statystyki

Związki rolnicze chcą zawieszenia prac nad dialogiem trójstronnym

autor: Bożena Wiktorowska30.06.2015, 07:15; Aktualizacja: 30.06.2015, 08:51

Organizacje skupiające rolników domagają się wstrzymania prac nad projektem ustawy o dialogu w rolnictwie. Powodem oburzenia związkowców jest procedowanie przez posłów dokumentu, który nie był konsultowany z rolnikami.

Dopiero 8 lipca będą znane dalsze losy projektu ustawy o Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie. A to za sprawą tego, że marszałek Sejmu przeniosła na następne posiedzenie głosowanie w sprawie skierowania projektu ustawy do komisji polityki społecznej i rodziny, a nie tylko pod obrady komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Tymczasem z dnia na dzień nasila się krytyka projektu przygotowanego przez posłów PSL. Kontrowersje dotyczą m.in. procedury powoływania członków nowej komisji dialogu, jej uprawnień oraz sposobu dochodzenia do kompromisu. Wiele wątpliwości wzbudza to, że członków nowej komisji będzie powoływać premier na cztery lata. Do tego dochodzą zastrzeżenia wynikające z kosztów jej utrzymania – mają wynieść około 2 mln zł rocznie.

Wstrzymanie prac nad ustawą postulują także związki zawodowe zrzeszające rolników, które domagają się m.in. przeprowadzenia konsultacji społecznej. – Nie zgodzimy się na to, żeby ustawa o dialogu społecznym rolników powstała bez rozmów z nami. Nie może być tak, żeby związki mające swoich przedstawicieli w komisji trójstronnej nie miały prawa do protestów – wyjaśnia Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane