Ile ZUS płaci na chorobowym

autor: Renata Żaczek23.09.2014, 17:00
Podstawowa wysokość zasiłku chorobowego to 80 proc. pensji.

Podstawowa wysokość zasiłku chorobowego to 80 proc. pensji.źródło: ShutterStock

Pracuję na etacie i zarabiam 4,6 tys. zł brutto. Gdy zaszłam w ciążę i zachorowałam, ZUS stwierdził, że moje wynagrodzenie jest niewspółmierne do zakresu obowiązków, i ustalił podstawę wymiaru składek na poziomie 1680 zł brutto, czyli najniższym z możliwych. I od tej kwoty, a nie od kwoty faktycznie pobieranego wynagrodzenia, ma mi wypłacać zasiłek chorobowy – pisze pani Monika. – Czy ZUS może tak postąpić? W jaki sposób mogę się bronić? – pyta przyszła mama.

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (lub pracodawcę) osobom objętym ubezpieczeniem społecznym (obowiązkowym lub dobrowolnym), które są niezdolne do wykonywania pracy. Maksymalny okres jego wypłaty wynosi 182 dni, ale dla ubezpieczonej kobiety będącej w ciąży jest on wydłużony i wynosi 270 dni. Nie ma przy tym znaczenia, czy ciężarna nie może pracować z powodu powikłań ciążowych lub innych chorób, które nie mają związku z jej stanem.

W przypadku pracowników, osób wykonujących pracę nakładczą oraz odbywających służbę zastępczą zasiłek przysługuje od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, a jeżeli ukończyli 50. rok życia – od 15. dnia. Przez początkowy okres choroby, czyli przez 33 dni w roku kalendarzowym, pracownik przed pięćdziesiątką otrzymuje nadal wynagrodzenie od pracodawcy, a jeżeli ukończył 50. rok życia – pracodawca płaci za pierwsze 14 dni choroby. Dopiero od 34. dnia niezdolności do pracy i odpowiednio od 15. dnia – płatności przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłacając zasiłek chorobowy. Ale są od tego wyjątki. Od samego początku choroby ZUS płaci zasiłek pracownikom zatrudnionym w firmach do 20 osób oraz w przypadku prowadzących działalność gospodarczą, a także poszkodowanym w wypadku przy pracy.

Podstawowa wysokość zasiłku chorobowego to 80 proc. pensji, a gdy chorujemy w szpitalu – tylko 70 proc. (80 procent dostaną za to osoby wykonujące pracę nakładczą oraz odbywające służbę zastępczą, a także pracownicy, którzy ukończyli 50. rok życia). Kobiety w ciąży, tak samo jak niezdolni do pracy na wskutek wypadku przy pracy lub dotknięci chorobą zawodową oraz dawcy narządów, zawsze mają 100-procentowy zasiłek.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane