statystyki

Zasiłek chorobowy trzeba oddać nawet po wielu latach

16.01.2014, 11:35; Aktualizacja: 16.01.2014, 11:39
Egzakucja należności przez ZUS

Egzakucja należności przez ZUSźródło: DGP

ZUS wystąpi o zwrot nienależnie pobranego zasiłku chorobowego. Decyzję w tej sprawie będzie mógł wydać w każdym czasie, ponieważ prawo to nie ulega przedawnieniu.

ZUS ma prawo żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego maksymalnie za 3 lata wstecz, licząc od daty ostatniej wypłaty świadczenia. Decyzję odmawiającą prawa do zasiłku, a w konsekwencji także zobowiązującą do zwrotu tego świadczenia organ rentowy może wydać w dowolnym czasie, nawet po wielu latach. Prawo to nie ulega przedawnieniu. Istotny jest jedynie fakt, aby od daty ostatniej wypłaty (ostatniego dnia zasiłku) do pierwszego dnia, za który został on wypłacony, nie upłynął termin określony ustawą. Ma to istotne znaczenie dla świadczeniobiorców, ponieważ prawomocna decyzja ZUS, zobowiązująca do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego, jest podstawą do egzekucji należności nią określonych.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • XXX(2014-07-01 15:54) Zgłoś naruszenie 00

  Witam.

  Czy zdanie
  „Decyzję odmawiającą prawa do zasiłku, a w konsekwencji także zobowiązującą do zwrotu tego świadczenia organ rentowy może wydać w dowolnym czasie, nawet po wielu latach. Prawo to nie ulega przedawnieniu”
  należy rozumieć tak, że np.
  Ubezpieczony miał ostatnią wypłatę zasiłku w czerwcu 2014 opiewającego za czerwiec 2012. ZUS wówczas ma prawo żądać jego ew. zwrotu do czerwca 2017, czyli nie później niż 3-lata wstecz od daty ostatniej wypłaty, pomimo, że od czerwca 2012 minęło już 5 lat. Słowo’ po wielu latach’ znaczy więc, że świadczenie wypłacone teraz może opiewać za X lat wstecz? A te lata X nie mają znaczenia, bo ważne jest to, kiedy jest ostatnia wypłata i od niej ZUS ma maksymalnie 3 lata na to, żeby żądać zwrotu, a potem żądanie się przedawnia?

  Jeżeli tak, to jak należy rozumieć zdanie
  „Istotny jest jedynie fakt, aby od daty ostatniej wypłaty (ostatniego dnia zasiłku) do pierwszego dnia, za który został on wypłacony, nie upłynął termin określony ustawą”?

  Co ma pierwszy dzień ostatniej wypłaty (ostatniego dnia zasiłku) do pierwszego, za który został wypłacony, skoro od ostatniego dnia wypłaty jest liczone 3 lata i potem się przedawnia?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane