statystyki

Żandarmeria przejmie nadzór nad firmami pilnującymi jednostek

autor: Piotr Szymaniak18.04.2016, 20:00
3 mln zł kar nałożył w zeszłym roku MON na firmy ochroniarskie

3 mln zł kar nałożył w zeszłym roku MON na firmy ochroniarskieźródło: ShutterStock

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o ochronie osób i mienia (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1099 ze zm.). Zgodnie z nim nadzór nad firmami ochroniarskimi zakontraktowanymi do obrony jednostek wojskowych ma pełnić Żandarmeria Wojskowa. Dotąd było to niedoprecyzowane.

Wraz z profesjonalizacją armii ochrona obiektów wojskowych jest realizowana głównie przez komercyjne firmy ochroniarskie mające status SUFO – Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych. Nadzór nad nimi co do zasady sprawuje minister właściwy do spraw wewnętrznych. Zgodnie jednak z art. 44 ustawy nadzór nad SUFO działającymi na terenach wojskowych sprawuje MON. Zapis, że kontrolę tę może wykonywać żandarmeria, powodował wątpliwości, która formacja – policja czy ŻW – ma za to odpowiadać. Są pytania dotyczące np. tego, czy ŻW może wydawać firmie jakieś zalecenia pokontrolne, a w przypadku, gdy są sprzeczne z zaleceniami policji, czy przedsiębiorcy mają się do nich stosować.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane