statystyki

Nieuczciwi przedsiębiorcy wyłudzają pracę, za którą nie płacą

autor: Katarzyna Bańbor31.03.2015, 19:00
praca, zmęczenie

Liczne komentarze internautów udowadniają, że niektórzy pracodawcy uczynili z tego intratny proceder.źródło: ShutterStock

Znalazłam ogłoszenie o pracę w znanej pizzerii. Ucieszyłam się, gdy zaproponowano mi przyjście na dni próbne. W rozmowie szef zapewnił, że zapłaci mi za ten okres, a jak się sprawdzę, to przyjmie do restauracji. Po dwóch dniach stwierdził, że tylko mnie przyuczał i odmówił wypłaty. Nic nie podpisywałam, a przy naszej rozmowie nie było żadnych świadków. Komu powinnam to zgłosić? Co zrobić, aby następnym razem nie dać się oszukać – pyta pani Alicja.

Niestety zdarzenie opisane przez czytelniczkę to coraz powszechniejsza praktyka, zwłaszcza w gastronomii. Gdy robi się cieplej, poszukiwani są dodatkowi pracownicy sezonowi, a portale z ogłoszeniami zalewane są ofertami. W tym czasie trzeba być wyjątkowo czujnym, bo niektórzy nieuczciwi pracodawcy chcą oszczędzić koszty i zarobić podwójnie.

Liczne komentarze internautów udowadniają, że niektórzy pracodawcy uczynili z tego intratny proceder. Osoba przychodzi na kilka dni próbnych, podczas których pracuje za darmo z nadzieją na późniejsze zatrudnienie. Po tym czasie słyszy, że się nie nadaje, a na jej miejsce przyjmowane są kolejne. Scenariusz zazwyczaj wygląda tak samo. Chętnemu mówi się, że zanim przyjmie się go do pracy, musi przyuczyć się do wykonywanego zajęcia. W samej idei nie ma nic złego, bo przecież nie każdy od razu potrafi obsługiwać kasę fiskalną czy znać całe menu lokalu. Problem pojawia się wtedy, gdy osobę na przyuczeniu odsyła się na zmywak lub do mycia okien, podczas gdy miała zostać baristą. W ekstremalnych sytuacjach delegowana jest do załatwiania prywatnych spraw właściciela.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • r21(2015-04-01 05:06) Zgłoś naruszenie 00

    I od 25 lat rządy g-no w tej sprawie robią.
    Niewypłacanie swoch zobowiązań to główny problem tej młodej kleptokracji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane