statystyki

Prawo do zasiłku rodzinnego mogą stracić tysiące rodzin

08.06.2009, 18:00; Aktualizacja: 08.06.2009, 18:41
  • Wyślij
  • Drukuj

Jeżeli nie zostaną podwyższone progi dochodowe, upoważniające do otrzymania zasiłku rodzinnego, to prawo do zasiłku stracą kolejne tysiące rodzin żyjących na progu ubóstwa - mówili związkowcy w poniedziałek na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.





Stefan Kubowicz z NSZZ "Solidarność" przypomniał, że progi dochodowe, ustalone na potrzeby zasiłków rodzinnych, nie były podwyższane od 2004 r.

"W efekcie przez ostatnie pięć lat liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne spadła z 5,5 mln do 3,7 mln" - informował Kubowicz.

Inny ekspert "Solidarności" Zbigniew Kruszyński podkreślał, że "zamrożenie progów na kolejne trzy lata - jak proponuje rząd - oznacza, że rodziny wielodzietne, mające trójkę lub więcej dzieci, nie będą miały prawa do ubiegania się o zasiłek, dopóki ich dochody nie spadną poniżej poziomu egzystencji".

Jan Guz z OPZZ zauważył, że w Polsce zasiłek rodzinny jest o połowę niższy niż np. w Niemczech.

"Nie pozwala to wyrównywać różnic między młodym pokoleniem w Polsce i za granicą" - powiedział Guz.

"Ostateczna decyzja zapadnie 15 sierpnia. Do tego czasu w Komisji Trójstronnej możemy rozmawiać"

Minister pracy Jolanta Fedak zaznaczyła, że "w sprawie progów ustalanych na potrzeby przyznawania zasiłków rodzinnych można jeszcze prowadzić negocjacje, ponieważ rząd nie podjął decyzji o ich zamrożeniu, a jedynie złożył taką propozycję".

"Ostateczna decyzja zapadnie 15 sierpnia. Do tego czasu w Komisji Trójstronnej możemy rozmawiać" - powiedziała Fedak.

Również wicepremier Waldemar Pawlak nie wykluczył możliwości podwyższenia progów dochodowych, jeżeli ich zamrożenie oznaczałoby, że zasiłki będą dostawać tylko rodziny żyjące poniżej minimum socjalnego. Ostateczną decyzję uzależnił jednak od wysokości przychodów budżetowych, które będą znane na przełomie czerwca i lipca.

Wicepremier zasugerował, aby do 15 czerwca związkowcy i pracodawcy z Komisji Trójstronnej przedstawili swoje propozycje w sprawie przepisów zmieniających kryteria przyznawania zasiłków rodzinnych.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:PAP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 39

  • 1: soniawiatr@interia.pl z IP: 82.139.24.* (2009-06-08 19:46)

    Mam znajomą, która to samotnie wychowuje 4 dzieci miala ich szóstkę ,dwoje odeszło ,bo są dorośli i dziecko ma niepełnosprawne na wózku po porażeniu,ma 418 zl na dziecko,i zasiłki rodzinne,aż śmiech kryterium dochodowe 318 zł w rodzinie,wczesniej ją eksmitowano ,bo nie miała na opłaty.Nawey prąd jej wyłaczyli,byłam u prezydenta miasta w jej sprawie,pomógł dostała mieszkanie ale ile trzeba wysiłku,jej mąz chory psychicznie nie płacił alimentów nie miał dochodów,to się żyje w ubóstwie,proszę podnieść progi dochodowe to rząd Millera plan Hausnera zabrał i obniżył progi dochodowe ,a wszystko podrożało ,już RPO pisał o ubóstwie w rodzinach, ale o biednych nikt nie myśli,,

  • 2: soniawiatr@interia.pl z IP: 82.139.24.* (2009-06-08 19:49)

    proszę podnieśc progi dochodowe ,bo rodziny żyją w ubóstwie,wszystko podrożalo ,a kpina 504 zl,

  • 3: hela z IP: 95.49.218.* (2009-06-08 20:08)

    A po co znajoma zrobiła sonie 6 dzieci.Dwoje nie starczyło, zwłaszcza ,że mąż chory.Trzeba myślec, a nie potem narzekać.

  • 4: pola z IP: 83.25.44.* (2009-06-08 20:10)

    każdemu należy sie zasiłek rodzinny tak powinno być jak jest w innych państwach

  • 5: nina z IP: 62.141.235.* (2009-06-08 20:25)

    kto wymyslil progi,wszystkie dzieci powinny dostac zasilek rodzinny bez wzgledu na dochod.tak jest w innych krajach

  • 6: 6 z IP: 81.190.90.* (2009-06-08 20:31)

    aby żyło się lepiej nam... ???

  • 7: Macio z IP: 78.151.74.* (2009-06-08 21:45)

    Jestem za tym żeby wczyskie rodziny z dziećmi dostawały zasiłek rodzinny,tak jak jest w innych krajach!!!A nie tylko te 50 zł co nawet na pampersy nie starcza.Co oni myślą że dziecko ma mieć jedną paczke pampersów na miesiąc???A gdzie reszta=chusteczki,i inne środki dla dzieci!!!

  • 8: xyz z IP: 80.48.45.* (2009-06-08 22:08)

    A co z rodznami mającymi dzeci niepełnosprawne? Mam niepełnosprawne dziecko wymagające całodobowej opieki, żona musiała zrezygnować z pracy (kryterium dochodowego od listopada br. nie spełnimy) i powiem wam co zrobię - polecam by wszyscy zainteresowani tym tematem zrobili tak samo (również ci którym nie będzie przysługiwał zasiłek rodzinny): wiem, że nie spełnię kryterium dochodowego ale i tak wystąpię o zasiłek - zażądam wydania odmowy przyznania zasiłku, następnie odwołanie, następnie sąd i po wyczerpaniu drogi prawnej w tym chorym i poparanym kraju wystąpię do ETS i tylko tam widzę promyk nadziei bo władze tego chorego kraju mają gdzieś własnych obywateli. No i oczywiście proponuję żądać wysokiego odszkodowania od RP za straty moralne itp., tak żeby poszło w pięty debilom politykom traktowanie obywateli RP jak podludzi.

  • 9: wiktor z IP: 89.79.94.* (2009-06-08 22:38)

    i bardzo dobrze.. umierajcie.. ponoscie konsekwencje swoich decyzji...nie trzeba było glosowac na PO

  • 10: alejaja z IP: 83.8.162.* (2009-06-09 08:36)

    Zasiłek dla wszystkich dzieci - niekoniecznie. Chce mieć dzieci to muszę się liczyć z tym, że muszę mieć na ich utrzymanie. Wielodzietność nie może być argumentem przy ubieganiu się o zasiłek, bo na ilość dzieci mamy wpływ. Decydujemy o naszym potomstwie więc bierzmy za to odpowiedzialność. Pomoc dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi - tak; na to nie mamy wpływu, więc oczekiwanie na pomoc Panstwa jest jak najbardziej uzasadnione. Znam wiele rodzin, w których rodzicom "nie opłaci się" zatroszczyć o swoje pociechy, bo dostają od Państwa tyle, że dla nich wystarczy, a że zabraknie dla dzieci to już zupełnie inna sprawa. Więc chodzą te dzieci dalej głodne, zasmarkane i nieubrane, bo zasiłki są za małe żeby było na wszystko - dostatnie życie rodziców i na pomoc dla ich dzieci.
    Do 9 : głosowanie na jakiekolwiek ugrupowanie niczego nie zmieni, roszczeniowa postawa wielu pasożytów utrudnia dostęp do pomocy dla tych, którzy jej potrzebują i prawidłowo wykorzystują otrzymane środki.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie