statystyki

Prawo do zasiłku rodzinnego mogą stracić tysiące rodzin

08.06.2009, 18:00; Aktualizacja: 08.06.2009, 18:41
  • Wyślij
  • Drukuj

Jeżeli nie zostaną podwyższone progi dochodowe, upoważniające do otrzymania zasiłku rodzinnego, to prawo do zasiłku stracą kolejne tysiące rodzin żyjących na progu ubóstwa - mówili związkowcy w poniedziałek na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

reklama


reklama


Stefan Kubowicz z NSZZ "Solidarność" przypomniał, że progi dochodowe, ustalone na potrzeby zasiłków rodzinnych, nie były podwyższane od 2004 r.

"W efekcie przez ostatnie pięć lat liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne spadła z 5,5 mln do 3,7 mln" - informował Kubowicz.

Inny ekspert "Solidarności" Zbigniew Kruszyński podkreślał, że "zamrożenie progów na kolejne trzy lata - jak proponuje rząd - oznacza, że rodziny wielodzietne, mające trójkę lub więcej dzieci, nie będą miały prawa do ubiegania się o zasiłek, dopóki ich dochody nie spadną poniżej poziomu egzystencji".

Jan Guz z OPZZ zauważył, że w Polsce zasiłek rodzinny jest o połowę niższy niż np. w Niemczech.

"Nie pozwala to wyrównywać różnic między młodym pokoleniem w Polsce i za granicą" - powiedział Guz.

"Ostateczna decyzja zapadnie 15 sierpnia. Do tego czasu w Komisji Trójstronnej możemy rozmawiać"

Minister pracy Jolanta Fedak zaznaczyła, że "w sprawie progów ustalanych na potrzeby przyznawania zasiłków rodzinnych można jeszcze prowadzić negocjacje, ponieważ rząd nie podjął decyzji o ich zamrożeniu, a jedynie złożył taką propozycję".

"Ostateczna decyzja zapadnie 15 sierpnia. Do tego czasu w Komisji Trójstronnej możemy rozmawiać" - powiedziała Fedak.

Również wicepremier Waldemar Pawlak nie wykluczył możliwości podwyższenia progów dochodowych, jeżeli ich zamrożenie oznaczałoby, że zasiłki będą dostawać tylko rodziny żyjące poniżej minimum socjalnego. Ostateczną decyzję uzależnił jednak od wysokości przychodów budżetowych, które będą znane na przełomie czerwca i lipca.

Wicepremier zasugerował, aby do 15 czerwca związkowcy i pracodawcy z Komisji Trójstronnej przedstawili swoje propozycje w sprawie przepisów zmieniających kryteria przyznawania zasiłków rodzinnych.

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:PAP
  • zyga(2009-08-09 20:35) Odpowiedz 00

    wszystkie dzieci mają jednakowe żołądki

  • MAMA(2009-08-11 10:29) Odpowiedz 00

    co to za zasiłek>? 68 zł. co za to kupić ani na jedzenie ani na ubranie a tak na marginesie wszystkie dzieci tak samo jedzą i potrzebują się ubrać POLSKA TO BARDZO DZIWNY KRAJ

  • rycho i gosia(2009-08-12 18:28) Odpowiedz 00

    XYZ.bardzo słuszny pomysł a i krytyka co do rządu też kąkretna ale co z tego jak to stado baranów i tak tego nie rozumie,ja osobiście znalazłem inne rozwiązanie a mianowicie razem z żoną i synem który ma porażenie mózgowe dałem nogę i wyjechałem 4lata temu do Irlandii,dziś wiem że decyzja była słuszna,mam spokojne życie syn dostał 309 euro zasiłku pielęgnacyjnego,166 euro zasiłku rodzinnego a żona za całodzięnną opiekę nad dzieciakiem otrzymuje stały zasiłek w wysokości246 euro tygodniowo,gdy syn skończy 16lat otrzyma około 1200euro renty inwalidzkiej,poza tym raz w roku otrzymuje 1700euro na relaks to znaczy na przykład na wyjazd na wczasy tymczasem syn na ten okres ma zagwarantowaną super opieka,poza tym syn codziennie jest odwożony i przywożony ze szkoły a szkoła jest naprawdę super poza tym odpowiednio wyposażona w szelaki i nie byle jaki sprzęt.Jestem w ciężkim szoku że obcy ludzie obce rządy tak wyciągły do mnie i mojej rodziny pomocną rękę a tymczasem w kraju jedyne na co mogliśmy liczyć to na wieczne problemy czy te pare groszy dać czy nie dać i że takich ludzi jak my ma się po prostu w d---e.Prawdą jest też że tęskni nam się za polską i rozważaliśmy powrót ale pisząc serio to się boimy bo wracać ale po co?życzę wszystkim aby też w tak cięszkich chwilach otrzymali nareszcie odpowiednią pomoć.

  • Bela(2009-07-28 16:06) Odpowiedz 00

    należy podnies kryteria dochodowe to co dzieje sie w naszym kraju to jest śmieszne wstyt przed innymi krajami , któresą biedniejsze ale na dzieciach nie oszczędzaja

  • Mama(2009-07-24 10:34) Odpowiedz 00

    Ludzie co wy piszecie!!!z wyjątkami zasiłki wszystkie powinny być płacone na dzieci.Państwo niepowinno oszukiwać dzieci,dla nich też sie należy!!!a dzieci niepełnosprawne powinny dostawać świadczenia dla siebie a nie jakieś chore kryteria są wymyślane.Niech zniosą diety,wyjazdy reklamy niech karzdy POLAK zarabia tyle samo i posły też zobaczą jak sie żyje za 580 zł chorego kryterium

  • bucik(2009-07-16 08:08) Odpowiedz 00

    Próg dochodowy powinien być jaknajszybciej zmieniony!!! To co się dzieje to kpiny... Żerują na nasłabszych a tymczasem sami trwonią pieniądze na własne wygody. Pasożyty...

  • keti15@poczta.fm(2009-07-16 16:30) Odpowiedz 00

    Ludzie nie miejcie więcej dzieci niż 1, przecież macie wpływ na to jak to ten 10 napisał. Po co nam tyle dzieci? Niedługo sami starzy zostaną w tym kraju, a politycy tyle zarabiają, że ich rodziny są ustawione do końca życia , ubezpieczenia itd. Ja mam 3 i widzę jak jest dużo lepiej koleżankom, które mają po 1 dziecku. W naszym kraju nie ma żadnej polityki czy to rodzinnej czy zdrowotnej ale za to jest polityka ,,jak najwięcej dla siebie' Wszystkie dzieci powinny mieć po 500 zł rodzinnego do diaska. To by ludzie nie kombinowali. DZIECI W POLSCE SĄ BIEDNE RZĄD TEGO NIE WIDZI BO TO NIE JEGO DZIECI!!!Widzę jak to jest oboje rodziców i biorą rodzinne no bo nie wykazuje się dochodów...Dlaczego wielodzietne rodziny nie biorą rodzinnego ? No cóż przekroczyło mi 30 zł chociaż mam 3 dzieci i wychowuję je SAMA moje dzieci nie mają rodzinnego chociaż i tak są pokrzywdzone bo ich tatuś nie płaci, siedzi za granicą i ma wszystko w dupie bo i tak za niego alimenty zapłaci Gmina...

  • Grzegorz 16 lat(2009-07-19 12:29) Odpowiedz 00

    Dlaczego naszymi kosztami mają łatać dziurę budżetową , nie rozumiem tego .Krzywdzicie rodziny i tych którzy pracują a mają najniższą krajową . Wychodzi na to iż lepiej siedzieć w domu niżeli
    pracować , i korzystać z opieki , albo brać stypendia i pracować na „czarno” i ukrywać dochody .
    Bo rzetelnemu człowiekowi to się nic nie należy tylko wegetować . Jak chcą łatać dziury , które sami pokopali to niech ci którzy są tego winni odetną sobie pensję i je zakopią a nie krzywdą narodu , biednego narodu . Prawda jest taka a nie inna . Krzywdzą dzieci . Grzegorz 16 lat

  • i g(2009-08-13 19:21) Odpowiedz 00

    a dlaczego przemadrzala pani hela ma tylko dwoje dzieci. szkoda wielka dla rzadu i dla calego spoleczenstwa, ze tylko dwoje ,,takich madrych,,

  • mamtka samotna(2009-08-15 09:45) Odpowiedz 00

    to smiech tak niski prog dochodowy do rodzinnego ja wam dam 1300 na 3 osoby utrzymujcie rodzine

  • julita(2009-10-26 10:53) Odpowiedz 00

    Prawo do zasiłku rodzinnego powinno być określane jasno:
    - próg który decyduje o pawie otrzymania zasiłku ( obecnie stanowczo za niski );
    - kwota przyznana na każde dziecko;
    - kwota odliczona od średniej obliczonej do progu, tzw. "koszty życia" (rachunki musimy płacić, ale nasz rząd myśli najwyraźniej że jest inaczej )

  • L,(2010-08-18 21:00) Odpowiedz 00

    zasiłek rodzinny powinien być przyznawany od dochodu a nie dla wszystkich bo po co takim ludziom zasiłek ktorych dochód miesięczny wynosi około 15.000zł Jeżeli chodzi o wielodzietność to te dzieci będą pracować na pani rente czy emeryture i tak rodzi się mało dzieci

  • M.(2010-08-18 21:07) Odpowiedz 00

    JAK TO SIĘ DUZO MÓWI O DZIECIACH ILE JEST USTAW BY POMAGAĆ RODZINOM WIELODZIETNYM A JAK SIE UBIEGAMY TO ZAWSZE TRACIMY I TAK NP ODLICZENIA OD PODATKU NIGDY NIE MOGĘ ODLICZYĆ KWOTY NA CZWORO DZIECI BO NIEMAM TYLE PODATKU ODSTAWIONEGO I PO CO TAKA USTAWA NIBY TO POMOC MIAŁA BYĆ DLA RODZIN WIELODZIETNYCH I BIEDNYCH A SKORZYSTALI BOGACZE

  • san(2009-10-15 13:28) Odpowiedz 00

    No tak dostają nieroby , pijaki kombinatorzy ,ci którzy pracują za granicą na czrno zarobk mają wilokrotnie wyzsze niż my ale zarobków nie podają bo nie mają dochodów w Polsce nie zarejesrtopwany,że pracuje i dostaję. A my prezy tak niskim kryterium dochodowym jezeli przekroczy nie dostajemy
    Bo Państwo nasze dzieci opkrada, za granicą jest dla wszystkich dzieci, ale rządowcy muszą si e napchać sami a inni ich nie obchodzą.tym bardziej dzieci, że jest bieda.

  • nik(2009-10-15 13:23) Odpowiedz 00

    hela,alejaja ty nie msz dzieci a kto na was zarobi na emeryturę moje chyba nie chciałabym ,że moje płaciły na twoją za frajer i za waszą bezczelność. Zasiłek dla dzieci powinien być dla wszystkich.

  • irena664@op.ol(2009-08-23 01:04) Odpowiedz 00

    Zawsze miałam zasiłek rodzinny. Obydwoje z mężem jesteśmy na świadczeniach przedemerytalnych. Coroczna rewaloryzacja tych świadczeń nawet o 30 - 40 zł. m-cznie w naszym przypadku spowodowała ogólny wzrost dochodu na członka rodziny i przekroczyła kwotę uprawniającą do zasiłku rodzinnego o 7 zł na członka rodziny. Mam dwójkę dzieci - bliźniaki- uczą się w III klasie technikum ekonomicznego nie wyobrażam sobie jak w obecnej sytuacji zakupię im książki na następny rok szkolny. Ponadto są to dorastające chłopaki, potrzebują coraz więcej odzieży i wyżywienia. Nie rozumnię tej sytuacji, jak można z jednej strony ludziom podwyższać emerytury a z drugiej zabierać dzieciom środki do życia i rozwoju edukacji szkolnej - jak w przyszłości ma wyglądać nasze społeczeństwo - niedouczone i niedożywione.

  • orka(2009-08-24 14:02) Odpowiedz 00

    odwołania od decyzji nic nie dają,kryteria dochodowe dla instytucji to wręcz świętość.. wiem bo zdarzyło mi się pisać o pomoc do Opieki Społecznej..przekroczyłam kryterium o 20zł..pisałam odwołanie i LIPA!myślę że i w sądzie nic nie wskóramy .Taki juz jest ten nasz "kraj".a politycy patrzą tylko na to by to NAM(czyt. IM)żyło się lepiej a My tak na prawdę nic dla nich nie znaczymy,aż do następnych wyborów

  • Beata(2009-09-11 09:25) Odpowiedz 00

    sprawa jest prosta , rzad ma nas gdzieś, najlepiej to nie mieć dzieci i nie prosić o jałmużnę. ja mam dwoje dzieci i właśnie dochód mój przekroczył kryterium 504 zł, i nie otrzymam jałmużny.

  • KK(2009-07-10 16:03) Odpowiedz 00

    Uważam ,że zasiłek rodzinny należy się wszystkim dzieciom bo to w nich powinniśmy inwestować, inne kraje dawno to zrozumiały . My dalej widzimy tylko rodzinne wielodzietną jako patologie , ''umiesz liczyć, licz na siebie'' tylko nie każdy ma bogatych rodziców,czy dziadków.Całe życie uczciwie pracowała teściowa, miała siedmioro dzieci i łatwo nie było w tamtych czasach, mąż zmarł jak najmłodsza miała miesiąc ,a najstarszy 9 lat i on jest moim wspaniałym mężem z którym wychowuję trójkę cudownych dzieci niestety do wszystkiego dochodzimy ciężką pracą.Jestem na urlopie wychowawczym bo nie mam z kim zostawić maleństwa i nie mam serca, dwoje poprzednich zostawiłam jak mieli po 3 miesiące.Kobiety w naszym kraju nie mają prawa wyboru.Raz w życiu chciałam, żeby było lżej przekroczyłam o marne 3,7zł i nie dostałam wychowawczego.Kocham moje dzieci to chyba nic złego że człowiek chce od państwa dofinansowania do budżetu domowego. Moje dzieci i tak w dorosłym życiu odpracują to ,najlepiej oszczędzać na najmłodszych.

  • KATARZYNA(2009-07-05 20:36) Odpowiedz 00

    A MOZE NASZ RZAD UDA SIE NA DLUZSZE WAKACJE NA MARSA ? BYLO BY SUPER!!!