statystyki

Grzechy polskiej pomocy społecznej

autor: Piotr Lewandowski, Iga Magda25.08.2014, 08:10; Aktualizacja: 25.08.2014, 08:28
Pomoc społeczna niewydolna?

Pomoc społeczna niewydolna?źródło: ShutterStock

Pomysły dotyczące dodatków energetycznych i „zakazu odcinania wrażliwych odbiorców od prądu w zimie” na pierwszy rzut oka mogą się wydawać słuszne i pożądane ze społecznego punktu widzenia, ale są kolejnym przykładem nieprzemyślanej interwencji państwa. Wpisują się w nurt rozwiązań odzwierciedlających główne grzechy naszego systemu pomocy społecznej: fragmentaryczność i niespójność, które przekładają się na niską efektywność systemu jako całości.

Większość oferowanych przez polskie państwo świadczeń sprawia wrażenie zaprojektowanych ad hoc, bez rzetelnego przemyślenia wszystkich skutków wprowadzanych rozwiązań i kompleksowego spojrzenia, jak pasują do pozostałych elementów układanki. Najczęściej są one odpowiedzią na doraźne potrzeby polityczne, a nie rzeczywistymi rozwiązaniami problemu wsparcia osób ubogich. Klasycznym przykładem jest wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej becikowe – przez lata trafiające do wszystkich rodzin i niespełniające realnej funkcji socjalnej (abstrahując od bardzo wątpliwego wpływu na poziom dzietności).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Komentarze (4)

 • grzechy Pomocy Społecznej?(2014-08-25 08:35) Zgłoś naruszenie 00

  a grzechy Rdzawegi i ferajny z PO?

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2014-08-25 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Pomoc społeczna w Polsce ma charakter interwencyjny, a często to potrzebujący musi zwrócić się do MOPS/GOPS o pomoc, która jest niewystarczająca.
  Niweluje - na krótki okres - skutki, nie likwidując przyczyn i nie powodując zmian w mentalności, aktywności i motywacji do zmian, u potrzebującego pomocy.
  Pomocą zajmują się ludzie niekompetentni, niewrażliwi i bezrefleksyjni, a wiem to z doświadczenia w relacji z instytucjami/osobami, przy poszukiwaniu pomocy dla podopiecznych.
  Zmiany przepisów i pomoc systemowa, aż do pożądanych zmian u potrzebującego będzie efektywna.
  Przy obecnym systemie utrwala się uzależnienie od pomocy, zwalnia z aktywności i zaradności potrzebujących, a w wielu przypadkach utrwala się lenistwo i cwaniactwo.
  Już nawet trzecie pokolenie - po dziadku i ojcu - przyjmuje strategię życia z pomocy innych, a polski system pomocy społecznej jest chaotyczny, nieefektywny i nieekonomiczny.

  Odpowiedz
 • GOŚĆ(2014-08-25 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  Po co pomagać , należy dać pracę , a nie datki, gdzie większość ma opłacane koszty mieszkania i prądu i śmieje się z tych co sami płacą , PO CO TO WSZYSTKO, ten co pracował powinien mieć godną emeryturę , a nie dziadowszczyznę , nikt nie chce pomocy. A Ci co potrzebują składają wnioski do Urzędów, często jednak składają Ci co mają średnio dobrze, bo przecież URZĘDNICY nie pójdą sprawdzać jak komu się żyje i kto naprawdę potrzebują , PARANOJA

  Odpowiedz
 • ewer(2014-08-25 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  Bogaty dziad Europy z bilionem długu będzie dawał innym hi hi hi.Trybunał Stanu !!!
  Ukraina otrzyma w tym roku wsparcie od Polski w wysokości 20 mln złotych - donosi telewizja TVN24 Biznes i Świat. Polskie władze wspierają wschodniego sąsiada w obliczu konfliktu z Rosją. Ukraina zwróciła się z kolei do nas z prośbą o sprzedaż broni. Jak dotąd, nie doczekała się odpowiedzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane