statystyki

Polacy oszukują na zwolnieniach

autor: Urszula Wróblewska12.05.2015, 07:29; Aktualizacja: 12.05.2015, 14:00
Jak podaje ZUS łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od stycznia do końca marca 2015 r. wyniosła niemal 52,6 mln zł.

Jak podaje ZUS łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od stycznia do końca marca 2015 r. wyniosła niemal 52,6 mln zł.źródło: ShutterStock

Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w I kwartale 2015 r. wyniosła prawie 52,6 mln zł. To ponad 3 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak wynika z ostatnich danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS skontrolował zwolnienia zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości ich wykorzystania. W sumie prześwietlonych zostało 155,2 tys. osób, które z powodu problemów zdrowotnych musiały czasowo się wstrzymać od aktywności zawodowej. W wyniku kontroli wydano 6,5 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, a kwota oszczędności z tego tytułu osiągnęła w I kwartale 2015 r. aż 3,8 mln zł.

Jak wskazuje ZUS ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159) nakłada na zakład również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia (dotyczy byłych właścicieli firm i tracących zatrudnienie pracowników wyższego szczebla). Wysokość wypłat jest wówczas ograniczana do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu od stycznia do końca marca 2015 r. obniżono wypłaty o niemal 47 mln zł dla 62,4 tys. osób.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Halban(2015-05-12 07:43) Zgłoś naruszenie 00

  No żyjemy w złodziejskim społeczeństwie. Nie jest prawda że władza jest zepsuta a społeczeństwo uczciwe, bo władza jest taka jakie społeczeństwo. No i co najgorsze, jest przyzwolenie społeczne na takie złodziejstwo... a potem większość mówi "łapać tych aferzystów. Jednym słowem hipokryzja.

  Odpowiedz
 • z logiką na bakier(2015-05-12 10:11) Zgłoś naruszenie 00

  Czy jak się nie traci, to się zarabia? ...

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-05-12 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  i dlatego ja nie place ZUSu - nie okrada mnie Komor,tusk ani zaden Prezes. mam w du... co mowia ,że nie uczciwe gdyż to Oni sa POlitycznymi Oszustami. - Rezydent Komorowski co pilnuje w pałacu w Warszawie żyrandole , ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgode na POdwyzszenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjedżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor juz powinien być sądzony ( Kto sieje Panike-- KK) --więc młodzi pytają się --po co płacić składki?... Jako Prezydent gdy by był tej funkcji godny - a absolutnie nie jest godny --nie opowiadał by takich bredni a zrobił wszystko aby tak nie było,czyli np: aresztował by Buzka -kolesia z partii który jako premier rozdawał z naszej ZUSOWSKIEJ kasy od 97r--- 5 letnie Urlopy Górnicze ze wszelkimi przywilejami (barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury nigdy przecież nie wypracowane , zapytał by się i aresztował także Tuska (okradanie funduszy ),Pitere ,Balcerowiczem by się tez zainteresował ---ale On nie - On woli żyrandola pilnować i ewentualnie mieć fuchę notariusza rządu ,bredząc jak by nie miał pojęcia o co w uczciwym rządzeniu chodzi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane