statystyki

Będą wyższe dotacje dla środowiskowych domów samopomocy

autor: Michalina Topolewska13.03.2015, 07:24; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:24
pieniądze-złoty-waluty

Ok. 75–80 proc. dotacji jest przeznaczane na wynagrodzenia dla pracowników.źródło: ShutterStock

Nie mniej niż 1084 zł na jedną osobę niepełnosprawną przebywającą w ośrodku ma wynosić w 2016 r. kwota przekazywana przez budżet państwa. W kolejnych latach ma ona rosnąć.

Od przyszłego roku poprawi się sytuacja finansowa środowiskowych domów samopomocy (ŚDS). Placówki te od lat mają problemy z pokrywaniem kosztów funkcjonowania ze względu na zbyt niskie kwoty przezywane im przez wojewodów. Tę sytuację ma zmienić nowelizacja ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163), która jest przygotowywana przez posłów. Przewiduje stopniowe, rozłożone na lata 2016–2018 zwiększenie dotacji oraz ujednolicenie zasad jej przyznawania w całym kraju.

– Potrzebne jest nam jeszcze jedno posiedzenie na dopracowanie projektu. Planujemy je odbyć w przyszłym tygodniu. Potem przygotowany przez nas dokument przedstawimy komisji polityki społecznej i rodziny, aby go zatwierdziła i złożyła do marszałka – informuje poseł Kazimierz Michałkiewicz, przewodniczący podkomisji stałej ds. pomocy społecznej.

Nierówne traktowanie


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane