statystyki

Żandarmeria przejmie nadzór nad firmami pilnującymi jednostek

autor: Piotr Szymaniak18.04.2016, 20:00
3 mln zł kar nałożył w zeszłym roku MON na firmy ochroniarskie

3 mln zł kar nałożył w zeszłym roku MON na firmy ochroniarskieźródło: ShutterStock

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o ochronie osób i mienia (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1099 ze zm.). Zgodnie z nim nadzór nad firmami ochroniarskimi zakontraktowanymi do obrony jednostek wojskowych ma pełnić Żandarmeria Wojskowa. Dotąd było to niedoprecyzowane.

Wraz z profesjonalizacją armii ochrona obiektów wojskowych jest realizowana głównie przez komercyjne firmy ochroniarskie mające status SUFO – Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych. Nadzór nad nimi co do zasady sprawuje minister właściwy do spraw wewnętrznych. Zgodnie jednak z art. 44 ustawy nadzór nad SUFO działającymi na terenach wojskowych sprawuje MON. Zapis, że kontrolę tę może wykonywać żandarmeria, powodował wątpliwości, która formacja – policja czy ŻW – ma za to odpowiadać. Są pytania dotyczące np. tego, czy ŻW może wydawać firmie jakieś zalecenia pokontrolne, a w przypadku, gdy są sprzeczne z zaleceniami policji, czy przedsiębiorcy mają się do nich stosować.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane