Świadczenia pielęgnacyjne w TK: Ewa Kopacz podpisała stanowisko Sejmu

autor: Marcin Rybicki30.10.2013, 15:17; Aktualizacja: 31.10.2013, 13:34
Ewa Kopacz

Ewa Kopaczźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w dniu dzisiejszym podpisała i przesłała do Trybunału Konstytucyjnego stanowisko Sejmu w sprawie wniosku Rzecznika Spraw Obywatelskich dotyczącego zmian w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. TK ma już wszystkie opinie niezbędne do zajęcia się sprawą zawieszonych świadczeń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (27)

 • SMI(2013-11-17 11:36) Zgłoś naruszenie 00

  NIEBIESKI BLOG DZIAŁA POD ADRESEM:
  wykluczeniopiekunowieon.blog.pl

  Odpowiedz
 • a.la(2013-10-30 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  Trybuał Konstytucyjny to zlepek sędziów Po, więc nie ma co na nich liczyc. oni o starość nie martwia sie.chocby nawet kiedys ten Trybunał zajął sie to połowa strauszków będzie juz u bozi, co rząd ucieszy,

  Odpowiedz
 • Do opiekuna matki(2013-10-31 00:18) Zgłoś naruszenie 00

  Przestań facet mącić i robić zamieszanie! Jaki masz cel w tym, żeby straszyć ludzi? Jaki nowy materiał dowodowy w postaci nowej ustawy? Coś ci się w głowce miesza panie podopieczny! "kopara"? A co to za słownictwo z rynsztoka!? Masz facet SZO to siedź na tyłku i nie psuj ludziom nastroju, nie zastraszaj, bo niczym innym popisać się nie potrafisz!

  Odpowiedz
 • Anusiak(2013-10-30 22:54) Zgłoś naruszenie 00

  Czytajac ten artykul poplakalam sie jak bobr,mam dosc zycia w nedzy.Zabrano mi zasilek,specjalnego odmowiono i dla mojej rodziny to 520 zl to luksus.Dziekuje Wszystkim ktorzy walcza dla nas-zalamanych i upokorzonych.Niech to sie wreszcie skonczy i zebysmy odzyskali nasze prawa!!!

  Odpowiedz
 • tekla(2013-10-30 22:48) Zgłoś naruszenie 00

  Jak wybraliśta tak mata! 623 zł na osobę netto! Wyżyj cały miesiąc. A jak ktoś jest chory... pampersy i te sprawy .Eurostat podaje , że wydajnośc w naszym pięknym kraju to 60 % wydajności wspólnotowej (Niemcy (115%))
  to dlaczego płaci się nam 1/4 tego co we Wspólnocie i 4 razy mniej niż Niemcom ? Winniśmy miec 60 % dochodów europejskicj, jakięś1200 euro. A nie mamy bo korporacje zagraniczne się bogacą a nie my.. Zadupie Europy.
  JEWROPA. Tak ich mamy polityków co o nas dbają. Im się żyje przyzwoicie to po co mają zawracac sobie d.. nami. Fajnie jest!

  Odpowiedz
 • margerita(2013-10-30 22:35) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda ,że dopiero po dwóch miesiącach zwłoki ,w tym czasie TK mógłby już mieć wokandę w naszej sprawie ,miejmy nadzieję ,że jutro GP zapoda treść tego stanowiska Marszałek

  Odpowiedz
 • Anna(2013-10-30 21:33) Zgłoś naruszenie 00

  kase to maja na swoje premie i nagrody ,a nie dla swoich obywateli chorych z orzeczeniami chory kraj Polska,jakbym mogła to bym wyjechała ponieważ u nas nie liczy się człowiek tylko kasa w partii i posada!

  Odpowiedz
 • Rybka(2013-10-30 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  mam ich wszystkich dośc bo jak na górze mają dobrze to nie dbają o ludzi starych,chorych,schorowanych,z 1 gr.inwalidzką ,bo cóż i po co im dbać o godność człowieka,walczą o swoje partie

  Odpowiedz
 • stan47.emeryt(2013-10-30 20:49) Zgłoś naruszenie 00

  Ochrona praw nabytych i zasada zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - to chyba żarty. A co było w ubiegłym roku z okradzeniem emerytów. Czy politycy mają aż tak krótką pamięć? Na pewno nie zapomnę o tym przy następnych wyborach.

  Odpowiedz
 • ewa(2013-10-30 20:35) Zgłoś naruszenie 00

  przyłaczam sie do słów "mam dosyc takiego zycia"

  Odpowiedz
 • opiekun matki(2013-10-30 20:30) Zgłoś naruszenie 00

  nie popadajcie w euforię. Zagrywka kopary jest przemyślana. TK czekał na te stanowisko do 4 września. Nie doczekał się ale nie tracił czasu i opracowywał materiał dowodowy z pominięciem sejmu. Zauważcie że kopara przekazuje stanowisko do TK na 1 dzień przed publikacją przez MPIPS projektu zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych. Czemu tak późno? TK z pewnością był na finiszu swoich prac przygotowawczych do wydania orzeczenia. Jeśli teraz z tak dużą zwłoką dostaje stanowisko sejmu to będzie musiał się nad nim pochylić i poddać analizie. Zatem już widać jak kopara działa i jaki ma cel. W dodatku TK z konieczności zapoznania się ze stanowiskiem sejmu będzie także musiał uzupełnić materiał dowodowy o projekt ustawy, który w międzyczasie może stać się obowiązującą ustawą i wpłynąć wymiernie na TK raz go spowalniajac a dwa dając TK pod rozwagę możliwość umorzenia wniosku RPO. Oby logika mnie zawiodła ale fakty jakie składam w całość przekonują nie że nieRząd dąży do okradzenia opiekunów ON z praw do świadczenia pielęgnacyjnego za ten rok (zakładając że ustawa przywróci opiekunom prawo do SP od 1 stycznia 2014), bądź do momentu wprowadzenia w życie nowej ustawy (jeśliby ta np zeszłe później niż w styczniu).

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2013-10-30 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  kun - umknęło ci stanowisko Sejmu, które jest wg GazetyPrawnej identyczne jak Komisji Ustawodawczej
  cytuję - " w wersji rekomendowanej przez Komisję Ustawodawczą. " -

  Bo jakże miało by być inne, przecież wszyscy którzy głosowali za tą bubel ustawą dokładnie wiedzieli że głosując "za" łamią Konstytucję, ale czego nie robi się dla partii, ludzie dla nich są nieważni, najważniejsza jest dyscyplina partyjna "bo jak zagłosujesz inaczej to odsuną od koryta"

  Odpowiedz
 • mam dosyć takiego zycia(2013-10-30 20:01) Zgłoś naruszenie 00

  do emigrant - masz rację, w tym *********** kraju to najlepiej się żyje tylko i wyłącznie oszustom, kombinatorom, złodziejom, a uczciwi klepią biedę, sama po 35 latach pracy w jednym powiatowych sanepidów mam "aż" 1400 zł netto i na każdym kroku karzą mi się cieszyc, że mam taki luksus, bo mogę go w każdej chwili utraci i nie miec nawet na chleb, od kilku lat nie mamy nawet grosza podwyżki i dalej mamy jej nie miec, po tylu latach pracy, żeby człowieka traktowano jak śmiecia, zgroza

  Odpowiedz
 • grazyna(2013-10-30 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  Oby doszło do TK jak najszybciej na stronie sejmu nie ma jeszcze wpisanego stanowiska sejmu przy sprawie K27/13 oby to znowu nie był blef juz nas tyle razy oszukiwano ,że trudno uwierzyć

  Odpowiedz
 • opiekun matki(2013-10-31 05:39) Zgłoś naruszenie 00

  TK przygotowując się do wydania orzeczenia ZBIERA materiał dowodowy na który składa się wszystko co ma wpływ na wydanie orzeczenia. Co do takiego materiału ZWYKLE zalicza Trybunał? Ano projekty ustaw, uzasadnienia tych projektów, w których nieRząd zdradza swoje intencje, treści kodeksów, treści dotychczasowych ustaw przed zmianami itd To jest STAŁA praktyka TK potwierdzająca się w każdym orzeczeniu, wystarczy z nimi zapoznać się. Oczywiście TK skupi się na art 11 ust 1 i 3 ustawy 1548 z 2012 ale badając skutki tej ustawy wg mnie będzie również zobowiązany do zapoznania się z "nową" ustawą" którą MPiPS szybko sobie wraz z resztą kliki przepchnie do końca roku (zaś kolanem, bez konsultacji ze środowiskiem opiekunów On i samych ON) a tym samym po raz kolejny spowolni Trybunał o kolejne 2 m-ce. Wpływ na sytuację opiekunów pozbawionych praw nabytych "nowa" ustawa będzie mieć (wg zapowiedzi) zatem TK jak może wydać wyrok bez uwzględnienia jej zapisów? Może w orzeczeniu ma zobowiązać nieRząd do zmian przepisów które już np (załóżmy) pojawiły się w tej ustawie? Gdzie tu logika? Wg mnie TK będzie czekać na ustawę a kopara przeciągała stanowisko do momentu ukończenia projektu ustawy umyślnie (takie są FAKTY). Art. bodaj 39 ustawy o TK mówi o podstawach umorzenia wniosku RPO (K27/13) i jest zagrożeniem dla wszystkich opiekunów, WSZYSTKICH którym ten kraj za sprawą głosowania 3 partii po-psl-rp zabrał jedyne środki do życia i pozbawił praw nabytych. I myli się ten kto pisze że uzyskanie prawa do SZO załatwia sprawę. NieRząd NIGDY nie miał prawa ingerencji w prawa słusznie nabyte opiekunów do ŚP, które nabyli na podstawie prawomocnych decyzji administracyjnych NA STAŁE bądź na WIELE LAT. Wszystkie te decyzję muszą powrócić do obrotu prawnego, bez wyjątku, jeśli złamał ten nieRząd po raz kolejny Konstytucję RP a analizując stanowiska RPO, Prokuratora Generalnego, Sejmowej Komisji Ustawodawczej oraz orzeczenie TK P41/07 nie mam ŻADNYCH wątpliwości że Konstytucja została przez "władze publiczne" sponiewierana! Na koniec... "kopara" to brzydkie określenie? A kłamstwa jakie jej zarzuca delegacja opiekunów ON, która wraz z pielęgniarką ma wypierać się złożonych obietnic wypłaty jednorazowo zasiłku 1200 zł to nie jest "rynsztok"? Wiem, wiem to jest "normalność" w tym kraju. Jak Konstytucję władza ma gdzieś to bo dopiero "kowalskiego". Czego ja oczekuję, przecież w tej szerokości geograficznej to norma, wręcz jak na Białorusi. Chyba nie nie muszę przypominać, że RCL wydał już rok temu opinię że art 11 ust 1 i 3 jest niekonstytucyjny i co zrobiła "elita"? Ano przepchała ustawę (1548 z 2012) mimo uzasadnionych obaw rządowych prawników i co uzyskali? Głód u opiekunów ON i coraz większą skalę wykluczenia społecznego BRAVO nieRządzie - jeśli to było waszym celem to przyznajcie sobie te 600 mln "oszczędzone" na opiekunach przez 6 m-cy za 2013 r. na premie świąteczne! W premiowaniu jesteście wręcz boscy! Ale siebie - tylko pytam za co?

  Odpowiedz
 • wykluczona(2013-10-30 18:11) Zgłoś naruszenie 00

  Czy sprawa znajdzie się jeszcze na wokandzie w tym roku? Czy w ogóle się znajdzie? Jutro ma być przedstawiony projekt nowej ustawy. Czy to, że marszałek Kopacz wreszcie dzisiaj podpisała ma z tym związek?

  Odpowiedz
 • ika(2013-11-02 22:54) Zgłoś naruszenie 00

  najpierw rzad sie premiami podzieli a jak cos zostanie to moze wam da tylko jeszcze musicie poczekac az co niektore chore osoby niedorzyja a opiekunowie sie obiecankami naciesza

  Odpowiedz
 • emigrant(2013-10-30 17:59) Zgłoś naruszenie 00

  w PL ludzie nie maja nic godnego- godnej pensji,socjalu,zasilku,renty,emerytury,nic.
  dziadow porobili z ludzi.
  nie dziwic sie ze jak dojdzie co do czego to PL nie bedzie czula zadnego zjednoczenia.
  polacy poza granicami angazuja sie w to co im cos daje. min: jak kraj daje im warunki zyciowe to sa lojalniejsi.

  Odpowiedz
 • niner(2013-10-30 17:56) Zgłoś naruszenie 00

  o już zmienili zdjęcie :) na poprzednim była taka mocno wkurzona !!!

  Teraz TK do pracy !!! bo długo trwało blokowanie tego stanowiska sejmu !

  Może jeszcze "zaświeci słońce" dla opiekunów WO !!!

  Odpowiedz
 • NINer(2013-10-30 16:20) Zgłoś naruszenie 00

  Dobre zdjęcie ktoś wybrał do artykułu :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane