statystyki

Na jakie świadczenia może liczyć rodzina zmarłego pracownika

autor: Mariusz Stępień14.11.2014, 17:00
Podatki, pieniądze

Czy pracodawca wypłaci wyrównanie?źródło: ShutterStock

Pracodawca wypłaca uprawnionym członkom rodziny przysługujące do dnia śmierci należności z tytułu umowy o pracę. Niektórzy z nich otrzymają również odprawę, a z ZUS rentę rodzinną.

Czy odprawa zależy od przyczyny śmierci?

Mój mąż zmarł podczas urlopu wypoczynkowego. Był u ostatniego pracodawcy zatrudniony 16 lat. Czy ja i 20-letni syn dostaliśmy tylko połowę odprawy, ponieważ mąż popełnił samobójstwo?

Czy pracodawca wypłaci wyrównanie?

Czy pracodawca wypłaci wyrównanie?

źródło: ShutterStock

Podstawowym warunkiem nabycia prawa do odprawy jest śmierć pracownika w czasie trwania stosunku pracy. Nie jest istotne, czy w chwili śmierci świadczył pracę, czy też był zwolniony z obowiązku jej wykonywania, bo np. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Sąd Najwyższy w wyroku z 14 marca 1980 r. wyjaśnił również, że odprawa pośmiertna przysługuje rodzinie pracownika bez względu na przyczynę jego śmierci.

Pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną członkom rodziny, którzy spełniają warunki wymagane do nabycia prawa do renty rodzinnej. Nie musi ich spełnić jedynie małżonek. 

Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Jeżeli staż wynosi co najmniej 15 lat, odprawa przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Gdy jednak po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy wymienionej kwoty.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane