statystyki

Problemy pracodawców ze składkami na ubezpieczenie wypadkowe

autor: Bożena Wiktorowska26.09.2013, 09:32; Aktualizacja: 26.09.2013, 09:33
Ustawodawca ustalając zasady opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe, wprowadził kary dla tych, którzy się pomylili.

Ustawodawca ustalając zasady opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe, wprowadził kary dla tych, którzy się pomylili.źródło: ShutterStock

ZUS nakłada kary na firmy, które pomyliły się, przekazując nieprawdziwe dane wymagane przy ustalaniu stopy procentowej. W przypadkach spornych trzeba się liczyć z koniecznością rozpraw sądowych.

Przedsiębiorcy wciąż mają problemy z ustalaniem wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Ustawodawca bowiem podzielił firmy na dwie kategorie. Rozróżnienie to wprowadza art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). Do pierwszej kategorii są zaliczone firmy zgłaszające do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych. W drugiej są płatnicy zgłaszający do tegoż ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych. Dla każdej z wymienionych kategorii płatników określono odmienne zasady ustalania stopy procentowej składki i inny tryb postępowania w tym zakresie.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane