statystyki

Wystawienie świadectwa pracy nie rozwiązuje umowy

07.05.2015, 10:08; Aktualizacja: 07.05.2015, 11:14
W judykaturze ugruntowany jest pogląd, że obowiązek wystawienia świadectwa pracy ma charakter wyłącznie techniczny.

W judykaturze ugruntowany jest pogląd, że obowiązek wystawienia świadectwa pracy ma charakter wyłącznie techniczny.źródło: ShutterStock

TEZA: Wystawienie świadectwa pracy nie jest jednostronną czynnością zmierzającą do rozwiązania umowy o pracę (oświadczenie woli), tylko oświadczeniem wiedzy pracodawcy, który sporządzając świadectwo pracy, pozostaje w słusznym bądź mylnym przeświadczeniu, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu.

Sygn. akt I PK 88/14, WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 20 listopada 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

Pracownik 12 grudnia przyszedł do pracy pijany. Dzień później szef poinformował go, że związek zawodowy wyraził zgodę na rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Pracownik przychodził do pracy 13, 14 i 15 grudnia. 16 grudnia podjął leczenie w szpitalu w związku z uzależnieniem od alkoholu, gdzie przebywał do 6 lutego. Pracodawca w piśmie z 13 grudnia zawarł oświadczenie o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Oświadczenie to wysłano na adres pracownika 16 grudnia. Przesyłka powróciła jako niedoręczona, dwukrotnie awizowana. Pisma o rozwiązaniu umowy o pracę pracownik nigdy nie otrzymał. 16 grudnia jego żona poinformowała pracodawcę, że mąż podjął odwykowe leczenie szpitalne, a 19 grudnia przekazała mu zaświadczenie o pobycie męża w szpitalu. 12 stycznia odebrała przesłane pocztą świadectwo pracy wskazujące, że zatrudnienie trwało do 3 stycznia. Powiadomiła o tym męża, kiedy przebywał jeszcze w szpitalu. Po leczeniu pracownik kilkakrotnie zgłaszał swą gotowość do pracy, lecz pracodawca odmawiał, nie podając przyczyn.

Sąd rejonowy nakazał dopuszczenie pracownika do pracy, uznając, że stosunek pracy nadal istnieje, gdyż oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę nigdy nie zostało skutecznie złożone.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane