statystyki

Każde dziecko z prawem do zasiłku pogrzebowego

autor: Bożena Wiktorowska04.10.2016, 16:00
pieniądze wyangrodzenie pensja

4 tys. zł - tyle wynosi aktualna wysokość zasiłku pogrzebowego.źródło: ShutterStock

Rodzice dzieci martwo narodzonych będą mieć prawo do zasiłku pogrzebowego. Taką zmianę ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 887) rekomenduje senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Na konieczność rozszerzenia grupy uprawnionych do zasiłku wcześniej już zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich.

Zgodnie z ustawą z 26 maja 2011 r. o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2011 r. poz. 853) rodzice dziecka urodzonego przedwcześnie mają prawo do jego pochówku. Co więcej, jest to możliwe nawet wówczas, kiedy z przyczyn obiektywnych ustalenie płci, ciężaru ciała lub długości płodu jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Zgodnie bowiem z przepisami w tego typu przypadkach nie wymaga się w karcie zgonu adnotacji urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu.

Obecnie przygotowany przez senatorów projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach koresponduje z powyższym uregulowaniem. Umożliwia bowiem wypłatę zasiłku pogrzebowego w sytuacji, w której zaistniała możliwość pochowania dziecka, dla którego sporządzono kartę zgonu bez wymagania adnotacji urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu. Autorzy projektu uznali bowiem, że skoro prawo umożliwia pochowanie martwo urodzonego dziecka, to osobom, które poniosły koszty jego pochówku, należy stworzyć możliwość otrzymania zasiłku pogrzebowego.

O tym, że takie jednorazowe świadczenie ma charakter kompensacyjny i częściowo socjalny, wskazywały już wcześniej sądy (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 15 maja 2009 r., sygn. akt III CZP 140/08).


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane