statystyki

RPO o funduszach z UE: Sankcje dla rolników były bezprawne

autor: Beata Lisowska02.06.2014, 19:00
Rolnicy

Rolnicyźródło: ShutterStock

Karanie rolników za przeoczenie zmienionego wstecz terminu na złożenie dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o premię finansową z Unii Europejskiej narusza zasadę demokratycznego państwa prawa – uważa RPO.

Do biura Ireny Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich, wpływają skargi od osób, które z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007–2013 uzyskały premię dla młodych rolników. Dotyczą one zmian, które w 2011 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wprowadziło do rozporządzenia w sprawie warunków i trybu przyznawania takiej pomocy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 201).

Nowela skróciła dla tej grupy rolników okres obowiązkowego ubezpieczenia w KRUS z 3 lat do roku. Przepisy objęły także te osoby, które uzyskały premię dla młodego rolnika w naborach wniosków przeprowadzonych przed 2011 r. W ocenie RPO takie rozwiązanie budzi wątpliwości konstytucyjne, ponieważ narusza zasadę niedziałania prawa wstecz. Jego konsekwencje dla beneficjentów były dotkliwe. Zgodnie z rozporządzeniem rolnik jest zobowiązany w stosownym momencie przedłożyć zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS. Z decyzji, które beneficjenci otrzymywali we wcześniejszych naborach, wynikało, że tego rodzaju dokument miał być złożony w agencji płatniczej w terminie 60 dni od upływu 3 lat od dnia wypłaty pomocy.

– Z wprowadzonej w rozporządzeniu zmiany wynikało zaś, że rolnik ma co prawda dalej 60 dni na jego przedłożenie, ale określono już inną datę, od której ten termin należało liczyć – wskazuje Agnieszka Wołyniec-Ostrowska z biura RPO. W efekcie część rolników spóźniła się z dostarczeniem dokumentu z KRUS. A za to grożą sankcje finansowe. Dodatkowo do RPO wpłynęła skarga na agencję płatniczą, która miała poinformować beneficjentów o tym, że zaświadczenie należy przedłożyć we wcześniejszym terminie, ta jednak przekazała informację błędną.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane