ZUS może zażądać zwrotu nienależnego świadczenia sprzed 20 lat

autor: Bożena Wiktorowska07.01.2016, 07:19; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:57
bieda senior zakupy pieniądze

Kwestia przedawnienia po 10 latach nienależnie pobranych świadczeń nie kończy problemów ubezpieczonych.źródło: ShutterStock

Organ rentowy nie powinien mieć możliwości bezterminowego ścigania osób, którym wypłacił nienależne świadczenie. Tak uważa prokurator generalny, którego zdaniem obowiązujące regulacje są niekonstytucyjne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • ela(2016-01-07 09:28) Zgłoś naruszenie 122

    Brakuje na olbrzymie emerytury uprzywilejowanych?,więc kazdy grosz się liczy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Irena anna(2016-01-07 20:50) Zgłoś naruszenie 80

    Moim zdaniem w ZUS przydała by się solidna kontrola prawidłowości przyznawania rent i emerytur a jej wyniki powinny zostać opublikowane.. Nie do przyjęcia jest sytuacja, że ZUS przyznaje rentę rodzinną osobie uprawnionej, bo tak wynika z dokumentów, a następnie na nazwisko tej osoby, przyznaje i wypłaca jakąś rentę innej osobie. Kto zatem jest winien, kto powinien ponosić konsekwencje z tego wynikające. Owszem, jestem za przedawnieniem roszczeń na sprawiedliwych zasadach ale wówczas gdy nie wchodzi w grę działanie na szkodę niewinnego obywatela. Działania ZUS na szkodę obywatela nie powinny ulegać przedawnieniu podobnie jak wyłudzenie przez obywatela nienależnej renty czy emerytury na podstawie sfałszowanych dokumentów.

    Odpowiedz
  • pracujący(2016-02-17 10:27) Zgłoś naruszenie 61

    A ja żądam od ZUS-u wszystkich wpłaconych składek. Będę miał godną emeryturę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zazussssss(2016-01-08 19:13) Zgłoś naruszenie 50

    Co roku od siedmiu lat jako mała firma ,pobieram zaświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami.Dziś dowiedziałem się przy okienku że mam zaległości za 2003r.Co o tym sądzić?

    Odpowiedz
  • zalezy(2016-11-09 22:15) Zgłoś naruszenie 31

    Jak ktos na zwolnieniu z powodu np,depresji kopie swoj ogrodek to mozna przyjac,ze wychodzi z choroby,ale jesli pobiera zasilek na krzyz czy kregoslup I buduje swoj domek albo czyjs to chyba dobrze nie to samo.

    Odpowiedz
  • okradana od zawsze(2017-02-28 18:24) Zgłoś naruszenie 30

    Bo tylko w chorych państwach jak Polska najpierw powstają organizacje,wszelkie związki ,krajowe rady, zarządy ,a potem tworzą te organy uchwały , najczęściej wyłudzające kasę na mocy przez siebie stworzonych uchwał:)Kiedy i za jakiego rządu takie złodziejstwa przestana mieć miejsce do ku...y nędzy?

    Odpowiedz
  • niepełnosprawna emerytka.(2018-05-05 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Rządzący! Co zrobiliście dla niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności .??? .Jestem właśnie po komisji lekarskiej odwoławczej w Katowicach gdzie jest jeden lekarz orzecznik ,który orzeka w sprawie wszystkich chorób Czy w Polsce są już taćy lekarze którzy zdobyli wszelkie specjalizacje? Śmiem twierdzić co to za komisja w osobie jednego p.doktora,który tak naprawdę wie o chorobie pacjenta tyle ile zdążył wyczytać z wniosku. Uważam , że to jest kpina z chorych którzy na pewno nigdy nie chcieli znaleźć się właśnie w takim miejscu ,

    Odpowiedz