statystyki

Od 2017 zasiłek dla bezrobotnych po śmierci niepełnosprawnego krewnego

autor: Michalina Topolewska10.10.2016, 17:00
pieniądze

Z nowych przepisów byli opiekunowie będą mogli skorzystać jedynie wtedy, gdy powodem utraty świadczeń opiekuńczych była śmierć członka rodziny.źródło: ShutterStock

Jeśli osoba otrzymywała świadczenie opiekuńcze, ale straciła do niego prawo ze względu na śmierć członka rodziny, będzie mogła po 1 stycznia 2017 r. starać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Takie rozwiązanie wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa z 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Zgodnie z jej przepisami okres, w którym osoba otrzymywała świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, przysługujące w związku z zajmowaniem się niepełnosprawnym członkiem rodziny, będzie potraktowany jak czas zatrudnienia. Dzięki temu w przypadku śmierci krewnego i uchyleniu uprawnień do jednej ze wspomnianych form wsparcia, były opiekun po zarejestrowaniu się w powiatowym urzędzie pracy będzie mógł się starać o zasiłek dla bezrobotnych. Będzie go mógł otrzymać, o ile pomoc finansową za sprawowanie opieki pobierał przez minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania w pośredniaku. Natomiast w sytuacji, gdy taka osoba w momencie, w którym straciła prawo do któregoś ze świadczeń opiekuńczych, miała skończone 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna), będzie mogła po zaprzestaniu pobierania zasiłku dla bezrobotnych złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • Jurek .od tygodnia były opiekun(2016-10-11 11:39) Zgłoś naruszenie 121

  Jak umrze w grudniu to figa z makiem ? Wyrok "trybunału" o różnicowaniu wysokości świadczeń(dla jednych 520,inni o wiele więcej) krąży po orbicie a dla innych odleciał do odległej galaktyki..... bo przecież władzy się nie spieszy , bo chyba że jest coś do zabrania....czyt. opodatkowania!

  Odpowiedz
 • aa(2016-10-11 15:17) Zgłoś naruszenie 100

  Na dzien dzisiejszy sprawa wyglada nastepujaco: jeden opiekun za opieke nad swoim 35-letnim niepelnosprawnym podopiecznym otrzymuje swiadczenie pielegnacyjne w wysokosci 1300zl, drugi opiekun za opieke nad swoim 35-letnim podopiecznym otrzymuje specialny zasilek opiekunczy/zasilek dla opiekuna w wysokosci 520zl. Dlaczego taka niesprawiedliwosc? Poniewaz pierwszy podopieczny stal sie osoba niepelnosprawna przed osiagnieciem 18 roku zycia (powiedzmy w wieku lat 17), a drugi po 18 roku zycia (powiedzmy w wieku lat 19). Do dnia dzisiejszego rzad PiS nic nie zrobil, aby wyrownac swiadczenia opiekunow otrzymujacych 520zl do 1300zl (wyrok Trybunalu Konstutucyjnego nie zostal zrealizowany). Powoluja jakies "komisje", aby debatowac "nad zmianami systemowymi", ktore wprowadza "kiedys" = spychologia i odwlekanie tematu.

  Odpowiedz
 • matka dziecka(2016-10-11 21:00) Zgłoś naruszenie 50

  a co jeśli utraci się uprawnienia do zasiłku wobec cudownego uzdrowienia z rak orzecznika?????????????????????? jest to już na porządku dziennym ze uzdrawiają jak leci, a proces odwoławczy trwa długo, o ile w powiatowej także uzdrowią,

  Odpowiedz
 • opiekunka emerytura EWK(2016-10-10 19:24) Zgłoś naruszenie 18

  Tzn.wszyscy niepełnosprawni ,którzy jeszcze żyją muszą umrzeć, zeby opiekun mógł otrzymać jakikolwiek zasiłek?.... Szanowni ustawodawcy, zastanówcie się co Wy uchwalanie. !!!!!!!

  Odpowiedz
 • genek 1956 r.(2017-02-06 00:43) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy niepełnosprawni powinni umrzeć wtenczas będzie zrealizowany Wyrok Trybunału a rząd będzie zadowolony że podniósł świadczenie dla opiekunów osób starszych bo inaczej się nie doczekamy w inny sposób zwiększenia świadczenia .Do STRASBURGA opiekunowie .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane