statystyki

Dokumentacja pracownicza uwzględni informacje o urlopach

autor: Łukasz Guza25.09.2015, 07:19; Aktualizacja: 25.09.2015, 08:09

Akta osobowe pracownika w części B będą obejmować m.in. dokumenty związane z korzystaniem przez zatrudnionego z urlopów: macierzyńskiego, na warunkach macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego.

Usunięty zostanie wymóg gromadzenia pism dotyczących dodatkowego macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Zmiany są konieczne ze względu na nowelizację kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r. (Dz.U. poz. 1268), która wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r. Przewiduje ona połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim, co powinno mieć odzwierciedlenie w zakresie dokumentacji pracowniczej.

Nowe przepisy dostosują także rozporządzenie do ustawy zmieniającej k.p. w zakresie zatrudnienia terminowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220), która wejdzie w życie 22 lutego 2016 r. Nowelizacja zakłada m.in., że nie będzie już można zawierać umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2015-09-25 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    ...a czas przepracowany ponad-ustawowo dla równowagi art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostwoych.?
    zwracałem sie w tym temacie do RPO i MPiPS.

    Dotyczy Konstytucyjnej Równości Sron Wobec Prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane