statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Jakie składki za rolnika wykonującego umowę-zlecenie

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Adam Jagiełło, Marcin Nagórek28.04.2015, 09:19; Aktualizacja: 28.04.2015, 10:00
Co może dać złożenie sprzeciwu wobec czynności kontrolnych?

Co może dać złożenie sprzeciwu wobec czynności kontrolnych?źródło: ShutterStock

● Jakie składki za rolnika wykonującego umowę-zlecenie

● Czy nieodpłatne korzystanie z samochodu służbowego jest przychodem prezesa spółki

● W jakich przypadkach ZUS wymierza opłatę dodatkową

● Co może dać złożenie sprzeciwu wobec czynności kontrolnych

● Kiedy spadkobierca ubezpieczonego otrzyma zwrot nadpłaconych składek

● Firma zawarła umowę-zlecenie z rolnikiem, który jest ubezpieczony w KRUS. Zgodnie z umową-zleceniem za wykonaną na jej podstawie pracę rolnik będzie otrzymywał co miesiąc wynagrodzenie w wysokości 400 zł. Czy od takiej umowy-zlecenia firma powinna opłacać składki do ZUS? Czy rolnik zatrudniony na podstawie takiej umowy traci ubezpieczenie w KRUS?

Adam Jagiełło

ekspert od ubezpieczeń społecznych

Rolnik z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, a jego miesięczny przychód z tytułu umowy-zlecenia nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę, nadal podlega ubezpieczeniu w KRUS.

Wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w ZUS. Dlatego też zasadniczo rolnik lub domownik, który rozpoczyna wykonywać pracę na podstawie umowy-zlecenia, nie może podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników. Nie dotyczy to jednak rolnika oraz domownika, który łącznie spełnia następujące warunki:

  • podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie,
  • przychód z tytułu umowy-zlecenia w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Taki rolnik lub domownik, mimo że z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym w ZUS, nadal jest objęty również ubezpieczeniem społecznym rolników. Może on również złożyć w KRUS oświadczenie o odstąpieniu od ubezpieczenia społecznego rolników, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym to oświadczenie wpłynęło do KRUS. Należy też pamiętać o tym, że umowa-zlecenie rolnika stanowi tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane