statystyki

Świadczeń o indywidualnym charakterze można odmówić

autor: Michalina Topolewska23.09.2015, 07:25; Aktualizacja: 23.09.2015, 08:49

Słowacja może nie przyznawać zasiłku opiekuńczego i pielęgnacyjnego osobom, które nie mieszkają już na jej terenie, ponieważ te formy wsparcia nie spełniają unijnych przesłanek do uznania ich za świadczenia zabezpieczenia społecznego.

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który postanowił oddalić skargę złożoną przez Komisję Europejską (KE). Trafiały do niej bowiem pisma pochodzące od słowackich emerytów i rencistów mieszkających w Czechach, którym kraj ojczysty odmawiał przyznania: zasiłku opiekuńczego, pielęgnacyjnego lub dodatku z tytułu rekompensaty dodatkowych kosztów.

Zdaniem Brukseli ich charakter powoduje, że powinny one być zaliczone do świadczeń z tytułu choroby w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 r. z 20 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. L 166). To zaś oznacza, że wspomniane zasiłki muszą być wypłacane beneficjentom, również gdy nie mieszkają na Słowacji. Na wezwanie KE do zmiany zasad postępowania państwo to zobowiązało się do przestrzegania wspólnotowego prawa w zakresie spornych świadczeń. Jednak mimo to Słowacja nie zmieniła swojego postępowania, argumentując w piśmie do Brukseli, że przyznawane przez nią zasiłki nie są objęte rozporządzeniem nr 883/2004.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane