statystyki

Praca na czarno wciąż jest opłacalna: Co trzecia firma zatrudnia w ten sposób

autor: Łukasz Guza11.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 16.02.2016, 20:35
dokument, prawo, umowa, podpis, biznes

Najczęściej wskazywaną przyczyną nieprzestrzegania przepisów o zatrudnieniu jest chęć obniżenia kosztów pracyźródło: ShutterStock

Co trzecia firma zatrudnia niezgodnie z prawem. Aby temu przeciwdziałać, PIP ma uzyskać nowe uprawnienia, w tym te dotyczące kontroli bez zapowiedzi.

Prawie 8 tys. pracodawców skontrolowanych w ubiegłym roku przez Państwową Inspekcję Pracy zatrudniało nielegalnie ponad 20 tys. osób. Przepisy naruszyło aż 34 proc. wszystkich sprawdzonych firm, a nieprawidłowości dotyczyły co siódmej osoby wykonującej pracę (14 proc.). Skala naruszeń może być jednak jeszcze większa ze względu na tzw. syndrom pierwszej dniówki. Polega on na tym, że osoby, które w dniu kontroli są zatrudnione bez potwierdzenia na piśmie i zgłoszenia do ZUS, twierdzą (podobnie jak zatrudniający ich pracodawcy), że to ich pierwszy dzień pracy. Tym samym nie można zakwalifikować ich zatrudnienia jako nielegalnego (warunki pracy na piśmie trzeba przedstawić do końca pierwszej dniówki). W ubiegłym roku zdarzyło się 10 tys. takich przypadków.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • cała prawda(2016-02-11 09:37) Zgłoś naruszenie 101

  I jak się ma do tego 500+? a całkiem dobrze. Ludzie dostają część pensji pod pod stołem, mało - pracują całkiem na czarno, deklarując brak dochodów, dlatego 500 zł z pewnością będzie im się należało nawet na 1 dziecko. Natomiast pracujący oficjalnie i płacący podatki nie dostaną pieniędzy na dziecko , bo NIE OSZUKUJĄ. 500+ stwarza możliwości dla krętaczy zaś z drugiej strony karze za uczciwość i chęć do pracy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • SZPROTAWIANIN .(2016-02-11 12:31) Zgłoś naruszenie 11

  W SZPROTAWIE W CO DRUGIEJ FIRMIE TO PRACOWNICY PRACUJĄCY NA CZARNO . A PIP W ZIELONEJ GÓRZE NIC NIE DZIAŁA W TEJ KWESTII.

  Odpowiedz
 • cała prawda(2016-02-11 09:27) Zgłoś naruszenie 10

  I jak się ma do tego 500+? Ludzie dostają część pensji pod pod stołem, mało - pracują całkiem na czarno, deklarując brak dochodów, dlatego 500 zł z pewnością będzie im się należało nawet na 1 dziecko. Natomiast pracujący oficjalnie i płacący podatki nie dostaną pieniędzy na dziecko , bo NIE OSZUKUJĄ. 500+ stwarza możliwości dla krętaczy zaś z drugiej strony karze za uczciwość i chęć do pracy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane