Opiekunowie i RPO czekają na zmianę zasad przyznawania świadczeń rodzinnych

autor: Michalina Topolewska18.06.2015, 07:29; Aktualizacja: 18.06.2015, 09:14
Podatki, pieniądze

Zmiana zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego jest niezbędna ze względu na orzeczenie TK.źródło: ShutterStock

Przedłużają się prace nad nowelizacją przepisów dotyczących wspierania osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Resort pracy czeka jeszcze na opinię konstytucjonalisty

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (15)

 • gość(2015-06-19 01:46) Zgłoś naruszenie 00

  "musimy stosować obowiązujące przepisy, bo orzeczenie trybunału nie uchyliło ich mocy – wyjaśnia Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń."
  Wręcz przeciwnie,panie Napierała ! Przepis art 17 ust.1b został uchylony przez Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 21 października 2014r ,syg.akt K38/13 w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności. ( Dz. U. Z dnia 23 października 2014r. Poz 1443 ). Utrata mocy prawnej ogłoszona Obwieszczeniem Marszałka Sejmu z dnia 22 stycznia 2015r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 13 stycznia 2015r jako odnośnik nr 20 do art. 17 ust. 1b ustawy ( Dz. U. z dnia 22 stycznia 2015r. Poz. 114 ) ,
  Powyższy Dziennik Ustaw osobiście Panu, Panie Napierała zaniosłam wraz z prawomocnym wyrokiem WSA w mojej sprawie. Ale pan dyrektor Napierała nie będzie się stosował do orzeczeń Trybunału i sądów, gdyż podobnie jak większość dyrektorów ośrodków z nadania partyjnego stoi PONAD PRAWEM! A przynajmniej mu się tak wydaje. Dzisiaj działa Pan na polecenie kamysza i seredyn, jutro przyjdzie inny minister, który może nie być tak wyrozumiały dla łamania prawa przez urzędnika państwowego.

  Jeżeli wydaje się wam urzędasy, do spółki z Platformą Okupacyjną,że wystarczająco upodliliście setki tysięcy ludzi ,wyręczających was w konstytucyjnym i unijnym obowiązku opieki nad ciężko schorowanymi ludźmi, którzy całe życie pracowali na wasze ośmiorniczki i pałace, a teraz w podziękowaniu żyją wraz z opiekunami poniżej progu wyniszczenia biologicznego ; jeżeli myślicie że takimi praktykami pozbawicie nas-opiekunów sił do walki, to jesteście po prostu śmieszni. My od lat, nieraz 20-stu opiekujemy się głęboko niepełnosprawnymi członkami rodzin,nierzadko dwiema osobami naraz. Jesteśmy niezniszczalni i niezatapialni bo tego już dawno nauczyło nas życie w tak nieprzyjaznym niepełnosprawnym ludziom kraju.
  Nie jesteśmy trzodą chlewną za jaką nas uważacie, nie potrzebujemy waszej kpiny w postaci jałmużny na bochenek chleba okupionej utratą zdrowia i środków do życia. My żądamy od was spełnienia obowiązków wynikających wprost z Konstytucji RP i Konwencji UE.
  Jeżeli nie respektujecie wyroków polskich sądów to za kilka lat będziecie musieli wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości, który z pewnością nie pozostanie obojętny na tak jawną dyskryminację osób niepełnosprawnych.

  Odpowiedz
 • jola(2015-06-21 19:40) Zgłoś naruszenie 00

  Dajcie spokój ,taki rzad to tylko w polsce!!żenada,sami sobie biorą a dla biedaków nie maja kpiny!!!

  Odpowiedz
 • Polak(2015-06-18 21:00) Zgłoś naruszenie 00

  Złodzieje, specjalnie przeciągają to w czasie ! Wprowadzając ustawę wiedzieli ze jest ona niekonstytucyjna.
  Wywalili z systemu połowę z 150 tys opiekunów osób dorosłych .. Nowa ustawa która miała wejść ... z tej połowy wyeliminowała by następną połowę ! czyli 35 tyś dostało by nowe pseudo świadczenie a reszta została by przy niewaloryzowanym ZDO i SZO !

  Odpowiedz
 • okradziony, wykluczony na rok przez po-psl(2015-06-19 08:23) Zgłoś naruszenie 00

  Należy robić reformy, zmieniać ustawy itp. Jednak jeżeli ustawodawca złamie konstytucje powinien to naprawić krzywdy bez zbędnej zwłoki. Tym bardziej po wyrokach TK ( TK - który też nie jest taki do końca niezależny od koalicji)

  Należy szanować prawa nabyte jakie by one niebyły !!! a nie mataczyć i OKRADAĆ obywateli !!! oferując im w zamian marny substytut świadczenia pielęgnacyjnego.

  CZERWONA KARTKA dla po-psl !!! Małe grupy społeczne łatwo niszczyć i oszczędzać na nich pieniądze bo ich głosu nie słychać za bardzo w mediach. Tym bardziej w mediach rządowych oraz zależnych od obecnie rządzącej koalicji ...

  Posłowie po-psl wiedzą że łamią konstytucję w sprawie opiekunów niepełnosprawnych dorosłych. ALE KTO IM CO ZROBI !!!? To jest gra pozorów, gra na czas aby pilnować państwowej kasy !!! na bardziej “potrzebne” cele np. wystawne kolacje !
  DO ZOBACZENIA NA JESIENI PADALCE !!!

  Odpowiedz
 • annaopiekunka(2015-06-19 00:03) Zgłoś naruszenie 00

  Już ponad dwa lata trwa dyskryminacja opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, która ma według rządu umożliwić rozwój tzw. „białej gospodarki” i rzekomo stworzyć dodatkowe 200 tys. miejsc pracy przy zapewnieniu domowej opieki osobom starszym i niesamodzielnym. Dlaczego nie może tego robić rodzina? Nowa perspektywa UE stwarza duże możliwości dla prywatnych biznesów opiekuńczych i dlatego konieczny jest popyt na usługi kwalifikowane.

  Odpowiedz
 • K(2015-06-19 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  Mi odebrano świadczenie tylko dlatego, że jestem wnuczką i opiekowałam się babcią która jest chora na demencje tak w Polsce traktuje się opiekunów, nie ważne z czego teraz opiekun żyć ma , bo ja od roku teraz chodzę do opieki społecznej po parę groszy aby mieć na życie, a opiekować się babcią tak jak się opiekowałam tak się nadal opiekuję i nikt tym się nie interesuje z urzędników

  Odpowiedz
 • Izabela(2015-06-20 20:32) Zgłoś naruszenie 00

  Opiekuję się niepełnosprawną mamą(po endoprotezie biodra,parkinson)Dodatkowo choroby psychiczne -schizofrenia i Chad .Testowanie nowych leków,które raz ,działają raz nie.Jest bardzo agresywna ,ale przez swoją niepełnosprawność zdana tylko na mnie(nie porusza się sama).Ma 800zł renty,A ja dostaję 520złMój mąż pracuję i tak ciągniemy(mam dwójkę dzieci).Mam dosyć -jestem psychicznym wrakiem.Jak żyć?...

  Odpowiedz
 • jjjjjjjjj(2015-06-18 12:01) Zgłoś naruszenie 00

  To jest śmieszne !!! i PO ma nadzieję, że ktoś jeszcze na nich zagłosuje ??? chyba tylko idioci !!! zabrano mi świadczenie opiekuńcze w 2013 r. bo dochód trochę przekroczył, ale nie liczą się z tym, że i tak muszę się opiekować chorą na Parkinsona mamą. To kpina, tylko sobie potrafią podnosić pensje :(

  Odpowiedz
 • Waldek(2015-06-20 12:20) Zgłoś naruszenie 00

  Zamiast kryterium dochodowego zajęliby się rozdzieleniem potrzeb pomocy na podstawie oceny samodzielności osoby niepełnosprawnej. Bo to mocno kuleje. I na tej podstawie wydawali odpowiednią pomoc.

  Odpowiedz
 • Irena Dąbrowska(2015-06-19 12:20) Zgłoś naruszenie 00

  "Dodaje (czyt. Podgórski), że dopiero po jej uzyskaniu (czyt. opinii konstytucjonalisty) i w zależności od tego, jaka będzie jej treść, minister będzie podejmował decyzje o dalszych losach projektu lub wprowadzaniu do niego zmian." - i to jest pozytywna informacja dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, że konstytucjonalista wyda opinię, że podział rodziców na wychowujących dzieci niepełnosprawne niepełnoletnie i pełnoletnie - nie jest zgodny z konstytucją.

  Odpowiedz
 • Maria Danuta(2015-06-18 15:36) Zgłoś naruszenie 00

  Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych zyskają na nowej ustawie ?
  Do lipca 2013 nie było żadnych specjalnych zasiłków opiekuńczych , ani zasiłków dla opiekuna , a jedno ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE ! Wtedy ich niezgodnie z Konstytucją pozbawiono świadczenia "wygaszając" prawomocne decyzje , aby nawet nie mogli się odwoływać! Oszukano tych ludzi, po protestach i wyroku TK wprowadzono dwa różne zasiłki, ale gdzie prawa nabyte właśnie tych osób ?
  Było jedno świadczenie , teraz jest kilka, a część opiekunów nie ma nic ! Teraz chcą naprawiać bałagan który zrobili ? Nie, nawet teraz nie chcą , bo ociągają się i zwlekają ile się da.

  Odpowiedz
 • Jan Kowalski(2015-06-18 17:30) Zgłoś naruszenie 00

  niektóre rzeczy sejm uchwala bez zbędnej zwłoki n.p. podniesienie diet dla posłów i to zaraz na pierwszym posiedzeniu po wyborach o dziwo jednomyślnie.Lecz ustawy dotyczące polepszenia bytu obywatelom ślimaczą się w nieskończoność.Pytam czy w parlamencie i rządzie wszyscy są kompletnymi kretynami.czy mają wszystko gdzieś ??.Prawdopodobnie wybory to zweryfikują !!Sporo osób ,nie doczeka ,aby wyrok TK z którego rząd nic sobie nie robi został wykonany ,lecz taki wyrok to nie wyrok to farsa brak terminów do kiedy ... i t d .Szarak jak trafi pod sąd to w wyroku jest wszystko !! lecz za rządem wlecze się tag zwana (pomroczność jasna ) od czasu wałęsy Pozdrawiam i czekamy na śmierć która nikogo nie ominie

  Odpowiedz
 • annaopiekunka(2015-06-18 17:53) Zgłoś naruszenie 00

  Bogumiła Podgórska, to krewna Olgierda Podgórskiego? Nieważne
  Do autorki: Pisze Pani, że na wprowadzeniu projektu zyskają opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy otrzymują obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy - to prawda , jednak to nie jest plusem tego projektu, bowiem takich osób jest tylko ok. 10,4 tys. i nie wszyscy spełnią przesłanki do uzyskania śp wys. 800 zł. Natomiast zupełnie pomija Pani sytuację osób (ok. 150 tys.), które bezprawnie zostały pozbawione świadczenia pielęgnacyjnego, a które obecnie pobierają jego rekompensatę w postaci zasiłku dla opiekuna (już tylko ok. 50 tys.). Większość tych osób pozostanie na zasiłku dla opiekuna wys. 520 zł do przynajmniej 2025 r., bo tak przewiduje ten wspaniały projekt MPiPS.
  "Jak wskazuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, zmiany systemu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat nie tylko nie spełniały elementarnych wymogów przyzwoitej legislacji ale naruszały zasadę ochrony praw nabytych i doprowadziły do ogromnego skomplikowania zasad przyznawania świadczeń. Niekonstytucyjność chaotycznych nowelizacji tych przepisów stwierdził Trybunał Konstytucyjny obligując rząd do zmiany najbardziej dysfunkcyjnych rozwiązań. Niestety, wyrok TK do dzisiaj nie został konsekwentnie wykonany przez ustawodawcę, a dotychczasowe próby fragmentarycznej implementacji wyroków Trybunału doprowadziły do bezprecedensowego chaosu w ustawodawstwie dotyczącym świadczeń rodzinnych. Wskazują na to ostatnio coraz częściej także sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w uzasadnieniu wyroku wydanego w lutym br. stwierdził, że w obecnym stanie prawnym ustalenie prawa do określonego świadczenia, wymaga ogromnej biegłości w posługiwaniu się różnymi metodami wykładni prawa, a przesłanki uzyskania poszczególnych rodzajów świadczeń niekiedy się pokrywają."

  Odpowiedz
 • Maciej(2015-06-22 10:11) Zgłoś naruszenie 00

  Rzeczywiście kpina, bo przecież opiekując się najbliższymi robimy to kilkakrotnie taniej niż ZOL, a w żadnym zakładzie nie będą mieli tak jak we własnym rodzinnym domu, tylko zostaną poddani powolnej lub szybszej eutanazji w samotności i w cierpieniu.
  Jak można tak traktować obywateli, którzy budowali Polskę, to dzięki nim rząd ma teraz stanowiska i wypłaty. Należy im się godziwe spokojne życie na starość.
  A według naszego państwa, zrobili swoje to teraz do piachu, bo zabierają tylko pieniądze na emerytury i z NFZ.
  Zwykły obywatel w tym kraju to tylko śmieć w przekonaniu rządzących.

  Odpowiedz
 • zona niepelnosprawnego.(2015-08-25 11:10) Zgłoś naruszenie 00

  czekam do wyboruw glosuje na pis kopacz mnie olala i mojego meza powylewie tez...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane