statystyki

Coraz mniej zakładów pracy chronionej na rynku

autor: Michalina Topolewska18.02.2015, 07:18; Aktualizacja: 18.02.2015, 08:05
ludzie-praca

Zakłady pracy chronionej mają coraz mniej przywilejówźródło: ShutterStock

Zakłady pracy chronionej (ZPChr) zostały pozbawione większości uprawnień wynikających z posiadania tego statusu. Dlatego wielu pracodawców z niego rezygnuje.

O perspektywach i zagrożeniach, jakie mogą czekać w najbliższym czasie chroniony rynek pracy, mają dyskutować uczestnicy Kongresu Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się 19 lutego br. Jego organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), a patronat nad nim objęła DGP.

– Przeprowadzane w ostatnich latach nowelizacje ustawy rehabilitacyjnej wprowadzały kolejne ograniczenia w wsparciu kierowanym do ZPChr. Tymczasem jest to szczególna grupa pracodawców, która osiąga duże wskaźniki zatrudnienia niepełnosprawnych. Co więcej, często są to osoby z najcięższymi schorzeniami, dla których jest to jedyna szansa na rehabilitację przez pracę – mówi Jan Zając, prezes POPON.

Dodaje, że ZPChr negatywnie odczuły zwłaszcza obniżenie od 1 kwietnia 2014 r. wysokości dofinansowań do pensji niepełnosprawnych pracowników, co spowodowało, że otrzymują teraz te same kwoty, co otwarty rynek pracy.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane