statystyki

Trudniej zwolnić sokistę

autor: Bożena Wiktorowska26.01.2015, 07:58; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:48
Jednocześnie zmianie ulegają zasady przeprowadzania badań lekarskich.

Jednocześnie zmianie ulegają zasady przeprowadzania badań lekarskich.źródło: Wikimedia Commons

Funkcjonariusze straży ochrony kolei wykonujący prace administracyjne będą kierowani na badania lekarskie co 4 lata, a nie – jak dotąd – co 3. Złagodzone zostały także kryteria oceny ostrości ich słuchu. Powinni każdym uchem słyszeć szept z odległości 3 metrów, a mowę zwykłą – z 5 metrów. Od piątku łagodniejsze są także kryteria tzw. badań audiometrycznych.

Liberalizację zasad oceny stanu zdrowia wprowadziła nowelizacja z 12 grudnia 2014 r. rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze straży ochrony kolei, zasad oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz trybu i jednostek uprawnionych do orzekania o tej zdolności (Dz.U. z 2015 r. poz. 26). Zmiany były konieczne, bo wymogi zdrowotne w SOK były bardziej rygorystyczne niż w przypadku innych służb. W efekcie zwalniani byli doświadczeni funkcjonariusze, którzy z racji wieku nie mogli spełnić zaostrzonych wymagań.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane