statystyki

500 zł na dziecko może obniżyć wczasy pod gruszą

autor: Michalina Topolewska09.06.2016, 10:24; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:57
Wakacje, pieniądze, skarbonka

Część ekspertów uważa, że pracodawca może, ale nie musi uwzględniać świadczenia wychowawczego przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS.źródło: ShutterStock

Od kwietnia rodzice mogą się ubiegać o 500 zł na dziecko. Pracodawcy zaś zastanawiają się, czy te wypłaty powinny mieć wpływ na przyznawanie zakładowych świadczeń socjalnych – w tym m.in. dopłat do letniego wypoczynku. Świadczenie wychowawcze przyznawane jest w kwocie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód w rodzinie. Na pierwsze dziecko przysługuje zaś tylko osobom nieprzekraczającym limitów dochodowych. Od kwietnia wnioski o wypłatę złożyło ok. 2,5 mln osób.

W tej sytuacji wielu pracodawców się zastanawia, czy 500 zł wypłacone pracownikom powinno mieć wpływ na wysokość pomocy finansowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Problem ten jest szczególnie aktualny teraz, bo tuż przed wakacjami wniosków od pracowników – w tym również otrzymujących świadczenie wychowawcze – może być więcej. Wielu z nich występuje bowiem o dofinansowanie letniego wypoczynku z funduszu socjalnego.

Zdaniem ekspertów decydujący głos w tej sprawie należy do samego pracodawcy, który w regulaminie ZFŚS powinien określić, czy uzyskiwanie przez pracownika świadczenia wychowawczego będzie brane pod uwagę przy wydatkowaniu pieniędzy z funduszu. Co do zasady bowiem przy przyznawaniu oraz ustalaniu wysokości świadczeń z funduszu pracodawca powinien wprowadzić kryteria socjalne do ich przyznawania, dotyczące np. sytuacji materialnej i rodzinnej pracownika (nie dotyczy to jedynie świadczeń przyznawanych z ZFŚS po równo na zasadzie powszechnej dostępności, jak np. wyjazdy integracyjne).

Część ekspertów uważa, że pracodawca może, ale nie musi uwzględniać świadczenia wychowawczego przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS. Wskazują jednak, że powinien to zapisać w regulaminie funduszu. Pojawiają się też opinie, że nawet jeśli takiego zapisu nie wprowadzi, to i tak będzie musiał je uwzględniać, bo dodatkowe 500 zł niewątpliwie poprawia sytuację materialną pracownika.

Inaczej jest natomiast, jeśli w swoim regulaminie pracodawca przesądzi, że świadczenie z programu 500+ nie wpływa na kryteria przyznawania pomocy finansowej z ZFŚS. Teoretycznie w takim przypadku wszystko jest również w porządku, jednakże eksperci zwracają uwagę, że może to budzić wątpliwości w kontekście zasady równego traktowania pracowników.

Problem: Jednym z najpopularniejszych świadczeń przyznawanych pracownikom zatrudnionym w firmach, w których działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), jest dofinansowanie do letniego wypoczynku. Wśród osób starających się o takie wsparcie są również rodzice, którzy od kwietnia mogą ubiegać się o świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Wypłaty z rządowego programu już ruszyły, a wielu pracodawców zastanawia się teraz, czy powinno to mieć wpływ na wysokość przyznawanej rodzicom pomocy finansowej z ZFŚS – zresztą nie tylko tej przeznaczonej na wsparcie wczasów pod gruszą. Kwestia ta nie została uregulowana w ustawie z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) ani poprzez zmianę w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.). Zdaniem ekspertów pracodawca może brać pod uwagę to, że uzyskiwanie świadczenia wychowawczego poprawia sytuację materialną pracownika. Tym samym może to skutkować niższą kwotą wsparcia z ZFŚS. Możliwe jest też odwrotne rozwiązanie, w którym 500 zł na dziecko nie będzie traktowane jako dochód. Warto, aby wzajemne relacje między świadczeniami z ZFŚS oraz z rządowego programu były określone w regulaminie korzystania z funduszu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • asan(2016-11-17 19:10) Zgłoś naruszenie 73

  500+ to nie dochód i nie brutto tak mówi ustawa. Było już kilka postanowień sądu w takich i podobnych sprawach. Doliczać nie musisz. Pracodawca (fundusz socjalny) również nie powinien pytać o 500+ bo każdy ma prawo do własnych poglądów w tej sprawie i nikt Cię nie zmusi do pobierania obowiązkowego 500+.

  Odpowiedz
 • kancelaria(2016-11-26 08:54) Zgłoś naruszenie 56

  Jeżeli chodzi o 500+ nie wliczamy do dochodu podczas wyliczania dla zfśs. To nie jest dochód, nie jest również opodatkowany. Tak interpretują US, PIP oraz ministerstwo, było też kilka rozpraw z pracodawcami min. Biedronka która musiała uznać tę rację. Pracodawcy można podać informację o pobieraniu 500+ jednak nie wliczamy do dochodu na członka rodziny. Tyle.

  Odpowiedz
 • Spencer@Goch(2016-12-10 13:44) Zgłoś naruszenie 44

  Do 500 plus komisja socjalna nic nie ma, jeżeli wyłudzają taką informację należałoby zgłosić to prokuraturze.

  Odpowiedz
 • Mirek(2016-12-09 15:52) Zgłoś naruszenie 34

  U nas też chciano z zapomóg socjalnych zabrać ludziom otrzymującym 500+ jednak po wykładni ministerstwa zrezygnowano, tak aby nie zabierać ludziom z tej puli dla dzieci. Tak po prawdzie to wyszło kto największym jest zawistnikiem.

  Odpowiedz
 • rad(2016-12-11 09:15) Zgłoś naruszenie 13

  Nie wliczamy do dochodu. Jest w ustawie, wyjaśnił minister, mówił o tym Duda, mówiła Szydło i nawet PO akurat z tym się zgodziło. Po za tym, byłoby to nie logiczne aby fundusz działający dla dobra pracowników i ich rodzin działał przeciwko nim. To są groszowe sprawy, a zwykle zakładowe fundusze borykają się z trudniejszymi problemami. Po za tym gdyby 500+ było dochodem to wykazywano by to na PITach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane