Przedsiębiorcy coraz częściej zwracają uwagę na oszczędność energii i ciepłej wody, wykorzystywanie surowców wtórnych, czy minimalizowanie emisji CO2. Wiele obecnych na rynku firm wprowadza edukację ekologiczną wśród pracowników.

Ekologia rozumiana jest bardzo szeroko, począwszy od prostego oszczędzania energii (wyłączanie światła, niepozostawianie ładowarek w kontaktach), selekcjonowania odpadów, a skończywszy na zdrowym trybie życia w ogóle w otoczeniu ekologicznym (ergonomiczne krzesła, właściwe standardy oświetlenia, hałasu).

Program odnoszący się do aktywnego trybu życia, a przez to do redukcji spalin z powodzeniem wprowadził np. krakowski oddział firmy Google. Wszyscy inżynierowie dojeżdżają tam do pracy na rowerach. Wielu przedsiębiorców umożliwiania pracownikom korzystanie z zajęć sportowych. W Mars Polska pracodawca udostępnia swoim pracownikom w kantynie firmowej świeże warzywa na śniadanie oraz zdrową, ekologiczną żywność.

Zdrowe środowisko pracy zaczyna być coraz bardziej poszukiwanym czy oczekiwanym przez pracowników wzorem dobrej pracy. Wartościowi pracownicy to pracownicy mający określoną świadomość, którzy wiedzą, czego chcą od życia - zarówno zawodowego i prywatnego. Tacy pracownicy coraz częściej zdają sobie sprawę, że zbalansowanie tych światów jest mądrością życiową i że pracodawca, który to rozumie, będzie zdecydowanie atrakcyjniejszy.