statystyki

Dokumentacja pracownicza uwzględni informacje o urlopach

autor: Łukasz Guza25.09.2015, 07:19; Aktualizacja: 25.09.2015, 08:09

Akta osobowe pracownika w części B będą obejmować m.in. dokumenty związane z korzystaniem przez zatrudnionego z urlopów: macierzyńskiego, na warunkach macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego.

Usunięty zostanie wymóg gromadzenia pism dotyczących dodatkowego macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Zmiany są konieczne ze względu na nowelizację kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r. (Dz.U. poz. 1268), która wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r. Przewiduje ona połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim, co powinno mieć odzwierciedlenie w zakresie dokumentacji pracowniczej.

Nowe przepisy dostosują także rozporządzenie do ustawy zmieniającej k.p. w zakresie zatrudnienia terminowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220), która wejdzie w życie 22 lutego 2016 r. Nowelizacja zakłada m.in., że nie będzie już można zawierać umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2015-09-25 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    ...a czas przepracowany ponad-ustawowo dla równowagi art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostwoych.?
    zwracałem sie w tym temacie do RPO i MPiPS.

    Dotyczy Konstytucyjnej Równości Sron Wobec Prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane