Czy pracownicy mogą w 2011 r. pracować dłużej

Pracodawcy zależy na tym, aby w przyszłym roku czas pracy był jak najdłuższy. Czy dzięki zmianom zasad ustalania wymiaru czasu pracy w przyszłym roku będzie mógł wydłużyć pracę podwładnych?

Czy wymiar pracy będzie różny

Dwóch pracowników jest zatrudnionych na tych samych stanowiskach. Obaj otrzymują wynagrodzenie miesięczne w tej samej wysokości. Dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy dla jednego z nich jest sobota, a dla drugiego poniedziałek. Czy wymiar ich czasu pracy będzie się różnił, mimo że zarobią tyle samo?

Czy wynagrodzenia będą wyższe

W 2011 r. pracodawca będzie starał się tak ustalić rozkład czasu pracy podwładnych, aby jak najwięcej świąt przypadało w ich dzień wolny od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Dzięki temu czas pracy będzie dłuższy. Czy niektórzy pracownicy dostaną z tego powodu wyższe wynagrodzenia?

Czy ekwiwalent za urlop będzie wyższy

Pracownik spodziewa się zwolnienia z pracy w przyszłym roku. Pracodawca będzie musiał mu wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Czy w przyszłym roku jego wysokość będzie wyższa?

Czy przybędzie kolejny długi weekend

W najbliższym czasie pracownik chce skorzystać z wolnego. Czy zmiana przepisów ułatwi mu skorzystanie z tzw. długiego weekendu na przełomie roku?

Czy w Trzech Króli można handlować

Franczyzobiorca, który prowadzi sieciowy sklep, chce otworzyć go 6 stycznia 2011 r. Czy w ten dzień będą mogły pracować osoby zatrudnione przez niego na podstawie umowy o pracę?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak w 2011 roku zmieni się czas pracy i wynagrodzenie.