Utwór pracownika można nabyć również bez składek

autor: Paweł Ziółkowski28.04.2015, 09:19; Aktualizacja: 28.04.2015, 09:47

Twórcy zatrudnieni na etacie rozliczają się na kilka różnych sposobów. Wbrew pozorom nie w każdym przypadku powstanie obowiązek zapłaty należności ZUS.

Przeprowadzając kontrolę, ZUS bardzo często kwestionuje umowy o dzieło zawarte przez twórców, np. programistów, twierdząc, że tak naprawdę są one umowami o świadczenie usług. Skutkuje to oczywiście nałożeniem obowiązku odprowadzenia składek. Konieczność odprowadzenia składek zaistnieje również w sytuacji, gdy pracownicy oprócz umowy o pracę z tą samą firmą zawarli odrębną umowę o dzieło, np. na stworzenie programu komputerowego. Tym razem sam jej charakter nie będzie kwestionowany, bo i tak przepisy ubezpieczeniowe nakazują traktowanie honorariów z kontraktów jak wynagrodzeń z umowy o pracę. Takie reguły miały zapobiec obchodzeniu prawa, jednak w rzeczywistości powodują nieuzasadnione obciążenie twórców. Jest jednak sposób, aby składek w takich sytuacjach uniknąć.

Wynagrodzenie

Zacznijmy jednak od przedstawienia zasad i pojęć ogólnych. Zgodnie z definicją przyjętą przez GUS (nie ma definicji ustawowej, a GUS zajmuje się m.in. klasyfikacją wynagrodzeń i definiowaniem poszczególnych świadczeń wypłacanych w ich ramach) honoraria to wynagrodzenia z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi. Wynika z tego, że zwrot „honoraria autorskie” to w gruncie rzeczy tautologia.

Honoraria obejmują w szczególności:


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane