statystyki

Od tego roku świadczenia pielęgnacyjne wyższe o 100 złotych

01.01.2013, 15:57; Aktualizacja: 01.01.2013, 16:04
  • Wyślij
  • Drukuj
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Od nowego roku o 100 złotych wzrosną świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców lub najbliższych krewnych rezygnujących z pracy, aby zająć się niepełnosprawnym dzieckiem.

reklama



reklama


Świadczenie, które dotąd wynosiło 520 złotych, podniesione do 620, pozostanie niezależne od dochodu. Będzie przyznawane pod warunkiem, że do niepełnosprawności dziecka doszło przed 18 rokiem życia, lub w trakcie trwania edukacji do 25 roku życia. Opiekunom dzieci budżet państwa sfinansuje składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Pojawi się także nowe świadczenie - zależny od dochodu specjalny zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 520 złotych na opiekę nad niesamodzielną osobą dorosłą. Może on przysługiwać każdemu, na kim ciąży obowiązek alimentacyjny wobec podopiecznego, jeżeli opiekun musi zrezygnować z zatrudnienia. Specjalny zasiłek pielęgnacyjny będzie obliczany na podstawie dochodu z dwóch rodzin: opiekuna i osoby niesamodzielnej. Aby otrzymać świadczenie łącznie dochód nie może przekroczyć 623 złotych na osobę.

Dotąd świadczenia pielęgnacyjne były przyznawane bez kryterium dochodowego, dlatego w ostatnich latach liczba wniosków radykalnie wzrosła, a w 2011 roku podwoiła się. Zasiłki otrzymywało ponad 160 tysięcy osób, a w ponad 80 procentach nie byli to rodzice dzieci niepełnosprawnych, ale dalsi krewni. Inicjatorzy nowelizacji przepisów twierdzili, że niepracujący wyszukiwali w swoich rodzinach osoby niepełnosprawne, na które można byłoby otrzymać świadczenie. W minionym roku rząd postanowił zracjonalizować wydatki ograniczając liczbę uprawnionych, ale jednocześnie przyznając wyższe świadczenie rodzicom i najbliższym krewnym niepełnosprawnych dzieci.

Ci opiekunowie, którzy dotąd otrzymywali kwoty 520 złotych na swoich podopiecznych, a nie spełniają nowych kryteriów - zachowają prawo do świadczeń jeszcze przez pół roku.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: anna72@onet.pl z IP: 37.109.103.* (2013-04-10 21:35)

    to ile w końcu wynosi świadczenie pielegnacyjne??? niedawno składałam wniosek w MOPSie pierwszy raz i powiedzieli mi ,że 520zł,a tu czytam,że wynosi 620zł. JAKA JEST W KOŃCU PRAWDA??

  • 2: matka z IP: 109.173.161.* (2013-02-20 01:29)

    te dodadtkowe 100zł za styczeń i luty ma być wypłacone do końca lutego br. tylko ciekawe gdzie są te pieniądze przez tenczas pewnie leżąna kontach i procentują
    chcialam tez podziekowac za podwyzki leków zwłaszcza keppry leku ktory ratuje zycie epileptykom cena wzrosła 3 krotnie i teraz nawet te 100zł to za mało
    ciekawe czy politycy zastanawiaja sie co maja jesc niepelnosprawni gdy ich rodzice wydaja miesiecznie np na leki prawie 200zł na pieluchy ponad 200zł itd. chetnie pojde do pracy a minister zdrowia niech sie zajmie w tymczasie moim niepelnosprawnym dzieckiem (również z nocy, bo spi po 2-3 godziny)

  • 3: Ewa z IP: 83.8.164.* (2013-02-12 20:35)

    Ja również dostałam 520 zł. w styczniu i w lutym. Piszą, że jest po 620 zł. od 1 stycznia ale niestety to nie jest prawdą. Dzwoniłam do MOPRU-u i powiedziano mi, że Oni sami nic nie wiedzą na temat 620 zł.. Jak będą wiedzieli to poinformują nas. Kto by się przejmował rodzinami z chorymi dziećmi, prawda. To nasz problem a nie Państwa.

  • 4: krychu67124@wp.pl z IP: 217.212.230.* (2013-02-03 21:51)

    od kiedy świaczenie pielęgnacyjne na dorosłe już dziecko w zrośnie ja w styczniu miałam 520zł

  • 5: Bea z IP: 46.112.68.* (2013-01-17 16:32)

    WSTYD panowie z rządu!!! A co w zamian??? Co proponujecie ludziom wymag.stałej opieki i codziennej pomocy??? EUTANAZJĘ???Kryterium dochodowe zost.wprowadzone "na zimneg drania" i z premedytacją bo odpadnie 90% dotychczas pob.to świadczenie-bo tak sobie ZAŁOŻYLIŚCIE!!! Jesteście NIELUDZCY wstyd mi za taki nrząd!!! SAMI SOBIE UTNIJCIE PENSJE BO NIC NIE ROBICIE żeby na nią zasłużyć!!!Osoba wym.opieki ma być sama w domu 10 godzin??? aż ktoś wróci z pracy??? GNOJSTWO I TYLE!!! I nikt -żadna partia nawet się nie zająknęła aby do tego nie dopuścić!!! Dalej sponsorujcie zupki OPOJOM I NIEROBOM a kalekom zabierajcie!!! DNO!!!

  • 6: GOŚC-powazny z IP: 93.154.138.* (2013-01-15 22:40)

    Tak wszystko sprawdzic potem placic.Córka ma połowe mej renty rodz. po męzu synka niepelnosprawnego -trzyma go bo kaska jest-robie awantury -nie leczy dla kasy go trzyma -jej meza brat bez 2-nog -obsluguje go-kasa ma -sama ma niby epi-histerikum == na poczekaniu pada -pobiera rente rodz. od 20 lat -zus=nie bada jej-kase ma i sie śmieje ze mnie -jest zdrowa jak koń -rodzi dzieci -oddaje do adopcji 1-ma zas w ciazy jest=waga 100kg/ i to ma miec jeszcze wiecej-nie ma sprawiedliwosci ja juz po 64-roku zycia leki drogie ale musze i chce zyc=sprawdzac dodatki pielegnacyjne -a nie żerowac na tych co im sa potrzebne -RZĄDZIE OBUDZ SIE

  • 7: czytaty z IP: 217.212.231.* (2013-01-14 00:36)

    świadczenie pielęgnacyjne wynosi 620 zł od 01 lipca 2013 r. GP niech czyta przepisy a nie fałszuje obraz prawny

  • 8: @ z IP: 82.160.214.* (2013-01-04 03:15)

    zwolniłem się z pracy mając 57 lat,dwa lata temu, by opiekować się niedołężną mamą w wieku 88 lat.Niech teraz dadzą mi pracę posłowie i senatorowie, którym ciągle mało.Emerytura mamy nieznacznie przekracza próg dochodowy.

  • 9: GONIA z IP: 86.135.66.* (2013-01-03 17:26)

    Wstyd,jeszcze raz wstyd dla takiego europejskego kraju jakim jest POLSKA,ktora szczyci sie wzrostem gospodarczym,a zabiera ludziom te marne grosze.Mieszkam w Anglii i mam dziecko z ZD i dostaje 250£ na miesiac i moge dorobic sobie jeszcze 500£ ,co wieczorami robie.Ale moge rowniez opiekowac sie obcym i tez dostane 250£.Czas zmienic przepisy zeby byly dla ludzi

  • 10: henryk70 z IP: 82.160.154.* (2013-01-02 19:31)

    co tu pisac wstdzil by sie minister zylowac na ludziach schorowanych,tyle jest patologi w naszym panstwie a szukanie oszczednosci u schorowanych ludzi ??
    jesli ktos pobiera nie udcziwie -"ukarac"

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie