statystyki

Wystawienie świadectwa pracy nie rozwiązuje umowy

07.05.2015, 10:08; Aktualizacja: 07.05.2015, 11:14
W judykaturze ugruntowany jest pogląd, że obowiązek wystawienia świadectwa pracy ma charakter wyłącznie techniczny.

W judykaturze ugruntowany jest pogląd, że obowiązek wystawienia świadectwa pracy ma charakter wyłącznie techniczny.źródło: ShutterStock

TEZA: Wystawienie świadectwa pracy nie jest jednostronną czynnością zmierzającą do rozwiązania umowy o pracę (oświadczenie woli), tylko oświadczeniem wiedzy pracodawcy, który sporządzając świadectwo pracy, pozostaje w słusznym bądź mylnym przeświadczeniu, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu.

Sygn. akt I PK 88/14, WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 20 listopada 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

Pracownik 12 grudnia przyszedł do pracy pijany. Dzień później szef poinformował go, że związek zawodowy wyraził zgodę na rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Pracownik przychodził do pracy 13, 14 i 15 grudnia. 16 grudnia podjął leczenie w szpitalu w związku z uzależnieniem od alkoholu, gdzie przebywał do 6 lutego. Pracodawca w piśmie z 13 grudnia zawarł oświadczenie o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Oświadczenie to wysłano na adres pracownika 16 grudnia. Przesyłka powróciła jako niedoręczona, dwukrotnie awizowana. Pisma o rozwiązaniu umowy o pracę pracownik nigdy nie otrzymał. 16 grudnia jego żona poinformowała pracodawcę, że mąż podjął odwykowe leczenie szpitalne, a 19 grudnia przekazała mu zaświadczenie o pobycie męża w szpitalu. 12 stycznia odebrała przesłane pocztą świadectwo pracy wskazujące, że zatrudnienie trwało do 3 stycznia. Powiadomiła o tym męża, kiedy przebywał jeszcze w szpitalu. Po leczeniu pracownik kilkakrotnie zgłaszał swą gotowość do pracy, lecz pracodawca odmawiał, nie podając przyczyn.

Sąd rejonowy nakazał dopuszczenie pracownika do pracy, uznając, że stosunek pracy nadal istnieje, gdyż oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę nigdy nie zostało skutecznie złożone.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane