statystyki

Agencja nie zawsze płaci składki za zleceniobiorcę

autor: Bożena Wiktorowska03.10.2016, 07:16; Aktualizacja: 03.10.2016, 08:12

Prywatna szkoła zatrudniająca własnych nauczycieli za pośrednictwem agencji zatrudnienia będzie musiała ponieść koszty ubezpieczenia tych osób. Z takiego obowiązku zwolniony jest natomiast pośrednik kierujący zainteresowanych do dodatkowej pracy. Tak wynika z interpretacji ZUS.

Wystąpiła o nią firma prowadząca agencję zatrudnienia wpisaną do rejestru marszałka województwa. Posiada ona bazę chętnych do podjęcia dodatkowej pracy. Z takimi osobami, kierowanymi do innych firm, agencja zawiera umowy-zlecenia. Jednocześnie opłaca za nie pełne składki na ubezpieczenie społeczne lub tylko zdrowotne w zależności od statusu zainteresowanych. Jedną z firm, która zwróciła się do agencji o pomoc w znalezieniu nauczycieli, była prywatna szkoła podstawowa. Poszukiwani pracownicy mieli prowadzić lekcje ze wskazanych przedmiotów, przy czym okazało się, że w agencyjnej bazie osób szukających dodatkowego zajęcia było dwóch nauczycieli zatrudnionych na częściowych etatach w tej szkole. Co prawda osoby te miały w placówce lekcje z innych przedmiotów, ale były gotowe prowadzić zajęcia, którymi był zainteresowany ich pracodawca. Właściciel agencji wskazał także, że nauczyciele otrzymywali wynagrodzenie przekraczające minimalną płacę. Uznał więc, że w takiej sytuacji nie ma powodu, żeby z własnej kieszeni płacić składki. Taki bowiem obowiązek spoczywa na pracodawcy. Powód? Praca będzie świadczona na rzecz obecnego pracodawcy i w takim samym charakterze. Tym samym szkoła prywatna ma obowiązek opłacania wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane