Zasiłek czy świadczenie pielęgnacyjne? Zobacz zasady przyznawania i ich wysokość w 2015 roku

autor: Agnieszka Brzostek29.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 12.08.2015, 14:42
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom innym niż te, które mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom innym niż te, które mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.źródło: ShutterStock

W ostatnim czasie system świadczeń dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością uległ znacznym zmianom. Przedstawiamy nowe zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych i zasiłków (specjalnego opiekuńczego i dla opiekuna) oraz podajemy, ile wyniosą w 2015 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • m&m(2014-12-29 11:25) Zgłoś naruszenie 01

    To sa zasady, które nie uwzględniają nowego stanu prawnego wprowadzonego wyrokiem trybunału z 21 października 2015r.
    I może pani redaktor zagłębiła by sie by problem, jak to jest z tym orzeczeniem.
    Dzielenie opiekunów ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest konstytucyjne czy też niekonstytucyjne?
    Jak niekonstytucyjne, to dlaczego nikt nie respektuje skutków orzeczenia i dalej tkwimy w starym podziale?

    Odpowiedz
  • km(2014-12-29 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo dla komentarza ne 1!!! No to mamy równość wśród opiekunów ciężko chorych. HORROR!!!

    Odpowiedz
  • oszukiwany(2014-12-29 14:16) Zgłoś naruszenie 70

    Jak zwykle,a o samych ,niepełnosprawnych zapomniano,te dziadowskie 153 zł,nie będzie zwaloryzowane już dziesiąty rok?.Po prostu mamy prawo i niepełnosprawnych,w głębokim poważaniu.Przypominamy sobie dopiero gdy chcemy ich oskubać z pieniędzy/nowa karta parkingowa/ Łajdactwo urzędnicze.

    Odpowiedz
  • jaska(2014-12-29 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    no to jak maz otrzymuje swiadzenia na syna to czy ja moge ubiegac sie o zasiłek na swoja matke niepełnosprawna

    Odpowiedz
  • az(2014-12-29 19:51) Zgłoś naruszenie 04

    Ja uważam że osoba starsza wypracowała emeryturę a opiekę pielęgniarki czy opiekunki powinna zapewnić Gmina .Nie pamiętam żeby płacili za opiekę nad dziadkami czy męże i żona .Dlatego się patologia naciągaczy .Co innego matka opiekująca się dzieckiem niepełnosprawnym tym się należy wsparcie .

    Odpowiedz
  • mery(2014-12-29 20:09) Zgłoś naruszenie 43

    az - zgadzam się z Tobą. Co innego opieka nad ON od urodzenia, co innego nad matką czy ojcem którzy wypracowali emerytury i ich dzieci też miały czas aby zarabiać. Matka, która ma dziecko chore od urodzenia ma mniejsze szanse na robienie kariery zawodowej a co za tym idzie rodzina staje się uboga i jej trzeba pomóc.

    Odpowiedz
  • lili(2014-12-29 20:47) Zgłoś naruszenie 62

    Ja osobiście znam taką rodzinę z bardzo lekko niepelnosprawnym dzieckiem zaznaczam bardzo lekko prawie ze wcale i miesięczny dochód w tej rodzinie to ok 15 tyś zł i biorą zasiłek i gdzie tu sprawiedliwość o czym my mówimy a ja opiekując sie chora matką żyjemy ja za te nędzne 520zł a matka 500 czyli razem 1020zł brakuje na wszystko i jaka to sprawiedliwość ???

    Odpowiedz
  • balu(2014-12-29 20:48) Zgłoś naruszenie 60

    Do komentarza 6. Nie bierzecie jednego pod uwagę: że dorosłe osoby to nie tylko dziadkowie. Mam męża w śpiączce po 40-stce i mamy 3 dzieci na utrzymaniu (czyli ja i mój mąż) i jak mam pracować?Mąż ma rentę, ale są też dzieci na utrzymaniu, jestem opiekunem prawnym męża,ale mimo tego nie jestem osobą samotnie wychowującą dzieci, bo nie jestem ani rozwódką , ani wdową? Dalej uważacie ,że mam łatwiej od rodziców(często dwóch rodziców), którzy borykają sie z trudnościami ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • m&m(2014-12-29 22:06) Zgłoś naruszenie 22

    Nie wszystkie dzieci są niepełnosprawne od urodzenia. I nie wszystkie mają ciężkie dysfunkcje organizmu, żeby rodzic nie mógł podjąć pracy, tym bardziej gdy dziecko przebywa w szkole, a przede wszystkim przez cały roboczy tydzień w ośrodku szkolno wychowawczym.
    Inna sprawa , ze obowiązkiem każdego rodzica jest utrzymać swoje dziecko i to bez względu czy jest bez orzeczonej niepełnosprawności czy tez z niepełnosprawnością. Obowiązkiem żadnego dziecka mającego już swoją rodzinę, swoje dzieci na utrzymaniu, nie jest całodobowo opiekować sie swoim rodzicem. On tylko obciązą w tym państwo, a więc i powinien otrzymać wsparcie państwa w sprawowaniu tej opieki.

    Odpowiedz
  • m&m(2014-12-29 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    A do treści w ramce należałoby przypomnieć art. 190 ust. 1 konstytucji mówi, że orzeczenia trybunału mają moc powszechnie obowiązującą, czyli obowiązują wszystkie organy administracyjne. Natomiast ust 3 tego samego artykułu mówi, ze orzeczenia trybunału wchodzą w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku urzędowym. W tym przypadku miało to miejsce 23 października 2014 r., czyli od tego dnia obowiązuje nowy stan prawny, a nie od prawdopodobnej zmiany przepisów.

    Odpowiedz
  • mama(2014-12-30 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    czy jeżeli mój mąż, który nie jest ojcem dziecka maże starać się o teki zasiłek, ja pracuję, ojciec dziecka nie ma do syna praw, ale płaci alimenty? Mój mąż zajmuje się moim synem

    Odpowiedz
  • niepelnosprawna(2015-01-19 11:16) Zgłoś naruszenie 30

    straszne jedni maja wszystko inni nic..ja rozumiem ze niektorzy wywalczyli ale ...czym roizni sie dziecko od doroslego niepelnosparwnego? ano tym,ze dziecko jest lzejsze, ma inne potzreby adorsly? Matka neidowidzaca...sama podpala gaz i neidawno by wwalila blok caly ale niewazne...jejdzieci musz apracowac...bo zczego maja zyc? Matka ma ciut wiecej bo keidys jako zapobiegliwa osoba placila ZUS!!!i teeraz ma p[zrekroczenie i neistety nie ma prawa nitk zrodizny byc opiekunem ...keidys to odpukac mzoe sie źle slkonczyc ale komus zabraklo wyobrazni..Jest wielustarszych niepelnosparwnych..wielu i nie maja zadnej pomocy asadzicieze rodizna rzuci prace abys ie nimi opiekowac? A skad kiedys emeryture nabeda...?Ktos im powie tzra bylo amtke zostawic na pastwe losu i isc do roboty!!!RJa zycze 6tym wszysktim ktorzy reke do tego prztlozylizeby na starelata zostalis ami be zopieki bo im rodzina ...dzieci i inni powiedza..no coz ..masz więskz arente zcy emeryture boz wielka zeby byl opiekun ale zamala zeby opiekuna utrzymac czyli zostan sam!!!Zycze tym wsztstkim zcalego mojego chorego serca.

    Odpowiedz
  • kasia(2015-02-06 09:55) Zgłoś naruszenie 03

    Witam, pobieram świadczenie pielęgnacyjne z związku opieki nad dzieckiem. Otóż moje dziecko ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest już dorosłe i chciałoby podjąć pracę. I tu moje pytanie, czy kiedy pójdzie do pracy zostanie mi zawieszone wypłacanie świadczenia?Bym dziecko wtedy zawoziła i odwoziła do pracy i z pracy prosto.Wtedy byłoby bez mojej opieki jedynie te 7 godzin które spenidziłaby w pracy. Dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
  • marzena(2015-11-24 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    niedawno otrzymalam na dziecko 1200zl swiadczenia pielegnacyjnego lecz stawalam w lipcu na komisji nie otrzymalam wyrownania gdyz nikt nie poinformowal mnie w mops ze nie moge pobierac zasilku stalego czy mam szanse sie odwolac

    Odpowiedz
  • wpn(2015-12-13 23:32) Zgłoś naruszenie 51

    prosze o pomoc mam chore dziecko ja sama jestem na rencie czy moge ubiegac sie do gminy o swiadczenia lub zasilek

    Odpowiedz
  • Elżbieta(2016-01-03 16:04) Zgłoś naruszenie 01

    a żonę czy mężąa chorego np. paraliż, wylew, śpiączka, stwardnienie rozsiane.to co? żona ma go wywalić czy jak? ślubowali sobie na dobre i złe..i żona/mąż mają drugiego partnera w domu...opiekują się..zmiana pampersów ( 10000kg/65 kg żywej wagi 2 razy dziennie na łóżku SAMEMU przewracać) kaermienie 3 razy dziennie, podawanie lekow 3 razy dziennie. taką osobę należy przewracać tzw ZMIANA POZYCJI..co 3 h aby nie było oldezyn również w nocy tzn ostatania zmiana do 1 w nocy..rano pobudkla ok 7...i mycie karmienie itp. I co taka osoba nie może mieć zasiłku w kwocie 520 zl obecnie 800 zl? ZA WYKONYWANA HAROWKE? przy osobie? bo jest żoną mężem...a wiec wg prawa ma prawo do emerytury po tej drugiej osobie..ale to ze po 5/10 latach opieki nad taką osobą wysiadają mięsnie ścięgna kręgosłup i ze to ciezka harowka za która państwo powinno zapłacić to już nikt nie myśli? a jak umrze pierwsza to nie doczeka tej emerytury po tej osobie....To niezgodne z konstytucja która zabrania wykorzystywania osob..to jak praca za darmo w obozie pracy za miske zupy...czasem taka zona ma 20/25 a czasem 55 lat i ma prawo pobierac jak każdy ZA CIEZKA OPIEKE plus wliczone do lat pracy kwote 520 a obecnie 800 zł. DLACZEGO FEMINISTKI I INNE OSOBY TEGO NIE ZMIENIA? to nie jest sprawiedliwe.

    Odpowiedz