Świadczenia pielęgnacyjne przed Trybunałem Konstytucyjnym 5 grudnia

autor: Marcin Rybicki12.11.2013, 11:05; Aktualizacja: 12.11.2013, 11:10

5 grudnia Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie zgodności art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o oświadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 1548.) z art. 2 Konstytucji RP.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

 • dank(2013-11-12 19:12) Zgłoś naruszenie 00

  jestem opiekunka dwojga rodzicow niepelnosprawnych wniosek zlozylam na mame -orzeczenie bylo wydane na czas okreslony do konca miesiaca a tato ma na stale -od 1 stycznia nie mam zadnej pomocy ze strony mopsu nawet nie zachowalam okresu przejsciowego tak pomaga mops ipanstwo

  Odpowiedz
 • nie przebierający w slowach TED(2013-11-12 19:39) Zgłoś naruszenie 00

  No to niech się skończą te ustalenia,bo idzie zima i wszyscy zdechniemy prędzej niż się doczekamy.

  Odpowiedz
 • lopen(2013-11-12 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  "Nieprzewidziane wydatki" - rząd nie przewidywał że sprawa trafi do TK i z zaoszczędzonych pieniędzy na opiekunach ludzi niepełnosprawnych wypłacił sobie i swoim urzędasom olbrzymie premie.Ci ludzie ani dnia dłużej nie powinni sprawować władzy.

  Odpowiedz
 • opiekun matki(2013-11-12 21:52) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma pieniędzy w gminach na specjalne zasiłki celowe, nie ma pieniędzy na zwykle zasiłki celowo (wszystko z budżetu gminy) to jak opiekunowie mają uzyskać wsparcie? MPiPS daje wsparcie gminą ale na zasiłki okresowe i stałe i NIE WOLNO gminą tych pieniędzy ruszyć na zasiłki celowe. Mówienie publiczne że MPiPS przeznaczyło "oszczędności" z świadczeń rodzinnych (w tym ze zabranych przecież świadczeń pielęgnacyjnych) na zasiłki okresowe i stałe jest jak plucie opiekunom w twarz, bo pokazuje się im, jak MPiPS rozdysponował ich pieniądze na rzecz innych korzystających z MOPSu. Opiekunowie jeśli Coś dostają od MOPS po wygaszeniu praw słusznie nabytych do ŚP to grosze na żywność np 30 zł "na jedzenie" na dorosłego człowieka na cały miesiąc a tylko niektórym udaje się dostać zasiłek okresowy w kwocie ok 270 zł i to jest WSZYSTKO. Cudem było "życie" za 520 zł świadczenia, teraz MPiPS stworzył następny cud: opiekun ma przeżyć za 0 zł bądź za 30 zł a w najlepszym wypadku za 300 zł z czego na jeść, leczyć się, zapłacić za czynsz, media, ogólnie "za swoje miesięczne utrzymanie". Ktoś wie jak to zrobić żeby nie chodzić głodny? Może GP poradzi?

  Odpowiedz
 • emeryt(2013-11-13 09:55) Zgłoś naruszenie 00

  Autorzy projektu planują również zlikwidować sukcesywnie do 2019 r, seniorski dodatek/zasiłek pielęgnacyjny po 75 roku życia. Miałby być wypłacany tylko osobom z orzeczeniem niepełnosprawności. I teraz pytanie ilu schorowanym staruszkom będzie się chciało ciągać po lekarzach i komisjach aby uzyskać niepełnosprawność na papierze, bo zdrowie zrujnowane i brak finansów na leki i opiekę to już nie mają.
  Z tego udogodnienia korzystać będą ci zdrowsi i bardziej cwani seniorzy, bo schorowani w większości nie będą mieli ochoty i siły.

  Odpowiedz
 • KAZIMIERZ OSTROPOLE(2013-11-14 00:16) Zgłoś naruszenie 00

  co w tym kraju jest grane ? ustawa narusza prawa konstytucyjne i nic się z tym nie robi zabrano opiekunom ostatnie drobne na suchy chleb i jeszcze się szuka sposobu jak należnych pieniędzy nie oddać opiekunom mam rozwiązanie potrącić tym którzy głosowali za zmianami w ustawie przy następnej ustawie będą uważać za czym głosują do póki w naszym kraju nikt za nic nie odpowiada tak będzie dalej immunitety nagrody nie wiem za co a odpowiedzialności za czyny żadnej jak tu być patriotą nie dziwię się młodym że uciekają z tego kraju jak tak dalej POrządzi premier to Polska będzie wielkim domem starców

  Odpowiedz
 • JOANNA(2013-11-14 06:39) Zgłoś naruszenie 00

  NOWE ZASADY, TO NIECH SOBIE WSADZĄ. SAMI NA STAROŚĆ NIECH POŻYJĄ WG NICH. NIECH ZOBACZĄ JAK SIĘ DOBRZE OBIJA NA TAKIM LUKSUSOWYM ŚWIADCZENIU. NAJLEPIEJ NAJPIERW W ROLI OPIEKUNA I PÓŹNIEJ PODOPIECZNEGO.

  Odpowiedz
 • Jagoda K.(2013-11-14 21:23) Zgłoś naruszenie 00

  Rzeczywiście, powinni odroczyć termin utraty mocy wspomnianych przepisów, inaczej rozbudowa budynku sejmu i zakup kolejnych tabletów dla posłów staną pod znakiem zapytania. Apokalipsa wisi w powietrzu. Opiekunowie powinni to zrozumieć i opamiętać się w tej swojej ślepej pogoni za godnym życiem.

  Smutno żyć w kraju, gdzie pragnienie godnego życia traktowane jest jak fanaberia. Opiekunowie wyręczają państwo, które w podzięce za dziesiątki przepracowanych lat uprzykrza seniorom starość, próbując ich ogołocić z czego się da, wiedząc, że w ramach protestu nie zdemolują Warszawy.

  Odpowiedz
 • ja(2013-11-29 08:25) Zgłoś naruszenie 00

  a z czego żyli opiekunowie jak nie było tyle lat świadczenia pielęgnacyjnego???

  Odpowiedz
 • Wanda(2013-12-01 01:02) Zgłoś naruszenie 00

  czy w tym kraju pomyślał ktoś o ludziach którzy są niepełnosprawni i nie mają rodziny, bo według ustawy świadczenie pielęgnacyjne należy się rodzinie na której ciąży obowiązek alimentacyjny. mój mąż opiekuje się 55 letnim kuzynem- synem brata ojca, który od urodzenia jest niepełnosprawny w stopniu znacznym, nie mówi ,nie słyszy, ma niesprawną lewą stronę ciała,ale utykając chodzi.mąż jest jego opiekunem prawnym gdyż kuzyn jest ubezwłasnowolniony, jest kawalerem nie ma dzieci ,nie ma też rodzeństwa ma tylko 82letniego schorowanego ojca którym też trzeba się opiekować . od 2010 roku mąż ubiegał się o świadczenie pielęgnacyjne i niestety nie otrzymał gdyż Sądy w uzasadnieniu odmowy podawały powód że nie ciąży na moim mężu obowiązek alimentacyjny wobec kuzyna i nie należy się takie świadczenie czy to nie jest dyskryminacja, dlaczego ma trafić do domu opieki społecznej, czy nie ma prawa dożyć końca swoich dni w swoim mieszkaniu, dlaczego państwo w ustawie nie pomyślało o ludziach bez rodziny którymi mogłaby opiekować się dalsza rodzina nie mamy już siły chodzić po sądach i chyba zrezygnujemy z opieki

  Odpowiedz
 • biedny opiekun(2013-12-06 12:41) Zgłoś naruszenie 00

  szczerze nie jestem prawnikiem i mało rozumie to wszystko wychodzi na to że będą te zasiłki opiekuńcze dla osób które opiekują się niepełnosprawną osobą z rodziny tylko na innych warunkach . Czy ktoś może mi powiedzieć czy ja dobrze to interpretuje

  Odpowiedz
 • robert(2013-12-31 09:17) Zgłoś naruszenie 00

  powiem krotko banda darmozjadow w rzadzie i w sejmie wymysla restrykcje dla biednych obywateli lamiac przepisy ustawy najwyzszej jaka jest konstytucja r.p i kodeks rodzinno opiekunczy.ja zlozylem pozew przeciwko polsce do strasburga o lamanie praw konstytucyjnych obuwatela oraz o stosowanie dyskryminacji ze maz lub zona nie moga byc opiekunami na wzajem po co zatem brac legalnie slub w usc.a temu komus co napisal ze jak zyli ludzie kiedys to powiem tez byla pomoc spoleczna.ludzie smialo do straqsburga przeciwko panstwu.darmozjady maja na podwyzki dla urzednikow premie i co tylko a na swiadczenia dla ludzi nie maja chca oszczedzac.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane