statystyki

Niejasne przepisy o przekazywaniu pieniędzy na fundusz rehabilitacji

autor: Michalina Topolewska03.11.2015, 07:16; Aktualizacja: 03.11.2015, 07:57
Rehabilitacja

Kłopotu nie ma firma, która pensje przekazuje ostatniego dnia miesiąca, np. 31 października.źródło: ShutterStock

Byłe zakłady pracy chronionej mają problem z określeniem, za jaki miesiąc należy liczyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. A od tego zależy, ile z zaliczek podatkowych przeznaczą na pomoc dla nich.

Co do zasady obowiązek prowadzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) został nałożony na zakłady pracy chronionej (ZPChr). Natomiast firmy, które utraciły ten status, mają prawo go zachować pod pewnymi warunkami. Mogą przekazywać na ZFRON pieniądze m.in. z zaliczek na podatek PIT, jednak to, jaka część tych pieniędzy trafi na ten fundusz, zależy od tego, jaki w danym miesiącu osiągają wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Jeżeli wynosi on np. od 25 do 30 proc., na fundusz trafia 25 proc. pieniędzy (reszta jest przekazywana do urzędu skarbowego). Z kolei gdy były ZPChr zatrudnia od 30 do 35 proc. osób z uszczerbkiem na zdrowiu, na ZFRON może przeznaczyć 50 proc. kwot zaliczek.

Taki zapis ustawowy powoduje problemy. Pracodawcy w poszczególnych miesiącach mają różne stany zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników, a muszą przestrzegać określonego terminu na przekazanie pieniędzy na fundusz rehabilitacji. Wynosi on 7 dni od uzyskania środków, czyli wypłaty wynagrodzenia.

– Kłopotu nie ma firma, która pensje przekazuje ostatniego dnia miesiąca, np. 31 października. Wprawdzie pieniądze na ZFRON muszą się znaleźć do 7 listopada, ale bierze pod uwagę wskaźnik podwładnych z dysfunkcjami z poprzedniego miesiąca – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2015-11-03 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    jawne zlodziejstwo, zadne zaklady pracy chroninej albo chory i lezy w luzku albo tyra i udaje ,niepelnosprawnego. rozgonic grupy na niby potrzeba wycisnac z panstwa szmal drugi dubieniecki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane