statystyki

Składki od dzieła za wykładowców: Uczelnie znów nie wiedzą, na czym stoją

12.11.2015, 10:07; Aktualizacja: 12.11.2015, 10:18
Szkoła, nauczyciel, tablica

O charakterze umowy decydują strony.źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy 8 października 2015 r. wydał wyrok (sygn. akt I UK 450/14), w którym uznał, że od umów o dzieło zawieranych z wykładowcami o przeprowadzenie cyklu wykładów należy opłacać składki do ZUS. Nie znamy jeszcze uzasadnienia orzeczenia, można się jednak domyślić, że SN uznał taki kontrakt za umowę-zlecenie, a nie umowę o dzieło.

Istotą sporu jest kwalifikacja prawna wygłoszenia wykładu – czy można uznać go za dzieło? Na to pytanie SN odpowiadał już wcześniej, w zdecydowanej większości przypadków stwierdzał, że tego typu stosunek prawny jest jednak umową-zleceniem. Pewien wyłom stanowił wyrok z 27 sierpnia 2013 r. (sygn. akt II UK 26/13). SN zaprezentował pogląd, zgodnie z którym wygłoszenie cyklu wykładów na konkretny temat, mających cechy wykładu monograficznego, przy przeniesieniu praw autorskich nie podlega oskładkowaniu. Uczelnie powoływały się na ten wyrok, kwestionując decyzje ZUS, który swojego stanowiska nie zmienił – konsekwentnie uznawał tego typu umowy za umowy-zlecenia, a wykładowców obejmował obowiązkowymi ubezpieczeniami. Zarówno jednak ten wyrok, jak i ten z 8 października 2015 r. są tylko rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, nie została im nadana moc zasady prawnej. Oznacza to, że ZUS i płatnik mogą się powoływać na te wyroki, ale ich treść nie ma bezwzględnego wpływu na orzeczenie sądu w innej sprawie. Wyrok z 8 października 2015 r. pokazuje jednak, w jaką stronę (na razie) idzie ocena sporu między ZUS a uczelniami. Nie jest wykluczone, że wobec takich rozbieżności już wkrótce SN zdecyduje się wydać orzeczenie z mocą zasady prawnej, aby położyć kres wątpliwościom. Powinien to zrobić jak najszybciej, bo obecny stan niepewności nie służy nikomu.

OPINIE EKSPERTÓW

O charakterze umowy decydują strony


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane