Świadczenia do zmiany: Wyższy zasiłek pielęgnacyjny i emerytura dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci

autor: Michalina Topolewska15.10.2014, 07:15; Aktualizacja: 15.10.2014, 08:48
Zmiany mogą kosztować budżet prawie 1,4 mld zł rocznie.

Zmiany mogą kosztować budżet prawie 1,4 mld zł rocznie.źródło: ShutterStock

Resort pracy planuje wyższy zasiłek pielęgnacyjny i pomoc dla rodziców, którzy wybrali emeryturę ze względu na niepełnosprawne dziecko. Więcej modyfikacji może wymóc Trybunał Konstytucyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (18)

  • elf(2014-11-13 22:06) Zgłoś naruszenie 50

    Może nareszcie doczekam się podwyżki (waloryzacji) dodatku pielęgnacyjnego, bo to 153 zł od kilku lat jest bez zmiany, dlaczego?

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2014-10-15 21:14) Zgłoś naruszenie 41

    to jest polska kraj zlodziji i nierobych sejmowych zeby ich szlat trafil

    Odpowiedz
  • KEKS(2014-10-16 08:57) Zgłoś naruszenie 30

    „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
    "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."
    Józef Piłsudski
    Jeżeli ma być tak ,ze pozostała i to nieznacznie większa rzesza O.N. i ich Opiekunów tzw. "dorosłych O.N." potrzebująca wsparcia ma być nadal dyskryminowana; wykorzystywana...na rzecz tych "nie dorosłych"...- TO NALEŻY MAJĄC NA UWADZE SŁOWA MARSZAŁKA systemowo "utylizować" tych drugich!!

    Odpowiedz
  • nieznajomy(2014-10-15 12:57) Zgłoś naruszenie 20

    zasiłek pielęgnacyjny winni otrzymywać osoby niepełnosprawne nie tak jak jest i osoby po 70-ce , które jeszcze są pełnosprawni i nie wymagają pomocy ponieważ jeszcze pracują np. na Wiejskiej to należałoby zmienić a chorym znacznie podwyższyć

    Odpowiedz
  • rena(2015-03-20 21:09) Zgłoś naruszenie 10

    Niestety ,te emerytury sa nizsze od swiadczenia pielęgnacyjnego ,po prostu państwo nas ukarało za to ze wypracowałysmy 20 lat ,tez na czas pracy trzeba było zapewnic opieke niepełnosprawnemu dziecki ,(niebyło pampersow ,prało sie kilka razy dziennie.posciel kołdry ,pieluchyILe ja sie nameczyłam i jakie prace musiałam wytkonywac aby wypracowac te lata moc miec jakies zabezpieczenie tzn..emeruture.Emerytura oczywiscie najnizsza ,mniejsza niz swiadczenie i nigdy zadna rewaloryzacja niewyurowna tego do kwoty swiadczenia.Jestesmy teraz starsze ,schorowane oczywiscie ,praca ,dom ,opieka nad zdrowymi dziecm,i i opieka nad n iepelnosprawnym ,oczywiscie nieprzspane noce NIkt o tym niemowi a nasze dorosle dzieci tez maja potrzeby i tak samo wymagaja calodziennej opieki i lekow ,Renta socjalna mojej corki niewystarcza na leki ,ktore bierze,MOja emeryrura najniozsza to kwota bardzo mala 728 zl na reke i tez potrzebuje lekow .PO prostu niemozna dzielic opiekunow na lepszych lub gorszych ,mlodsi rodzivce maja wiecej starsi mniej ,ktorzy maja wypracowane 20 lat trzeba to rozwiazac .Ktos moze nap[isze a bo mam emeruture ,chetnie bym zrezygnowala z tej emerytury ,aby miec zasilek opiekunczy ,ktory jest o wiele wyzszy.

    Odpowiedz
  • ON_I GR(2014-10-15 10:08) Zgłoś naruszenie 10

    PEFRON co roku wydaje ponad 600 mln zł na tzw organizacje pozarządowe, a te za te pieniądze tworzą sobie stronki internetowe, gazetki, magazyny i stek innych bzdur, ale na zakup wózków czy innych sprzętów już pieniędzy nie ma. Czy to nie chore?

    Poza tym w jednej z warszawskich organizacji "pomagającej" niepełnosprawnym miesięczna pensja w zarządzie to 17 tys. zł. z publicznych pieniędzy rzecz jasna.

    Najgorsze złodziejstwo z punktu widzenia niepełnosprawnych to właśnie organizacje pozarządowe żerujące na niepełnosprawnych.

    Odpowiedz
  • sandokan(2015-02-21 16:35) Zgłoś naruszenie 10

    Ludziska!! Moja żona od ponad 2 lat sądzi się z ZUS-em o kapitał i emeryturę i mimo złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów ,a ma i lata pracy i wiek ZUS nawet nie chce na wniosek odpowiedzieć , Wszystkie Wyroki Sądowe na moją korzyść pracownicy ZUS mają w głębokim niepoważaniu ...

    Odpowiedz
  • Gość(2014-10-15 09:19) Zgłoś naruszenie 10

    No byłoby pięknie, gdyby do tego doszło. Nareszcie konkretna pomoc. Ludzie , którzy nie mają do czynienia z opieką nad niepełnosprawnym nie mają pojęcia przez co oni przechodzą i z czym się borykają.
    Ja nie jestem w takiej sytuacji ( dzięki Bogu ) ale z całego serca życzę im aby mieli pomoc i coś w ich sytuacji się zmieniło.

    Odpowiedz
  • Nicola988(2014-11-21 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    A co z osobami całkowicie niezdolnymi do pracy ?Co sié stało z ratyfikowaná w 2012r., Konwencjá Praw Osób Niepełnosprawnych ?

    Odpowiedz
  • niepelnosprawni dorosli.(2014-10-15 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    dorosli niepelnosprawni potrzebuja tyle czasu co dziecko czac wyruwnac ruznice...

    Odpowiedz
  • mamaMateusza(2014-10-15 22:58) Zgłoś naruszenie 00

    jako matka dziecka niepelnosprawnego uwazam ze powinni podniesc i swiadczenie i zasilek i dodatki my rodzice dzieci wydajemy mies ok 2000zl na terapie przedszkola pomoce do nauki

    Odpowiedz
  • Kalina_2(2014-10-15 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    Oczekuję, że Trybunał Konstytucyjny zmiażdży swą krytyką ten niekonstytucyjny bubel prawny,jakim była nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych , odbierająca opiekunom dorosłych niepełnosprawnych świadczenie pielęgnacyjne.Ustawa ta była nie tylko niekonstytucyjna, ale wprost haniebna, gdyż uderzała w najbardziej bezbronnych, schorowanych i pokrzywdzonych przez los ludzi.Odebrała im prawo do życia godnego człowieka, a wielu z tych zniedołężniałych , obłożnie chorych nie doczekało się sprawiedliwości, bo zmarło w niedostatku. Oprócz zarezerwowania środków na realizację wyroku Trybunału, rząd powinien jeszcze pomyśleć o odszkodowaniach, które będzie musiał wypłacić opiekunom niepełnosprawnych dorosłych, z których wielu złożyło skargi na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

    Odpowiedz
  • aNNA(2014-10-20 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    OR4GANIZACJE POZARZĄDOWE TO TUCZNE ŚWINIE

    Odpowiedz
  • Gama(2014-10-15 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    Co z projektem ustawy o bonach pielęgnacyjnych? Przecież najwyższy czas pomóc opiekunom osób niepełnosprawnych. Dlaczego pracujący opiekunowie nie mogą liczyć na żadną pomoc. Ja pracuję i prawie połowę swojej pensji wydaję na zatrudnienie opiekunki do niepełnosprawnej Mamy. Po powrocie z pracy sama przejmuję funkcje opiekuńcze. Mój dzienny czas pracy to minimum 17 godzin na dobę. Z pracy nie rezygnuję tylko dlatego,że chcę mieć trochę wyższą emeryturę. Miesięczny koszt utrzymania osoby niepełnosprawnej w moim przypadku to około 3500 zł ( leki, pampersy, wyżywienie, rehabilitacja ) . Ale kogo to interesuje...

    Odpowiedz
  • ada(2014-10-15 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Opieka nad osobą starszą a schorowaną jest bardzo wyczerpująca, szczególnie jeżeli trzeba się ja zajmować 24h na dobę współczuję tym co muszą to robić za tak nędzne grosze o które muszą walczyć na szczęście nie muszę przez to przechodzić.

    Odpowiedz
  • chorzy i wypaleni(2014-10-17 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego osoby ,które ze względu na stan zdrowia i wypalenie zawodowe po 45 latach pracy zlikwidowały działalność gospodarcza np.taksówkarze,nie moga skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego?Mają długi staż pracy płaca składki do zus a sa dyskryminowani?Stan zdrowia nie pozwala dalej prowadzić działalnościwięc musza ja zlikwidować a wiek nie pozwala na inny rodzaj pracy.Dlaczego w Polsce sa równi i równiejsi?

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2014-10-16 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    tylko niepelnosprawni zorzeczeniem do nisamodzielnej egzystencji powini dostawac swiadczenie tylko nadane przez orzecznika . zus...reszta udawaczy nadane przez centra powiatowe to oszustwo...

    Odpowiedz