Żona zajmująca się niepełnosprawnym mężem będzie mogła ubiegać się o nowe świadczenie (specjalny zasiłek opiekuńczy) przysługujące z tytułu opieki nad nim. Gmina sprawdzi jednak, czy rodzina nie osiąga zbyt wysokich dochodów.
Zmianę przepisów w tym zakresie przewiduje znajdująca się w Sejmie rządowa nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Obecnie, zgodnie z art. 17 ust. 5 tej ustawy świadczenie pielęgnacyjne nie może być przyznane, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, z wyjątkiem sytuacji gdy współmałżonek ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. To oznacza, że prawo do świadczenia ma np. córka zajmująca się niepełnosprawnymi rodzicami, ale mąż opiekujący się żoną już nie.
Takiej przesłanki negatywnej nie ma natomiast w przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jest to nowy rodzaj wsparcia, który zostanie wprowadzony od 2013 r. rządową nowelizacją i będzie przysługiwał innym niż rodzice dziecka osobom zobowiązanym do alimentacji względem niepełnosprawnego członka rodziny.
– Małżonek będzie więc mógł otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy, ale pod warunkiem że dochody rodziny nie będą przekraczać kryterium dochodowego, wynoszącego 623 zł na osobę w rodzinie – wyjaśnia Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Dodaje, że już w 2008 roku Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 27/07) orzekł, że świadczenie pielęgnacyjne powinno przysługiwać małżonkom, ale gminy muszą odmawiać takim osobom składającym wnioski, właśnie dlatego że nie wykreślono z ustawy wspomnianej wcześniej negatywnej przesłanki (art. 17 ust. 5 ustawy).
– Osoby te często odwołują się do samorządowego kolegium odwoławczego i sądów administracyjnych, które zwykle orzekają na ich korzyść, powołując się na wyrok TK – potwierdza.
Warunek dotyczący niepozostawania w związku małżeńskim zostanie natomiast zachowany w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego. Jeżeli więc rodzic będzie starał się o nie na dorosłe dziecko, którego niepełnosprawność powstała, zanim ukończyło 18 lub 25 lat, jeżeli się uczyło i okaże się, że ma ono małżonka, to wsparcie nie będzie przyznane.
Etap legislacyjny
Czeka na I czytanie w Sejmie