Jak wynika z przepisów, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeśli niezbędna będzie jego natychmiastowa obecność. Rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością, bowiem pracodawca nie może odmówić takiego wolnego ani żądać od zatrudnionego dokumentów potwierdzających, że jest ono uzasadnione.

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej [ZASADY]

Jak wspomniano, zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej przysługuje zatrudnionym od dnia 26 kwietnia 2023 roku.

  • Należy się ono z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika.
  • Wolne można wykorzystać na dwa sposoby: w dniach (2 dni rocznie) lub w godzinach (16 godzin). Decyzję w tym zakresie podejmuje pracownik w pierwszym wniosku o skorzystanie ze zwolnienia w danym roku kalendarzowym.
  • Przepisy nie przewidują możliwość odmowy udzielenia przez pracodawcę tego zwolnienia. Musi on więc uwzględnić wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z wolnego.
  • Wskazuje się również, że pracodawca nie ma możliwości zweryfikowania powodów skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej.
  • Pracodawca ma jedynie możliwość zapytania "na kogo" zatrudniony chce wykorzystać zwolnienie. Przedmiotowe zwolnienie przysługuje bowiem na dziecko, rodzica lub małżonka. Wynika to z przepisów unijnych – dyrektywy w sprawie work-life balace, która została wdrożona nowelizacją Kodeksu pracy obowiązującą od dnia 26 kwietnia 2023 roku.

Czy wymagane są dodatkowe dokumenty?

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, zatrudniony nie musi przedstawiać zaświadczeń lekarskich potwierdzających chorobę czy skutki wypadku, które uzasadniałaby skorzystanie ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Wystarczające jest oświadczenie pracownika w tej sprawie.

Rosnąca popularność zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej

Brak możliwości odmowy udzielenia przez pracodawcę przedmiotowego zwolnienia oraz sprawdzenia, czy rzeczywiście zaistniały okoliczności uzasadniające skorzystanie z niego spowodowały, że pracownicy zainteresowali się nowym uprawnieniem.