Rzecznik klubu SP Patryk Jaki powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że obchodzony we wtorek Międzynarodowy Dzień Rodziny to doskonały moment, aby upomnieć się o instytucję rodziny, która - w opinii Solidarnej Polski - jest zaniedbywana przez rząd.

Jego zdaniem Polska powinna przyjąć zachodnie wzorce promowania rodzin wielodzietnych. "Jeśli spojrzymy na zachodnie wzorce, dojdziemy do wniosku, że tam dopłaty dla rodzin, które decydują się na większą ilość dzieci, mają skalę zdecydowanie większą niż w naszym kraju" - mówił Jaki.

Zwrócił uwagę, że w Polsce są problemy z dostępem do żłobków i przedszkoli. "Nawet jeśli znajduje się miejsca w żłobku, to są wyjątkowo kosztowne.(...) Walczymy o to, by polskie władze uznały wreszcie, że bez silnej instytucji rodziny nie będzie silnego państwa" - podkreślił Jaki.

Dodał, że SP przygotowała projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, który zakłada obniżenie cen za żłobki. Według niego maksymalna opłata za żłobek wynosiłaby miesięcznie 15 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie nie więcej niż 225 zł.

Solidarna Polska proponuje także powołanie Rzecznika Praw Rodziny oraz uchwalenie Polskiej Karty Praw Rodziny, która - jak mówił Tadeusz Woźniak - byłaby inspirowana tekstem Karty Praw Rodziny ogłoszonej przez Stolicę Apostolską.

Rzecznik Praw Rodziny, który - według projektu SP - stałby na straży instytucji rodziny oraz jej praw zawartych m.in. w konstytucji. co roku sporządzałby raport o stanie rodziny. Roczny koszt działalności tego urzędu - według szacunków Solidarnej Polski - wynosiłby ok. 10 mln zł.

"Według nas instytucja ta jest w Polsce niezbędna; zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i Rzecznik Praw Dziecka zajmują się innymi ważnymi sprawami, natomiast zbyt mało zajmują się rodziną jako instytucją. Liczymy na to, że te kluby parlamentarne z prawej strony, które w sposób szczególny deklarują przywiązanie do wartości chrześcijańskich i społecznej nauki Kościoła katolickiego, poprą ten projekt" - powiedział Woźniak.

Woźniak przypomniał, że klub Solidarnej Polski w połowie stycznia złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie ustanowienia 22 października Dniem Praw Rodziny (tego dnia w 1983 roku Stolica Apostolska ogłosiła Kartę Praw Rodziny).

Międzynarodowy Dzień Rodzin ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r.