statystyki

Trudniej zwolnić sokistę

autor: Bożena Wiktorowska26.01.2015, 07:58; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:48
Jednocześnie zmianie ulegają zasady przeprowadzania badań lekarskich.

Jednocześnie zmianie ulegają zasady przeprowadzania badań lekarskich.źródło: Wikimedia Commons

Funkcjonariusze straży ochrony kolei wykonujący prace administracyjne będą kierowani na badania lekarskie co 4 lata, a nie – jak dotąd – co 3. Złagodzone zostały także kryteria oceny ostrości ich słuchu. Powinni każdym uchem słyszeć szept z odległości 3 metrów, a mowę zwykłą – z 5 metrów. Od piątku łagodniejsze są także kryteria tzw. badań audiometrycznych.

Liberalizację zasad oceny stanu zdrowia wprowadziła nowelizacja z 12 grudnia 2014 r. rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze straży ochrony kolei, zasad oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz trybu i jednostek uprawnionych do orzekania o tej zdolności (Dz.U. z 2015 r. poz. 26). Zmiany były konieczne, bo wymogi zdrowotne w SOK były bardziej rygorystyczne niż w przypadku innych służb. W efekcie zwalniani byli doświadczeni funkcjonariusze, którzy z racji wieku nie mogli spełnić zaostrzonych wymagań.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane