statystyki

Agencja pracy tymczasowej też płaci na PFRON

autor: Michalina Topolewska05.03.2015, 07:39; Aktualizacja: 05.03.2015, 08:58

Pracodawcą osób wykonujących obowiązki w innej firmie jest agencja pracy, która ich do niej skierowała. Przepisy nie zawierają wyjątku zwalniającego jej z wpłacania należności na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił cztery z pięciu skarg kasacyjnych na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. Złożyła je osoba, która została wezwana do wpłacenia pieniędzy na rzecz funduszu, ponieważ nie miała odpowiedniej liczby pracowników z uszczerbkiem na zdrowiu. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) do wpłat na PFRON są zobowiązani pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nieosiągający 6-proc. wskaźnika osób z dysfunkcjami zdrowotnymi.

Skarżąca wskazywała, że w jej przypadku została dokonana błędna wykładnia art. 21 ust. 1 ustawy, ponieważ prowadzi agencję pracy tymczasowej, która nie może być uznana za pracodawcę w jego rozumieniu. Pełni ona bowiem rolę pośrednika w zatrudnieniu osób, które podlegają bezpośrednio pracodawcy – użytkownikowi. Swoje obowiązki zawodowe wykonują w miejscu przez niego wskazanym i pod jego kierownictwem.

– Agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w sensie technicznym, a nie faktycznym i jest wiele argumentów przemawiających za tym, że nie powinna być zobowiązana do wpłat na PFRON – mówił Marcin Ostrowski, adwokat reprezentujący w NSA skarżącą.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane