statystyki

Każde dziecko z prawem do zasiłku pogrzebowego

autor: Bożena Wiktorowska04.10.2016, 16:00
pieniądze wyangrodzenie pensja

4 tys. zł - tyle wynosi aktualna wysokość zasiłku pogrzebowego.źródło: ShutterStock

Rodzice dzieci martwo narodzonych będą mieć prawo do zasiłku pogrzebowego. Taką zmianę ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 887) rekomenduje senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Na konieczność rozszerzenia grupy uprawnionych do zasiłku wcześniej już zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich.

Zgodnie z ustawą z 26 maja 2011 r. o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2011 r. poz. 853) rodzice dziecka urodzonego przedwcześnie mają prawo do jego pochówku. Co więcej, jest to możliwe nawet wówczas, kiedy z przyczyn obiektywnych ustalenie płci, ciężaru ciała lub długości płodu jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Zgodnie bowiem z przepisami w tego typu przypadkach nie wymaga się w karcie zgonu adnotacji urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu.

Obecnie przygotowany przez senatorów projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach koresponduje z powyższym uregulowaniem. Umożliwia bowiem wypłatę zasiłku pogrzebowego w sytuacji, w której zaistniała możliwość pochowania dziecka, dla którego sporządzono kartę zgonu bez wymagania adnotacji urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu. Autorzy projektu uznali bowiem, że skoro prawo umożliwia pochowanie martwo urodzonego dziecka, to osobom, które poniosły koszty jego pochówku, należy stworzyć możliwość otrzymania zasiłku pogrzebowego.

O tym, że takie jednorazowe świadczenie ma charakter kompensacyjny i częściowo socjalny, wskazywały już wcześniej sądy (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 15 maja 2009 r., sygn. akt III CZP 140/08).


Pozostało jeszcze 22% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane