statystyki

Problemy pracodawców ze składkami na ubezpieczenie wypadkowe

autor: Bożena Wiktorowska26.09.2013, 09:32; Aktualizacja: 26.09.2013, 09:33
Ustawodawca ustalając zasady opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe, wprowadził kary dla tych, którzy się pomylili.

Ustawodawca ustalając zasady opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe, wprowadził kary dla tych, którzy się pomylili.źródło: ShutterStock

ZUS nakłada kary na firmy, które pomyliły się, przekazując nieprawdziwe dane wymagane przy ustalaniu stopy procentowej. W przypadkach spornych trzeba się liczyć z koniecznością rozpraw sądowych.

Przedsiębiorcy wciąż mają problemy z ustalaniem wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Ustawodawca bowiem podzielił firmy na dwie kategorie. Rozróżnienie to wprowadza art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). Do pierwszej kategorii są zaliczone firmy zgłaszające do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych. W drugiej są płatnicy zgłaszający do tegoż ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych. Dla każdej z wymienionych kategorii płatników określono odmienne zasady ustalania stopy procentowej składki i inny tryb postępowania w tym zakresie.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane