statystyki

Grzechy polskiej pomocy społecznej

autor: Piotr Lewandowski, Iga Magda25.08.2014, 08:10; Aktualizacja: 25.08.2014, 08:28
Pomoc społeczna niewydolna?

Pomoc społeczna niewydolna?źródło: ShutterStock

Pomysły dotyczące dodatków energetycznych i „zakazu odcinania wrażliwych odbiorców od prądu w zimie” na pierwszy rzut oka mogą się wydawać słuszne i pożądane ze społecznego punktu widzenia, ale są kolejnym przykładem nieprzemyślanej interwencji państwa. Wpisują się w nurt rozwiązań odzwierciedlających główne grzechy naszego systemu pomocy społecznej: fragmentaryczność i niespójność, które przekładają się na niską efektywność systemu jako całości.

Większość oferowanych przez polskie państwo świadczeń sprawia wrażenie zaprojektowanych ad hoc, bez rzetelnego przemyślenia wszystkich skutków wprowadzanych rozwiązań i kompleksowego spojrzenia, jak pasują do pozostałych elementów układanki. Najczęściej są one odpowiedzią na doraźne potrzeby polityczne, a nie rzeczywistymi rozwiązaniami problemu wsparcia osób ubogich. Klasycznym przykładem jest wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej becikowe – przez lata trafiające do wszystkich rodzin i niespełniające realnej funkcji socjalnej (abstrahując od bardzo wątpliwego wpływu na poziom dzietności).


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Komentarze (4)

 • grzechy Pomocy Społecznej?(2014-08-25 08:35) Zgłoś naruszenie 00

  a grzechy Rdzawegi i ferajny z PO?

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2014-08-25 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Pomoc społeczna w Polsce ma charakter interwencyjny, a często to potrzebujący musi zwrócić się do MOPS/GOPS o pomoc, która jest niewystarczająca.
  Niweluje - na krótki okres - skutki, nie likwidując przyczyn i nie powodując zmian w mentalności, aktywności i motywacji do zmian, u potrzebującego pomocy.
  Pomocą zajmują się ludzie niekompetentni, niewrażliwi i bezrefleksyjni, a wiem to z doświadczenia w relacji z instytucjami/osobami, przy poszukiwaniu pomocy dla podopiecznych.
  Zmiany przepisów i pomoc systemowa, aż do pożądanych zmian u potrzebującego będzie efektywna.
  Przy obecnym systemie utrwala się uzależnienie od pomocy, zwalnia z aktywności i zaradności potrzebujących, a w wielu przypadkach utrwala się lenistwo i cwaniactwo.
  Już nawet trzecie pokolenie - po dziadku i ojcu - przyjmuje strategię życia z pomocy innych, a polski system pomocy społecznej jest chaotyczny, nieefektywny i nieekonomiczny.

  Odpowiedz
 • GOŚĆ(2014-08-25 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  Po co pomagać , należy dać pracę , a nie datki, gdzie większość ma opłacane koszty mieszkania i prądu i śmieje się z tych co sami płacą , PO CO TO WSZYSTKO, ten co pracował powinien mieć godną emeryturę , a nie dziadowszczyznę , nikt nie chce pomocy. A Ci co potrzebują składają wnioski do Urzędów, często jednak składają Ci co mają średnio dobrze, bo przecież URZĘDNICY nie pójdą sprawdzać jak komu się żyje i kto naprawdę potrzebują , PARANOJA

  Odpowiedz
 • ewer(2014-08-25 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  Bogaty dziad Europy z bilionem długu będzie dawał innym hi hi hi.Trybunał Stanu !!!
  Ukraina otrzyma w tym roku wsparcie od Polski w wysokości 20 mln złotych - donosi telewizja TVN24 Biznes i Świat. Polskie władze wspierają wschodniego sąsiada w obliczu konfliktu z Rosją. Ukraina zwróciła się z kolei do nas z prośbą o sprzedaż broni. Jak dotąd, nie doczekała się odpowiedzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane