statystyki

Poradnia kadrowa: Jakie warunki musi spełnić zakład pracy chronionej w celu zwolnienia od podatku

autor: Mateusz Brząkowski, Anna Węgrzynowicz18.08.2016, 08:23; Aktualizacja: 18.08.2016, 08:43
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Od chwili wejścia w życie nowelizacji ustawy o rehabilitacji z 29 października 2010 r., tj. od 1 stycznia 2011 r., prawo do powyższego zwolnienia przysługuje tylko tym zakładom, które spełniają warunek wskazany w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji.źródło: ShutterStock

Jako pracodawca mamy status zakładu pracy chronionej. Obecnie korzystamy m.in. ze zwolnienia z podatku od nieruchomości z tego tytułu. Czy od 1 lipca 2016 r. nastąpiły jakieś zmiany w zakresie obliczania wskaźnika uprawniającego do zwolnienia z podatków i opłat w przepisach dotyczących niepełnosprawnych?

W myśl art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) prowadzący zakład pracy chronionej jest w stosunku do niego zwolniony:

1) z podatków, z wyłączeniem:

– podatku od gier,

– podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,

– cła,

– podatków dochodowych,

– podatku od środków transportowych,

2) z opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sanacyjnym.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane