"Płaca minimalna powinna być zróżnicowana regionalnie"

autor: Łukasz Guza31.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2008, 12:32

TRZY PYTANIA DO... JANA RUTKOWSKIEGO głównego ekonomisty w Biurze Banku Światowego w Polsce - Od 2009 roku płaca minimalna wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1276 zł. Będzie stanowić 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czy tak duży wzrost nie spowoduje, że pracownicy zarabiający niewiele więcej będą domagać się podwyżek?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

  • Marcin(2008-07-31 05:08) Zgłoś naruszenie 00

    Uważacie, że to bardzo duża kwota? Jesteście śmieszni...

    Odpowiedz
  • Pracownik(2008-07-31 06:12) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję na podkarpaciu w Tesco mam na rękę 850zł., bo jak są podwyżki, to do najniższej pensji krajowej.

    Odpowiedz
  • q(2008-07-31 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    jak można różnicować pracę w regionach wszyscy są równi

    Odpowiedz
  • ewa(2008-07-31 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Smieszne i straszne.

    Odpowiedz
  • gorka(2008-07-31 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję Panu Rutkowskiemu przeżyc miesiąc za tak "wielką pensję" i wtedy sie wypowiedzieć. Jestem po studiach wyższych i mam brutto właśnie 1126, wiem jak ciężko za to utrzymać dom i rodzinę. Na szczęsie mogę troche dorobić, ale wiele osób ni ema takiej możliwości, doskonale rozumię co znaczy brak środków do życia. 1276 tez nie zmieni tej sytuacji niestety!!!

    Odpowiedz
  • obiektywny(2008-07-31 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Co wy chcecie uwierzyliście w bajeczki o drugiej Irlandii tak jak wasi rodzice o drugiej Japonii. Platformersi spłacają Bochniarzowej i Mordasiewiczowi dług wdzięczności za sfinansowanie kampani wyborczej

    Odpowiedz
  • bartek(2008-07-31 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce są wogóle bardzo niskie płace, bo jak można wyżyć nawet za 1000 zł netto, to jest niemożliwe. Szkoda słów.

    Odpowiedz
  • Maga(2008-07-31 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    koszty utrzymania sa tak wysokie że nawet 2000 netto to nic wiele

    Odpowiedz
  • robotnik(2008-07-31 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Człowiek,,po studiach wyższych"powinien napisać ,,rozumiem"

    Odpowiedz
  • do eksperta(2008-07-31 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Rutkowski zapomina o realiach. Nie da sie utrzymac w Polsce niskich płac jeżeli wszystko dookoła kosztuje znacznie wiecej niż na zachodzie.
    Prosze się obudzić i rozejrzeć dookoła. Albo najlepiej ze swojej 20 razy większej pensji odłożyć 850zł i spróbowac przeżyć 1 miesiąc. A potem pomyśleć jak ułożyć sobie życie kupić mieszkanie i utrzymac rodzinę za ta kwotę.

    Odpowiedz
  • mada foka(2008-07-31 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Tak tak, żadnej ustawy sie nie uchwali dopuki Kaczki nie przestaną jątrzyc zamiast wziąć sie do roboty

    Odpowiedz
  • nie pierwszy raz dziela spoleczenstwo(2008-07-31 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    POlszewicy chca znowu dzielic narod, na lepszych i gorszych. Czy mamy jedna Polske, czy juz moze jest podzielona??

    Odpowiedz
  • niePISmienny(2008-07-31 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    do 12, oho, ale ten PIS pokazal, napisz no tam co on zrobił

    Odpowiedz
  • Małgośka42(2008-07-31 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Płaca Polska Ceny w sklepach Więcej niż Zachodnie przykład 1 litr mleka w Niemczech kosztuje 1.47 w przeliczeniu na zł a u nas za mniej niż 2 zł nie kupimy ceny proszków do prania na jednym opakowaniu kupując tam można zaoszczędzić nawet 20 zł więc o co tak Larum podnosi Rutkowski ??? Chyba o to że Polacy stali się Niewolnikami dla zagranicznych i Swoich Lewiatana i innych podobnych ORGANIZACJI Pracodawców i aby nie stracić Niewolników najlepiej im Kit wkładać do głów !!!

    Odpowiedz
  • do 13(2008-07-31 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jak jestes niepismienny, to napewno nie czytaty, wiec po co sie wysilac, skoro zapewne umiesz tylko korzystac ze sciag i to napewno rysunkowych.

    Powtorze jeszcze raz!!! PO matoly tylo umieja dzielic spoleczenstwo, a co z innych regionow ludzie maja mniejsze zoladki?? Skoro sa slabsze regiony, to powinny dostac wieksze dotacje, aby wyrownac szanse, a nie jak robia to pomatoly odbierajac dotacje slabszym, aby dofnasowac bogatsze regiony neoliberaly!!
    Jka narazie to PO tez pokazuje , jak potarfi czynic cuda...:/

    Odpowiedz
  • Kaczka płaci za posty na forum(2008-07-31 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    hehe, Pisiaki za to pokazały, gola d... Z Nfz nic nie zrobili, Religa dołożył podatek, Bawole oko nawet tanczyc nie potrafilo na tych swoich dyplomatycznych wypadach, a teraz wielcy krytycy. Tarcze załatwili by za darmo, a moze nawet doplacili USA zeby tylko chcialo nam to żelastwo sprowadzic. Nawet z Lepperem sie dogadac nie umieli. Panie kolego polecam kubełek zimniej wody na glowe i spac po upal zaszkodził.

    Odpowiedz
  • Płaca a emerytura(2008-07-31 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzenie przez PO minimalnej płacy dla wszystkich bez względu na zawód doprowadziło, że od takiej odprowadzane są składki na ZUS a więc też minimalne i dlatego pieniędzy w ZUSie nie ma . Prezesi nie odprowadzają składek ,wolą ukrywać wysokie dochody,oni mają Was gdzieś ,gdyż wiedzą, że to złodziejski system i wyjeżdżają na wakacyjne SAFARI tam tracić swoje pieniądze.

    Odpowiedz
  • prezes(2008-07-31 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Prezes odprowadza składki od pierwszej pensji, dalej nie może bo przekracza górną granicę oskładkowania i wcale nie musi ukrywć dochodów bo robi to zgodnie z naszym kochanym polskim prawem.

    Odpowiedz
  • do 16(2008-07-31 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Mowisz chyba o Schetynie, ktory musial zwrocic sie do grupy bojowkarzy intenerowej, aby codziennie poswiecili pol godz na chwalenie tuska, bo sami nie byli w stanie, a raczej chyba nie pozwalal im na to ytelekt, aby doszli do takiego wniosku...to kaczorydonaldy placa na forum jak wynika..
    A co twoj idol Tusk zalatwil do tej pory usmiechami z tarcza? NIC! gdyby PiS chcial za bezcen zalatwic, to dawno by podpisal zgode, ale to trudne dla ciebie do pojecia i musisz miec sciage...
    a co twoj idol zalatwil w Rosji oprocz usmiechow?? kilkakrotna podwyzke gazu?? te typy tak maja, czego sie dotkna to spapraja...

    donaldy tylko umieja krecic lody, o czym juz dawno zdradzila Sawicka. Sziptale musialy byc dostosowane do warunkow unujnych do 2009, czyli teraz to stanowi dla nich dobry kasek, dlaczego tego nie robili wczesniej?? bo im sie nie oplacalo...

    Odpowiedz