Klub Solidarna Polska zapowiedział, że w najbliższym czasie złoży projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Projekt zakłada, że maksymalna opłata za żłobki w całej Polsce wynosiłaby 15 proc. minimalnego wynagrodzenia.

"Projekt będzie opierał się na tym, by zapisać literalnie ograniczenie dla samorządów, w stosunku do wysokości opłat za żłobki. W tej chwili niektórzy młodzi rodzice nie decydują się na posiadanie dzieci ze względu na to, że w ich mieście opłata za żłobek jest duża" - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Solidarnej Polski Patryk Jaki.

Zaznaczył, że projekt nowelizacji zakłada, iż maksymalna opłata za żłobki w całej Polsce będzie wynosiła 15 proc. minimalnego wynagrodzenia w kraju. "W tej chwili będzie to 225 zł. Uważamy, że przerzucanie odpowiedzialności na samorządy, w tak ważnej dziedzinie, jak czynnik demograficzny jest nieodpowiedzialną polityką rządu. To państwo powinno wziąć na siebie część odpowiedzialności w tym zakresie" - stwierdził rzecznik klubu. Dodał, że projekt w najbliższych dniach trafi do Sejmu.

"Jesteśmy przekonani, że to jest tylko jeden z elementów, który ma się przyczynić do polepszenia stanu demograficznego w Polsce" - mówił Jaki.

Reklama

SP: w Polsce nie ma sprawnego systemu dofinansowywania rodzin

Zdaniem szefa klubu Solidarnej Polski Arkadiusza Mularczyka, w Polsce nie ma sprawnego systemu dofinansowywania rodzin. "Prawie 50 proc. kobiet w wieku produkcyjnym nie pracuje. Zajmują się one wychowywaniem dzieci i domem. Nie mają możliwości, by oddać dzieci do żłobków i przedszkoli, a jednocześnie pracować, ponieważ ceny są bardzo wysokie" - zaznaczył. Jego zdaniem projekt SP ulży rodzinom. "Spowoduje, że rodziny będą mogły lepiej funkcjonować i rozwijać się" - dodał.

Lider SP Zbigniew Ziobro zaznaczył, że dobra polityka prorodzinna to jeden z fundamentów programu jego ugrupowania. "Dziś sytuacja w tym obszarze wygląda dramatycznie" - stwierdził. Zwrócił uwagę, że Polska zmaga się obecnie z kryzysem demograficznym co - jego zdaniem - w perspektywie oznacza nieuchronny kryzys gospodarczy. "Cały system ubezpieczeń społecznych, emerytalny opiera się na solidarności pokoleń" - powiedział Ziobro.

Według niego, państwo powinno zrobić wszystko, żeby poprawić sytuację młodych małżeństw, które decydują się na posiadanie dzieci. "Z raportu ONZ wynika, że w 2050 roku Polaków będzie już o 10 milionów mniej. A struktura wiekowa naszego społeczeństwa będzie powodować, że będziemy najstarszym społeczeństwem w Europie" - podkreślił. "To jest ostatni dzwonek, żeby coś zmienić - dodał.

Na podwyżki zdecydowała się większość samorządów

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech weszła w życie 1 kwietnia ub.r. Obecnie opieka nad małymi dziećmi może być sprawowana przez: żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna lub nianię. Żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej. Część samorządów, które dotychczas pobierały opłaty tylko za wyżywienie dzieci, wprowadziła je również za pobyt maluchów w placówkach.

Decyzję o podwyżkach w żłobkach podjęła m.in. Rada Warszawy; opłaty wzrosły od 1 września ub.r.; za pobyt dziecka w żłobku trzeba zapłacić za miesiąc ponad 374 zł (stawka jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej), do tego dochodzi ok. 6 zł dziennie za wyżywienie. Wcześniej za żłobek płacono niecałe 200 zł. Podwyżka wywołała jesienią ub.r. protesty wobec za małych - zdaniem uczestników protestów - nakładów samorządu na stołeczne żłobki.