statystyki

Kiedy należy się zasiłek na dziecko mimo wyższego dochodu

autor: Michalina Topolewska04.07.2016, 19:00; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:47
Dziecko, pieniądze

Mechanizm wyliczania pomocy finansowej w oparciu o zasadę złotówka za złotówkę jest szczegółowo określony w przepisachźródło: ShutterStock

Rodzic otrzyma wypłatę niższą o taką kwotę, o jaką przekroczył kryterium pozwalające na jej uzyskanie. Ta zasada nie dotyczy jednak wszystkich rodzajów wsparcia.

Polecany produkt: 500+ Krok po kroku. Rewolucja w świadczeniach >>

Czy zadziała zasada złotówka za złotówkę

Pan Krystian i jego żona wychowują trójkę dzieci. Obydwoje pracują i ich dochody zawsze przekraczały kryterium uprawniające do świadczeń rodzinnych, dlatego nigdy ich nie otrzymywali. Natomiast przy okazji składania wniosku o 500 zł na dziecko czytelnik się dowiedział, że w zasiłkach rodzinnych obowiązują teraz nowe przepisy, które umożliwiają ich otrzymywanie przez osoby przekraczające próg dochodowy, tyle tylko, że są one wypłacane w niższej wysokości. Czy rodzic może mimo przekroczonego kryterium otrzymać pomoc na dzieci?

Tak

Przyznanie zasiłku rodzinnego oraz przysługujących do niego dodatków (jest ich siedem) zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Próg wynosi 674 zł w przeliczeniu na jednego członka rodziny lub 764 zł, gdy rodzice wychowują niepełnosprawnego potomka. Nie oznacza to jednak, że gdy wyliczony przez gminę dochód przekroczy te kwoty, to osoba w ogóle nie otrzyma wsparcia na dzieci. Od początku tego roku obowiązuje bowiem zasada złotówka za złotówkę, która zakłada, że świadczenia będą obniżone o taką kwotę, o jaką został przekroczony próg. Również gdyby po przyznaniu świadczeń w normalnym trybie nastąpiła zmiana dochodów rodziny skutkująca niespełnieniem kryterium, nie straci ona automatycznie zasiłków na dzieci, tylko gmina sprawdzi, czy może je otrzymywać w niższej wysokości.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane