statystyki

Składki od jednego zlecenia płacimy obowiązkowo

autor: Renata Majek26.04.2016, 18:00
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowego przy zleceniu nie jest konieczny w stosunku do osób młodych.źródło: ShutterStock

Mam zawartą jedną umowę-zlecenie plus o dzieło. Szukałam informacji, w jaki sposób – po zmianie przepisów – jest ona oskładkowana. I nie znalazłam. Na stronach internetowych są głównie informacje o tym, jakie składki odprowadza się przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń albo... że w pozostałych przypadkach nic się nie zmieniło – pisze pani Teresa. – Zarabiam na zleceniu 900 zł miesięcznie, a jeszcze mniej na umowę o dzieło i chciałabym wiedzieć, jak obecnie wygląda moja sytuacja.

Dla pani Teresy rzeczywiście nic się nie zmieniło. Najwięcej zmian dotyczy oskładkowania zleceń przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy ubezpieczony pracuje na podstawie kilku umów, w jednym lub w kilku miejscach, a każda z tych umów stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych. Istotne wówczas jest, z którego zatrudnienia należy obowiązkowo zapłacić składki ZUS, a z którego dobrowolnie. Ważne jest także zawarcie zlecenia z własnym pracodawcą bądź wykonywanie go na rzecz własnego pracodawcy.

Gdy umowa-zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń, czyli kiedy pani Teresa zarabia tylko w jednym miejscu na zleceniu, zleceniodawca (jako płatnik składek) jest zobowiązany zgłosić ją do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego i wypadkowego.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Stary Wstecznieokradziony(2016-04-27 08:16) Zgłoś naruszenie 21

    ........Do Młodszego POKOLENIA. ... nie płaćcie żadnych składek na ZUS ,kombinujcie, ignorujcie ,omijacie ten i podobny system z daleka ,nie wierzcie że Wam ktoś kiedyś za Wasze długie lata opłacani składek zwróci „złote góry”. Trybunalskie wykształciuchy też Was nie obronią!! ......Wierzcie mi zawsze w przyszłości znajdzie się jakiś POlityczny były ćpunek późniejszy Premier , rozrabiak stadionowy,kibol, który wstecznie Was po zapłaceniu tych składek POdle okradnie przy pomocy usłużnych za specjalne przywileje Trybunalskich Sędziów Wykształciuchów którzy wszystko ,wszędzie i każdemu uzasadnią gdyż po to uczyli sie klamać, oraz przez dyspozycyjnych dziennikarzy jak wielu w GP gotowych pisać propagandowo na każde skinienie. Każdą kradzież Waszych pieniędzy fałszywie wytłumaczą lecz nie powiedzą Wam ,że Waszą kasę roztrwonili już na wycieczki do Maciu Piciu dla Słoneczka Peru. ....... Tusk były POlityczny oszust oświadczył „Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Co zrobił wstecznie --- z zatrudnionymi i mającymi wypracowane lata w szkodliwy i niebezpiecz warunkach pracy .Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POtężny Narodowy POlski obóz pracy!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane