statystyki

Będą wyższe dotacje dla środowiskowych domów samopomocy

autor: Michalina Topolewska13.03.2015, 07:24; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:24
pieniądze-złoty-waluty

Ok. 75–80 proc. dotacji jest przeznaczane na wynagrodzenia dla pracowników.źródło: ShutterStock

Nie mniej niż 1084 zł na jedną osobę niepełnosprawną przebywającą w ośrodku ma wynosić w 2016 r. kwota przekazywana przez budżet państwa. W kolejnych latach ma ona rosnąć.

Od przyszłego roku poprawi się sytuacja finansowa środowiskowych domów samopomocy (ŚDS). Placówki te od lat mają problemy z pokrywaniem kosztów funkcjonowania ze względu na zbyt niskie kwoty przezywane im przez wojewodów. Tę sytuację ma zmienić nowelizacja ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163), która jest przygotowywana przez posłów. Przewiduje stopniowe, rozłożone na lata 2016–2018 zwiększenie dotacji oraz ujednolicenie zasad jej przyznawania w całym kraju.

– Potrzebne jest nam jeszcze jedno posiedzenie na dopracowanie projektu. Planujemy je odbyć w przyszłym tygodniu. Potem przygotowany przez nas dokument przedstawimy komisji polityki społecznej i rodziny, aby go zatwierdziła i złożyła do marszałka – informuje poseł Kazimierz Michałkiewicz, przewodniczący podkomisji stałej ds. pomocy społecznej.

Nierówne traktowanie


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane