statystyki

Jak otrzymać i ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny

autor: Marcin Rybicki24.09.2012, 10:44; Aktualizacja: 24.09.2012, 10:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń rodzinnych. Jest przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji.





Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

- Niepełnosprawnemu dziecku
- Osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia, jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
- Osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia, jeśli ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstałą do ukończenia 21 lat.
- Osobie, która ukończyła 75 lat

Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

- Osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego
- Osobie przebywającej w instytucji zapewniającej nieodpłatne całoodobowe utrzymanie
- Osobie, której przysługują zagraniczne świadczenia związane z pielęgnacją tej osoby (chyba, że przepisy dwustronne między krajami stanowią inaczej)

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek pielęgnacyjny nie jest przyznawany według kryterium dochodowego. Wynosi - 153 zł miesięcznie.

Wymagane dokumenty

Wnioski kieruje się do urzędu gminy lub miasta. Należy złożyć m.in.:

- Dokument potwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek
- Skrócony akt urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający wiek dziecka
- Orzeczenie o niepełnosprawności
- Oświadczenie o formie wypłacania świadczeń

Decyzja zostaje wydana w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletu dokumentów (szczegółowe postępowanie administracyjnej może wydłużyć ten termin). Wypłata następuje najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek).

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.)




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:gazetaprawna.pl
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 10

  • 1: nn z IP: 78.8.89.* (2012-10-18 19:51)

    153 zł na miesiąc. Kwota nie waloryzowana od 6 lat. Z troską pochylimy się...

  • 2: momika z IP: 37.8.239.* (2012-11-05 17:30)

    153 zl to marne pieniadze kto ma zdrowe dzieci nie zrozumie potrzeb niepelnosprawnego dziecka nie ma pojecia ile opieka nad nim wymaga poswiecenia ja cos o tym wiem trzymajcie sie drogie mamy

  • 3: kina z IP: 194.116.182.* (2012-11-11 22:56)

    Rodzice którzy mają zdrowe dzieci powinni się cieszyć... a w końcu niech rząd coś zrobi i i pomoże ludziom którzy naprawde potrzebują pomocy. Ta kwota to kpina. a leki coraz droższe:( Każdy rodzic by pragnął zdrowego dziecka... niestety nie zawsze każdy ma to szczęście... Ludzie muszą często muszą głodowac by dziecku kupić leki potrzebne do życia :( co za kraj... Mamy być dumni z naszego kraju!!! z czego??? Za granica świadczenia sa zupełnie inne leki dla dzieci sa bezpłatne. Możemy tylko żalować że urodziliśmy się Polakami!!!

  • 4: danusia z IP: 78.9.7.* (2013-01-03 13:36)

    rodzice zdrowych dzieci nie znaja naszych chorych dzieci potrzeb zrezygnowalam z pacy i jetsem na swiadczeniu pielegnacyjnym 620zl i 153 zasilek pielgnacyjny,jak zyc z tych pieniedzy nawet nie mozna sie rozliczyc z Pitu bo nie ma jak czy ktos wrescie o nas zadba,my tez jestesmy zmeczeni z chorowani i jak sie tu leczyc.
    niech nas rodzicow potraktuja powaznie i niech dadza nam najnizszy krajowy dochod bezrobotny ma wiecej!!!a my musimy utrzymac siebie i dziecko,

  • 5: wiktoria z IP: 46.205.73.* (2013-01-07 15:31)

    te pieniadze to jalmuzna-moje dziecko lezy od 3ch lat a chore od urodzenia nebawem skonczy 23lata kto pyta co my rodzice czujemy co nam trzeba-to jest panstwo w panstwie -biedny bos glupi - glupi bos biedny to zasada naszej polskiej polityki

  • 6: monika z IP: 77.253.141.* (2013-02-05 20:59)

    proszę mi podpowiedzieć, czy jeżeli mój narzeczony jest osobą niepełnosprawną to zasiłek pielegnacyjny może pobierać tylko i wyłącznie jego matka, czy może on prosić o przelewanienie tych pieniędzy na swoje konto??

  • 7: wiem z IP: 217.197.74.* (2013-03-03 19:43)

    Moniko, Twój narzeczony nie jest osobą ubezwłasnowolnioną i POWINIEN otrzymywać te pieniądze na swoje konto, tak samo jak rentę socjalną. Niech uda się lub napisze pismo do Wydziału Polityki Społecznej z wnioskiem o przelew zasiłku na Jego konto. (podając nr konta). Pozdrawiam ;)

  • 8: monika z IP: 77.254.68.* (2013-03-06 21:11)

    dziękuje serdecznie za podpowiedz:)

  • 9: ali z IP: 31.11.197.* (2013-03-20 18:57)

    zasiłek w kwocie 153zł miesięcznie to marne grosze nasz cały rząd powinien otrzymywać takie pieniądze i poczuć co to choroba

  • 10: Justyna z IP: 194.165.48.* (2013-06-19 15:58)

    Też jestem matką niepełnosprawnego dziecka.To 153 zł od lat 6 to kompromitacja naszego rządu!!! Tyle się mówi o pomocy dla niepełnosprawnych, a są tak naprawdę okradani.Zrozumie tylko nas ten,kto ma taki problem. Nikomu tego nie życzę,nikomu.Czasami zastanawiam się w jakim kraju ja żyję.Pracujemy oboje z mężem,syn ma rentę socjalną i jest nam ciężko. Czy to normalne by pracować na opłacenie rachunków(coraz wyższych)i na jedzenie-jeśli nam starczy!!! To chore.A jeśli mnie zabraknie to co? Czy da się przeżyć za 500 zł i płacić rachunki? Taka myśl spędza mi sen z oczu. A nasi politycy mają problemy jak najdłużej utrzymać się na stołku i zabrać nam jak najwięcej na ZUS i podatki. Żenada!!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie