Bartosz Marczuk: Dłuższa emerytura ma swoją cenę. Są to wyższe podatki

autor: Bartosz Marczuk05.11.2010, 03:00

Świadczeń społecznych nie przynosi Święty Mikołaj, ktoś musi na nie zarobić. Dlatego sprzeciw wobec podniesienia wieku emerytalnego oznacza zgodę na wyższe obciążenia dla osób aktywnych zawodowo

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (24)

 • Bilobil(2010-12-20 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  Pan redaktor Marczuk, (33 lata), pewnie nigdy nie był we Francji, a jak nawet był, to nigdy nie rozmawiał z ludźmi pracy! Jak ja byłem kilka lat temu we Francji, to widziałem ogromne demonstracje przeciwko obniżaniu podatków! Tak, obniżaniu. Wg przeciętnego pracującego Francuza, obniżanie podatków to prezent od rządu dla bogaczy! Z tego, co wiem, ludzie zarabiający we Francji poniżej średniej nie płacą żadnych podatków, nic więc na obniżce nie zyskują. Gdyby ktoś przyjrzał się ostatniej obniżce podatków w Polsce, zobaczył by to samo: najbiedniejsi zyskali mniej niż 100zł/rok, najbogatsi 100000zł/rok. Skąd Francuzi mają na to pieniądze? Jako kierownik działu "Praca" powinien się Pan dowiedzieć, w jaki sposób Francuzi finansują ubezpieczenia społeczne. A może to my, dzwoniąc w sieci TP SA lub Orange, finansujemy im te świadczenia. A ostatnio ENEA ma być sprywatyzowana poprzez sprzedaż francuskim emerytom.
  Pan Marczuk pisze jeszcze więcej tez z sufitu. Nie da się utrzymać systemu, w którym 30% życia jest się na emeryturze? Jak ja byłem w szkole średniej, ekonomiści prognozowali że już w 2010r w wielu krajach 50% obywateli będzie żyła na emeryturze, a praca będzie nie będzie obowiązkiem, a przywilejem. I byłoby tak, gdyby nie wojny z "terroryzmem".

  Odpowiedz
 • konkret(2010-11-07 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Marczuk - dlaczego nie napisze Pan ile lat pracy mają przepracowane Polacy, którzy pracują na 1i pół etatu.Za każde dziesięć lat takiej pracy powinno się doliczać 5 lat pracy. Wtedy by się okazało, że wielu Polaków ma już dawno przepracowane 50 lat czy tez więcej.
  Tacy lekarze co pracują 36 godzi na dobę to dopiero problem.

  Odpowiedz
 • pani ze stażem 40 +(2010-11-07 19:04) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Marczuk skąd pan wyliczył średni wiek życia w Polsce z którego wieku bo ja naprzykład pracuje w istytucji gdzie nie jest mi obca srednia wieku przeżycia i jak by nie spojrzeć ta średnia spada coraz niżej a pan o wydłużaniu chyba o swoim wydłużaniu pan myśli to gratuluję. Niech pan się opamięta i napisze artykuł oparty na prawdzie a nie na pana mrzonkach nieudolnych.

  Odpowiedz
 • zxc(2010-11-06 15:21) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Boni –czy Pan wie , a jest to oczywista oczywistość ,że na zachodzie po 40 latach pracy –nie mówiąc o wieku np. 60 lat- M/35 – K - idzie się na EMERYTURĘ. I to bez łaski zbawców Narodu. Tylko patrzyć jak wydłużycie do 67 lat, a w wieku 70 lat –jak w Holandii- będzie przysługiwała bezpłatna- na koszt Państwa –eutanazja. Nawet w tej Holandii okazuje się, że ludzie żyją nie tak długo jak nam wciskacie.
  Po drugie – jak to jest – w PRL za E przysługiwało 80 % wynagrodzenia, po tej Waszej cudownej reformie – w 1989r – mówiono o 60% - i Karaibach, teraz Pan jak pionier – obiecujesz 30% i własną zaradność.
  Czy Pan wiesz ,że jak się zarabia najniższe 1200 zł- to i 100 lat pracy nie wystarczy nie na godną ,ale jakąkolwiek emeryturę – za 20 lat będzie to świadczenie socjalne.
  I kolejny raz apel ; nie wciskajcie nikomu , że Polsce są najmłodsi emeryci. Zrób Pan zestawienie w podziale na ; 1/nauczyciele , wojsko, policja, straż 3/górnicy i 4/POZOSTALI. Wtedy okaże się ilu jest tych pozostałych.

  Odpowiedz
 • zxc(2010-11-06 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  Dr n.med.P.Nalepa –Dziennik Polski z 6.XI.2010r str.C-9 pisze ‘’Jedną z najstarszych chodób zakaźnych towarzyszących ludzkości od tysięcy lat jest gruźlica.
  …zakażenie prątkiem nie jest równoznaczne z zachorowaniem na gruźlicę…6-8% pacjentów zachoruje w okresie zmniejszonej odporności organizmu …w Polsce chorują na gruźlicę najczęściej osoby po 60.roku życia,które zostały zarażone prątkiem w latach 50.,kiedy były jeszcze dziećmi lub młodymi ludźmi.’’
  Panie Boni, Pani Fedan – tym ludziom fundujecie pracę do 65 –M i 60 –K. Jest to Hańba kapitalizmu po polsku. Hańba dla liberałów i innych afera łów.

  Odpowiedz
 • zxc(2010-11-06 15:15) Zgłoś naruszenie 00

  W Niemczech składki wynoszą 19,5%.Istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 63 lat i płaceniu składek przez 35 lat. Późniejsze przejście na Em, to 0,5 % więcej za każdy miesiąc po ukończeniu 65 lat. Proste to jak druuuuuuuuuuut pani Fedak.
  Czy u nas 40 lat pracy nie wystarczy /min.60lat życia/ aby przejść na Emeryturę.??? Jakże byłoby europejsko.

  Odpowiedz
 • MaGa(2010-11-06 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Marczuk, jest takie powiedzenie-trzeba myśleć co się pisze, a nie pisać co się myśle!.W swoich artykółach udowadnia Pan, że trzeba podnieść wiek emerytalny. Powiedz Pan jaki będzie miał wpływ wydłużenie wieku emerytalnego, jak od 2014 roku emerytura zależy od wielkości wpłacanych składek i okresu wpłacania.Emerytura powinna zależyć od lat wpłacania składek w kraju np.35/40.Jeśli tego nie zrobimy, to będzie emigracja za lepszą płacą i na wypłatę emerytur zobowizany będzie państwo. Panie Marczuk zmień Pan zawód na tokarza i podnieś Pan sobie wiek emerytalny.W takich zawodach jak Pan pracuje to ja bym wnioskował podniesienie wieku emerytalnego do 70 lat, a może i dłużej !!!.

  Odpowiedz
 • bezrobotna po 36 latach pracy(2010-11-05 20:56) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Marczuk,
  treścią swojego artykułu obraża Pan ludzi z baaardzo długim stażem pracy, którzy w tym chorym kraju nie mogą przejść na WYPRACOWANĄ (!) emeryturę. Dlaczego nie napisze Pan artykułu o bezrobotnych po 35+ latach pracy ? Proszę przeczytać o nich w post.10, W1951. To jest cała prawda o nas wyrzuconych na margines życia. Proszę spojrzeć na problem ludzi, którzy ze względu na chorą ustawę emerytalną nie mogą przejść na zasłużoną emeryturę i żyją w nędzy. O tym proszę pisać bo kierowanie działem Praca do czegoś zobowiązuje (OBIEKTYWIZM !!!).
  Pozdrawiam W1951.

  Odpowiedz
 • Tekla(2010-11-05 20:30) Zgłoś naruszenie 00

  No i co się dziwicie. Pan Marczuk za taki artykuł wziął sporo kasy i się śmieje.Zadowolony. Jak to jemu się życie ułożyło.Siedzi sobie wygodnie na stołku i pisze bzdury.A ma pracę bo my te bzdury czytamy. Gdybyśmy przestali czytać zobaczyłby on jak to jest bez pracy , albo praca za marne grosze. Przepracowałam 37 lat i mam 57 lat życia i dość pracy . I myślę że na emeryturę zarobiłam . A od takich artykułów robi się człowiekowi niedobrze. A może rzeczywiście niech wprowadzą eutanazję i będa mieli z emerytami spokój

  Odpowiedz
 • oszukana-54(2010-11-05 19:29) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Marczuk pytam pana czy pan ma równo pod sufitem? Myślę ,że powinien pan sie leczyć ! Ja jako kobieta mam mieć STAŻU PRACY 52 lata ? Jestem pewna ,że pan nie wie co mówi! Może lepiej pobudować krematorium i uchwalić eutanazję !
  W jakim kraju przyszło nam żyć -(krętaczy, oszustów,aferzystów,itp..)

  Odpowiedz
 • konkret(2010-11-05 18:40) Zgłoś naruszenie 00

  Brawo p. Marczuk. Pokazał Pan swoim artykułem szczyt dyletantyzmu i lenistwa. Nie przystoi Panu pisać o Św. Mikołaju - pisz o Dziadku Mrozie.
  P.s. -
  a napisz Pan o płaceniu ubezpieczenia zamiast do ZUS to do frim np. W. Brytania, Litwa itd.
  -a napisz Pan o płaceniu cła i podatku w w Hamburgu bo jest taniej a nasz cudotwórca nie może z tym nic zrobić bo by się naraził Merkel
  - itd miliardy uciekają a Pan tu o dożywociu każdemu piszesz.

  Odpowiedz
 • wera(2010-11-05 16:44) Zgłoś naruszenie 00

  ...czytając ten artykuł można się wściec...p.Marczuk mało przeszedł w życiu skoro takie bzdury pisze...

  Odpowiedz
 • Leonardo da V.(2010-11-05 16:40) Zgłoś naruszenie 00

  Brak słów,żeby określić podłość tego i jemu podobnych autorów.Artykuł napisany na zamówienie rządzącej tłuszczy,która zleca przekaziorom robienie wody z mózgu.Przez ciągłe powtarzanie mantry:"trzeba podnieść wiek emerytalny bo.."zamierzają oswoić ludzi z odebraniem ich praw nabytych!

  Odpowiedz
 • wera(2010-11-05 16:38) Zgłoś naruszenie 00

  Większą hojność systemu emerytalnego można sfinansować wyższą dzietnością. Jeśli rodzi się bardzo dużo dzieci, wkrótce na rynku pracy pojawia bardzo dużo ludzi. Aktywni zawodowo mogą wówczas dźwigać ciężar utrzymywania hojnego systemu... Ale nie w Polsce ,zrób sobie 5 -ro bajtli i spróbuj je wychowac za te marne 1800zł,Kto to pisał ten artykuł?A gdzie praca?Wszędzie zwalniają chyba w W-wie pulsuje dużo pracy a pozostałe regiony?Fajnie się językiem miele...

  Odpowiedz
 • W1951(2010-11-05 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Wielokrotnie pisałem do red. Marczuka.Prosiłem, aby odwiedził Urząd Pracy. Porozmawiał z ludźmi którzy tam stoją i mają za sobą 35, 40, lat pracy lecz niestety nie mają 60 lub 65 lat życia aby skorzystac z dobrodziejstwa emerutury.Stoją pokornie, nikt do pracy juz ich nie chce. Przechodzą gehenne poniżenia i ustawowo czekają na skierowanie do ZUS u , bo zgodnie z ustawa nie odmówili pracy i mogą po dokładnym sprawdzeniu !! ubiegać się o zasiłek przedemerytalny w kwocie 720 zł netto i... czekać na swoje 60 lub 65 lat. Mądrzy , którzy zaczeli pracew 40 roku zycia legalną ! już z tej emerytury mogą korzystać. Nie chodzi o podwyższenie wieku emerytalnego ale o to aby z zapracowanej emeryturu skorzystać. Poseł Jarosław Piechota z PO świadczenie emerytalne nazywa ubezpieczeniem emerytalnym .Należy to rozumiec, jezeli zdarzy ci się dożyć to skorzystasz i powołuje się na Bismarcka twórcę idei ubezpieczenia emerytalnego. Więc w rozumieni rządzących korzystamy z ubezpieczenia i najlepiej byłoby oby jak najkrócej. Nasza ustawa emerytalna niestety przewiduje fakultatywnie tyko wiek emerytalny, a nie lata pracy. Domniemywać nalezy , ze lata pracy dalszej są ważne, ale tylko po osiągnięciu wieku emerytalnego.Gdyz skraca czas korzystania z zapracowane emerytury. Przykre jest tylko to, ze młodzi ludzie stoją w tych Urzedach pracy razem z nami, a ciągle słysze o wymianie pokoleń i solidaryzmie społecznym. Takimi sprawami Panie redaktorze Marczuk należy się zając .Francja , Niemcy czy nawet ostatnio dawany nam przykład Szwecji nijak sie do polskich warunków tak mentalnych jak i zdrowotnych nie przyrównuja. W ustawie emerytalnej należy fakultatywnie wprowadzić oprócz wieku emerytalnego również lata pracy. W tej sprawie niech Pan redaktorze Marczuk napisze jakis artykuł. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • pracuś(2010-11-05 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  Tak,tak - ten pismak jest z tych Marczuków - manipulator i sługus komuszy. Czemu nie pisze o pieniądzach uciekających fiskusowi - choćby z racji braku podstawowej kontroli - nad prawem pracy - pracodawcami - co wiąże się nierozerwalnie z odprowadzaniem podatków i naliczaniem na pozostałe świadczenia , dających finalny wynik, tej dyskusji..

  Odpowiedz
 • Do nr 7.(2010-11-05 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Henryku! W pełni się z panem zgadzam. Temu Marczukowi to tylko jeszcze dać pejcz do ręki.

  Odpowiedz
 • Henryk(2010-11-05 10:50) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Marczuk (czy to z tych Marczuków?) ! Ten pana artykuł to tłumaczenie krowie na rowie. Jak pan śmie przemawiać do czytelników jak do debili, którzy nie są w stanie niczego pojąć ? Istotą sprawy jest, panie Marczuk, perfidna niesprawiedliwośc jaka spotyka ludzi, którzy przepracowali ponad 40 lat i nie mają z czego żyć, skazani na łaskę pomocy społecznej lub bezrobotnych dzieci.
  Ciężar kryzysu musi być rozłożony równomiernie, a nie tylko na najsłabszych, którzy nie podskoczą i nie są niczyim elektoratem. Więcej nie czytam i nie komentuję pana artykułów bo jest pan albo za głupi albo zbyt przebiegły i widzi pan tylko własny interes. Boże, chroń nas przed takimi dziennikarzami!

  Odpowiedz
 • Do 1 i 2(2010-11-05 09:49) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie nie piszcie już do tego Marczuka - bo on ma to gdzieś. Cały czas wypisuje tu te bzdety. Podaje jakieś liczby z sufitu. A co on może wiedzieć o pracy? Te jest artykuły i liczby - z sufitu wzięte - jak widać facet nie ma innego zajęcia jak tylko poniżać starych, styranych i biednych ludzi.

  Odpowiedz
 • Stefan 43 lata pracy(2010-11-05 09:20) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowny Panie Marczuk, jest pan jeszcze bardzo młody, gdy pan przepracuje 42 lata jak ja, będzie się pan czuł wypalony. Podzielam pogląd MK, przecież będąc na emeryturze, ja chcę odzyskać te pieniądze, które uskładałem wraz z odsetkami. skąd pan ma takie dane, że 30% życia spędza sie na emeryturze, to mit, niech pan sięgnie do rocznika statystycznego, tam się pan dowie, że 62% w Polsce dożywa 60 lat, a 46% emerytów 70 lat. to gdzie są składki emerytalne do ZUS 38% nieżyjących dziś 60 - latków? Wciskając młodym ludziom ciemnotę, proszę pana, aby pisać o faktach na podstawie chociażby danych GUS ! Postaram się by Św. Mikołaj przyniósł panu rocznik ststystyczny

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane