statystyki

Samorządowy problem z nadzorem nad agencjami pracy tymczasowej

autor: Łukasz Guza17.10.2016, 10:25; Aktualizacja: 17.10.2016, 10:29
pracownik praca

Projekt nie wskazuje też, w jaki sposób marszałkowie województw mają weryfikować to, czy agencja opłaca składki na ubezpieczenie społeczne za osoby kierowane do pracyźródło: ShutterStock

Marszałkowie nie będą mieć dostępu do informacji o zaległościach składkowych agencji pracy tymczasowej. A sankcje dla tych firm za łamanie przepisów będą za niskie.

To jedne z głównych zarzutów, jakie Związek Województw RP (ZWRP) przedstawił w swoich uwagach do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i niektórych innych ustaw. Rząd zgodził się z niektórymi argumentami samorządowców. W ostatniej wersji zmian nie znalazły się m.in. przepisy zobowiązujące agencje do posiadania gwarancji finansowej na wypadek niewypłacalności (ZWRP zwracał uwagę na liczne problemy proceduralno-finansowe, jakie wywołałaby ta zmiana). Akceptacji nie zyskały jednak inne proponowane zmiany, które zdaniem samorządowców uczyniłyby nadzór nad pośrednikami w zatrudnieniu bardziej skutecznym.

Ostatnia wersja projektu nie zakłada np. dodatkowego podwyższenia sankcji dla tych, którzy działają niezgodnie z prawem. Dla przykładu, kierowanie do pracy cudzoziemców przez podmiot niebędący agencją zatrudnienia będzie zagrożone grzywną nie niższą niż 3 tys. zł (a nie 10 tys. zł jak proponował ZWRP). Tyle samo wyniesie minimalna sankcja za prowadzenie agencji bez wpisu do rejestru (w tym przypadku samorządowcy również proponowali kwotę 10 tys. zł).

Zdaniem ZWRP podwyższenie kar gwarantowałoby respektowanie prawa. Według samych agencji samorządy chcą w ten sposób ograniczyć coraz częstsze nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób z zagranicy, w tym przede wszystkim z Ukrainy.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane