statystyki

Po uchwale SN: Wcześniejszy powrót z choroby już bez zwracania zasiłku

autor: Patryk Słowik, Marta Nowakowicz-Jankowiak11.03.2016, 07:21; Aktualizacja: 11.03.2016, 11:07
zdrowie-choroba

ZUS nie ma prawa odebrać zasiłku za okres chorobyźródło: ShutterStock

Sezon grypowy bywa nieubłagany. Załóżmy więc taką sytuację: w styczniu i lutym pracownik chorował łącznie 33 dni, a tym samym wykorzystał okres pobierania wynagrodzenia chorobowego. W marcu grypa znowu uderzyła – wydawałoby się, że ze zdwojoną siłą. Ostatecznie choroba trwała 4 dni, a zwolnienie od pracy opiewa na 2 tygodnie. Oczywiście w takiej sytuacji wielu z nas zdecydowałaby się odpocząć przez okres, który pozostał do końca zwolnienia, ale znajdą się i tacy, którzy będą chcieli wrócić do pracy, np. ze względów finansowych. Przyjmijmy więc, że chęcią powrotu do pracy pała nasz pracownik. Idzie do lekarza, a ten potwierdza, że pacjent jest zdrowy. Zatrudniony wraca do pracy, pracodawca powiadamia ZUS, a ten... zabiera pracownikowi zasiłek za cały okres choroby.

To bynajmniej nie jest zły sen. Tak właśnie wygląda praktyka ZUS, w sytuacji gdy ubezpieczony rezygnuje z wykorzystani części zwolnienia. Decyzja organu rentowego o zwrocie całości zasiłku to kuriozum – choć jednocześnie przyznać należy, że wynika z – delikatnie rzecz ujmując – niedostatków ustawowej regulacji. Przepisy nie przewidują bowiem trybu, w którym zwolnienie mogłoby w prosty sposób zostać częściowo anulowane. Z praktycznego punktu widzenia trudno jednak w takim podejściu doszukać się jakichkolwiek plusów. Jest ono szkodliwe zarówno dla pracowników (zniechęca ich do powrotu do pracy), jak i pracodawców (pozbawia ich kadr i zmniejsza wydajność osób zastępujących nieobecnych). Za czas pobierania zasiłków organ rentowy nie otrzymuje też składek na ubezpieczenia społeczne (gdyby pracownik wrócił do pracy, byłyby one naliczane od jego wynagrodzenia), ale kalkulacja ZUS wydaje się prosta – rzeczywiście w niektórych sytuacjach zwrot zasiłku bardziej mu się opłaca niż wpływy z tytułu składek. Ale tylko w niektórych.

Negatywne skutki podejścia ZUS dostrzegł też zapewne Sąd Najwyższy, który w uchwale z 17 lutego przesądził, że w razie wcześniejszego powrotu zatrudnionego do pracy ZUS nie ma prawa odebrać mu zasiłku za okres choroby. Ale czy stanowcze stwierdzenie SN wpłynie na zmianę praktyki organu rentowego? Na ten temat wypowiadają się nasi eksperci w pierwszej części opracowania.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane