statystyki

Coraz mniej zakładów pracy chronionej na rynku

autor: Michalina Topolewska18.02.2015, 07:18; Aktualizacja: 18.02.2015, 08:05
ludzie-praca

Zakłady pracy chronionej mają coraz mniej przywilejówźródło: ShutterStock

Zakłady pracy chronionej (ZPChr) zostały pozbawione większości uprawnień wynikających z posiadania tego statusu. Dlatego wielu pracodawców z niego rezygnuje.

O perspektywach i zagrożeniach, jakie mogą czekać w najbliższym czasie chroniony rynek pracy, mają dyskutować uczestnicy Kongresu Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się 19 lutego br. Jego organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), a patronat nad nim objęła DGP.

– Przeprowadzane w ostatnich latach nowelizacje ustawy rehabilitacyjnej wprowadzały kolejne ograniczenia w wsparciu kierowanym do ZPChr. Tymczasem jest to szczególna grupa pracodawców, która osiąga duże wskaźniki zatrudnienia niepełnosprawnych. Co więcej, często są to osoby z najcięższymi schorzeniami, dla których jest to jedyna szansa na rehabilitację przez pracę – mówi Jan Zając, prezes POPON.

Dodaje, że ZPChr negatywnie odczuły zwłaszcza obniżenie od 1 kwietnia 2014 r. wysokości dofinansowań do pensji niepełnosprawnych pracowników, co spowodowało, że otrzymują teraz te same kwoty, co otwarty rynek pracy.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane