Dodatkowe trzy tygodnie wolnego, do tego pełnopłatne. Każdy ucieszyłby się z takiej możliwości, bez dwóch zdań. By skorzystać z takiej opcji, trzeba jednak spełniać odpowiednie warunki. Wyjaśniamy, jakie.

Dla kogo 21 dni dodatkowego urlopu?

Dla osób, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Trzeba spełniać określone warunki:

– należy uzyskać od swojego lekarza wniosek o skierowanie na taki turnus
– we wniosku lekarz określa rodzaj turnusu i czas jego trwania
– skierowanie na turnus rehabilitacyjny należy przedstawić swojemu pracodawcy w takim terminie, aby mógł on zapewnić normalny tok pracy podczas nieobecności wnioskodawcy



Nie tylko turnus rehabilitacyjny

Również badania specjalistyczne. Pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności może być zwolniony z pełnienia obowiązków służbowych z powodu wykonania badań specjalistycznych, poddania się zabiegom leczniczym lub usprawniającym, a także uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy.

Osoby z niepełnosprawnościami w Polsce. Ile z nich pracuje?

Według danych Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, w 2022 r. w Polsce współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 34.2 proc., a wskaźnik zatrudnienia tych osób osiągnął poziom 32.2 proc. Stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym była na poziomie 6 proc.