statystyki

Polacy oszukują na zwolnieniach

autor: Urszula Wróblewska12.05.2015, 07:29; Aktualizacja: 12.05.2015, 14:00
Jak podaje ZUS łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od stycznia do końca marca 2015 r. wyniosła niemal 52,6 mln zł.

Jak podaje ZUS łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od stycznia do końca marca 2015 r. wyniosła niemal 52,6 mln zł.źródło: ShutterStock

Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w I kwartale 2015 r. wyniosła prawie 52,6 mln zł. To ponad 3 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak wynika z ostatnich danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS skontrolował zwolnienia zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości ich wykorzystania. W sumie prześwietlonych zostało 155,2 tys. osób, które z powodu problemów zdrowotnych musiały czasowo się wstrzymać od aktywności zawodowej. W wyniku kontroli wydano 6,5 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, a kwota oszczędności z tego tytułu osiągnęła w I kwartale 2015 r. aż 3,8 mln zł.

Jak wskazuje ZUS ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159) nakłada na zakład również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia (dotyczy byłych właścicieli firm i tracących zatrudnienie pracowników wyższego szczebla). Wysokość wypłat jest wówczas ograniczana do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu od stycznia do końca marca 2015 r. obniżono wypłaty o niemal 47 mln zł dla 62,4 tys. osób.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Halban(2015-05-12 07:43) Zgłoś naruszenie 00

  No żyjemy w złodziejskim społeczeństwie. Nie jest prawda że władza jest zepsuta a społeczeństwo uczciwe, bo władza jest taka jakie społeczeństwo. No i co najgorsze, jest przyzwolenie społeczne na takie złodziejstwo... a potem większość mówi "łapać tych aferzystów. Jednym słowem hipokryzja.

  Odpowiedz
 • z logiką na bakier(2015-05-12 10:11) Zgłoś naruszenie 00

  Czy jak się nie traci, to się zarabia? ...

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-05-12 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  i dlatego ja nie place ZUSu - nie okrada mnie Komor,tusk ani zaden Prezes. mam w du... co mowia ,że nie uczciwe gdyż to Oni sa POlitycznymi Oszustami. - Rezydent Komorowski co pilnuje w pałacu w Warszawie żyrandole , ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgode na POdwyzszenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjedżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor juz powinien być sądzony ( Kto sieje Panike-- KK) --więc młodzi pytają się --po co płacić składki?... Jako Prezydent gdy by był tej funkcji godny - a absolutnie nie jest godny --nie opowiadał by takich bredni a zrobił wszystko aby tak nie było,czyli np: aresztował by Buzka -kolesia z partii który jako premier rozdawał z naszej ZUSOWSKIEJ kasy od 97r--- 5 letnie Urlopy Górnicze ze wszelkimi przywilejami (barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury nigdy przecież nie wypracowane , zapytał by się i aresztował także Tuska (okradanie funduszy ),Pitere ,Balcerowiczem by się tez zainteresował ---ale On nie - On woli żyrandola pilnować i ewentualnie mieć fuchę notariusza rządu ,bredząc jak by nie miał pojęcia o co w uczciwym rządzeniu chodzi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane