statystyki

ZUS może skontrolować ciężarną pracownicę

autor: Maria Kuźniar09.11.2015, 10:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 10:56
Dwie umowy o pracę to dwie podstawy do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Dwie umowy o pracę to dwie podstawy do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.źródło: ShutterStock

Pani Magdalena jest w ciąży. – Jestem zatrudniona u jednego pracodawcy w niepełnym wymiarze godzin od ponad dwóch lat. Miesiąc temu podjęłam drugą pracę, również na niepełny etat, powiadomiłam też nowego pracodawcę, że jestem w ciąży, a mimo to zdecydował się mnie zatrudnić. Koleżanka postraszyła mnie, że skoro podjęłam drugą pracę, wiedząc już o ciąży, to ZUS może zakwestionować prawo do zasiłku macierzyńskiego, a w związku z tym – będę miała duże kłopoty. Nie wiem, czy rzeczywiście kuszę los, skoro wszystko jest zgodne z prawem. Jak w takim razie zakład obliczy zasiłek – zastanawia się czytelniczka.

Wydaje się, że pani Magdalena nie ma się czym martwić. Oczywiście zdarza się, że prawo do zasiłku z drugiego tytułu jest kwestionowane, nie jest to jednak codzienna praktyka. Część kobiet podejmuje pracę, wiedząc już o ciąży, aby uzyskać możliwie jak najwyższy zasiłek. ZUS kontroluje to wtedy, gdy kobieta była zatrudniona np. przez miesiąc lub dwa i następnie korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Podejrzane może się również wydać zbyt wysokie wynagrodzenie zapisane w umowie o pracę – zazwyczaj sprawdza się przeciętne zarobki na podobnym stanowisku, wykonywaną pracę lub zarobki w danej firmie. ZUS weryfikuje, czy praca była rzeczywiście wykonana, czy umowa była tylko na papierze, aby wyłudzić świadczenie. Badane są listy obecności (o ile obowiązują w danej firmie), mogą być brane pod uwagę zeznania innych pracowników (czy rzeczywiście kojarzą taką osobę) i wszystkie dowody potwierdzające faktycznye wykonywanie obowiązków – przygotowane dokumenty, e-maile.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane